Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
19/08/2012 - 15:30

Stary Sącz: Samorządowcy zgromadzili się na błoniach

Włodarze gmin, sołtysi, przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych z Sądecczyzny, poczty sztandarowe i mieszkańcy z całego powiatu zgromadzili się dziś (19 czerwca) wokół Ołtarza Papieskiego na V Pielgrzymce Sądeckiej, którą zorganizowała Fundacja Sądecka. Na starosądeckich błoniach odbył się także Sądecki Festiwal Kultury oraz VII Grand Prix Sądeczanina.
 Wszystko zaczeło się o godz. 14. W miejscu, gdzie 13 lat temu Jan Paweł II kanonizował bł. Kingę, Eucharystii przwodniczył ks. Tadeusz Sajdak - dyrektor Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania w Starym Sączu. Liturgię uświetniła Starosądecka Międzyszkolna Orkiestra Dęta pod kierownictwem Stanisława Dąbrowskiego i Chór Parafialny ze Starego Sącza.
- Byłam tutaj trzynaście lat temu – wspomina Bożena Pawłowska, sołtys wsi Olszana. - Doskonale pamiętam co wtedy Jan Paweł II mówił do zgromadzonych i dlatego uważam, że takie spotkania, jak to dzisiejsze, są bardzo potrzebne.
Wspólna Msza Święta, potem zabawa - to nas jednoczy, tymbardziej, że jak wszyscy wiemy św. Kinga, wyniesiona tutaj na ołtarze przez Ojca Świetego, jest patronką samorządowców -dodaje Tadeusz Olszowski, sołtys Mostek. - Spotkania w tym miejscu są jak najbardziej zasadne. Osobiście jestem dumny, że to właśnie w naszej gminie takie wydarzenie ma miejsce.
Ołtarz Papieski, jako pamiątka po wizycie bł. Jana Pawła II na Sądeckiej Ziemi, pozostał widzialnym śladem Bożej łaski, jakiej doświadczyli Sądeczanie pamiętnego 16 czerwca 1999 roku. Mieszkańcy Starego Sącza są szczególnie dumni z tego, że jako jedyny w Polsce, nie został rozebrany po pielgrzymce.
- Do dziś wspominamy klimat tamtej wizyty, który był klimatem świętości. Świeta Kinga, jej rodzeństwo, których postaci przywoływał papież w homilii powinny być inspiracją do działań dla nas samorządowców – powiedział Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza.
Jak dodaje włodarz miasta św. Kingi, takie spotkania są bardzo potrzebne.
- Zawsze potrzebujemy okazji, żeby się spotkać, integrować, porozmawiać w taki niezobowiązujący sposób, przy muzyce, kiedy gra nasza regionalna kapela. To sprzyja poznawaniu siebie nawzajem. 
Po Mszy Świętej miało miejsce bardzo miłe wydarzenie. Stanisław Dąbrowski został uhonorowany przez Zygmunta Berdychowskiego - założyciela Fundacji Sądeckiej oraz Ryszarda Poradowskiego – członka Zarządu Powiatu Nowosądeckiego za swoją kulturalną działaność na rzecz Starego Sącza i całego powiatu. Warto przypomniec, że Stanisław Dąbrowski był niedawno nominowany do tytułu "Sądeczanin Roku". To człowiek, który całym sercem angażuje się w to co robi. Przywrócił świetność Starosądeckiej Orkiestrze Dętej, miał swój udział w powstaniu regionalnego zespołu „Starosądeczanie”, do tego jeszcze prowadzi Chór Parafialny przy kościele pod wezwaniem św. Elżbiety.
Potem rozpoczęła się zabawa na Sądeckim Festiwalu Kultury, który Fundacja Sądecka zorganizowała we wspołpracy z Województwem Małopolskim. Na scenie zaprezentowały się zespoły „Beskidy” z Dominikowic, "Niskowioki", Saks-Band i Izabela Szafrańska. Dodatkowo Jan Smoleń – kierownik zespołu z Niskowej uraczył zgromadzonych opowieścią o strojach i lokalnych tradycjach.
Na wszystkich czekały konkursy, gry, zabawy, stoiska twórców ludowych, pokazy Straży Pożarnej oraz smaczne potrawy, które przygotowały  panie z Koł Gospodyń Wiejskich z Ptaszkowej, Kruźlowej, Jazowska i Stadeł. 

(KB, MG)
fot. KB, MG






Dziękujemy za przesłanie błędu