Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 maja. Imieniny: Irydy, Tamary, Waldemara
13/06/2019 - 13:10

Siedemnastowieczny rękopis z kolegiaty nowosądeckiej wycofany z aukcji

Księga aktów stanu cywilnego (zaślubin kolegiaty nowosądeckiej z lat 1666 – 1776) - rękopis z przełomu XVI i XVII wieku, o której pisaliśmy pod koniec maja, nie zostanie wystawiona na antykwaryczną licytację. Jest to efekt wspólnych działań sądeckiej parafii, Archiwum Narodowego w Krakowie, w tym oddziału w Nowym Sączu, archiwum diecezjalnego w Tarnowie oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kilka tygodni temu pisaliśmy, że to dzieło pochodzące najprawdopodobniej z Bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu zostało wystawione do sprzedaży na aukcji antykwarycznej przez nabywcę dzieła – szczecińskiego antykwariusza.

Właśnie redakcja portalu Sądeczanin.info otrzymała treść oświadczenia obecnego posiadacza rękopisu o jego wycofaniu z aukcji, która odbędzie się w Warszawie już w tę sobotę. Jego nabywcą jest dr Wojciech Lizak, antykwariusz, właściciel domu aukcyjnego w Szczecinie.

„Księga zaślubin kolegiaty nowosądeckiej z lat 1666 – 1776” była ujęta w zbiorze katalogowym dzieł wystawionych na akcję pod numerem 381.

Czytaj także: Siedemnastowieczny rękopis z kolegiaty nowosądeckiej pójdzie pod młotek?

Jest to najprawdopodobniej rękopis pochodzący z kolegiaty sądeckiej.  W przesłanym oświadczeniu antykwariusz informuje, że dzieło zostało wycofane z mającej odbyć się w weekend aukcji. Pisze, że „obiekt został nabyty w 2010 roku na niemieckim rynku aukcyjnym w wyniku licytacji, co może udokumentować posiadanym rachunkiem. Obiekt został sprawdzony pod kątem wad prawnych i praw osób trzecich.

Posiadacz dzieła informuje też, że w świetle polskiego prawa zakupu dokonał w dobrej wierze, co wypełnia przesłanki artykułu 169 kodeksu cywilnego. Pisze, że szczegółowe oględziny obiektu po nabyciu potwierdziły tezę o braku wad prawnych i praw osób trzecich. Zaznacza też, że nie było między innymi żadnych znaków własnościowych.

W oświadczeniu czytamy również, że: „przegląd  piśmiennictwa dotyczącego kolegiaty nowosądeckie, w tym monografii ks. Józefa Fijałkowskiego, nie dostarczył żadnych wzmianek o istnieniu wyżej opisywanego obiektu”.

Powodem wycofania księgi z aukcji nie są wady prawne, ani prawa osób trzecich. Są natomiast zapisy ustawy z 14 lipca 1983 roku o narodowym zasobie archiwalnym.

W oświadczeniu czytamy, że „w świetle artykułu 42 w związku z artykułem 43 księga ta stanowi ewidencjonowany niepaństwowy zasób archiwalny, który nie może być przedmiotem obrotu jako res extra commercium.

- Przyznaję, że nie wiedziałem, że jest taki zapis ustawy – mówi dr Wojciech Lizak, nabywca dzieła. – Mając zatem na względzie to, aby obiekt nie trafił do zasobu niepaństwowego podjąłem decyzję o wycofaniu księgi z aukcji. Może ona trafić tylko i wyłącznie do instytucji publicznej. Księga jest pozostawiona w specjalnie zabezpieczonym miejscu w Szczecinie.

Ksiądz proboszcz Jerzy Jurkiewicz, proboszcz parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu również otrzymał oświadczenie nabywcy o wycofaniu dzieła ze sprzedaży.

- Bardzo się cieszę, że dzieło zostało wycofane z aukcji – mówi dr Jerzy Jurkiewicz, proboszcz parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu.  – Jest to efekt wspólnych działań naszej parafii, archiwum diecezjalnego w Tarnowie oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dalsze kroki w tej materii będą czynione – zastrzega proboszcz sądeckiej Bazyliki.

Bardzo zaangażowało się w tę sprawę Archiwum Narodowe w Krakowie, a szczególnie oddział w Nowym Sączu.

[email protected], fot. Karol Lizak.







Dziękujemy za przesłanie błędu