Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
16/10/2014 - 11:01

Sądeckie Wodociągi: Koszty festynu nie wpłyną na ceny wody

Sądeckie Wodociągi, organizator sobotniego festynu w Parku Strzeleckim, przesłały nam wyjaśnienia i odpowiedzi na pytania dotyczące kosztów i celu tej imprezy. List zamieszczamy poniżej.
„W najbliższą sobotę zapraszamy mieszkańców Nowego Sącza i okolicznych miejscowości na imprezę, która ma podsumować projekt pn. „Modernizacja i rozbudowa systemu gospodarki wodno-ściekowej Miasta Nowego Sącza z przyległymi terenami gmin sąsiednich”.
Przedsięwzięcie odbywa się z kilku powodów.

Po pierwsze – podsumowuje dotychczasowe zaawansowanie prac. W przypadku kontraktów numer: 1, 3, 4, 5 – większość zadań została już zrealizowana na poziomie 100 procent. Co do kontraktu numer 2 – roboty są bliskie zakończenia.

W umowach z Unią Europejską znajdują się zapisy dotyczące promocji. Taki punkt jest i w naszej. Wartość inwestycji, którą prowadzimy to 338 mln zł. To największe tego typu przedsięwzięcie w Małopolsce i jedno z największych w Polsce, co wiele razy zauważyły media branżowe. Spółka Sądeckie Wodociągi ma na swoim koncie dwie nagrody za realizację inwestycji: „Top Inwestycja Komunalna 2013” oraz TYTAN przyznana w 2012 r. za zastosowanie podczas prac przyjaznej dla środowiska technologii bezwykopowej.

Unia Europejska wręcz zobowiązuje swoich beneficjentów do wydania środków na promocję. Przeprowadziliśmy inwestycję z unijnych funduszy i trzeba się tym pochwalić. Wysokość środków, które spółki wodociągowe przeznaczają na tego typu działania są uzależnione od kwoty zakontraktowanej na przedsięwzięcie.

W przypadku spółki Sądeckie Wodociągi nie stanowią one nawet jednego procenta wartości inwestycji. Środki te przeznacza się m.in. na: publikacje prasowe, tablice informacyjne, imprezy edukacyjne, happeningi, czy festyny w trakcie, których przedsiębiorstwa informują i edukują na temat projektów, a także podsumowują wykonane zadania i udzielają użytecznych wskazówek z zakresu świadczonych dla mieszkańców usług. Zgodnie z kontraktem kwotę przeznaczoną na promocję trzeba wydać do końca tego roku.

Nurtowało też Pana Redaktora pytanie o koszty przedsięwzięcia. Uspokajamy, że organizację imprezy zleciliśmy firmie, która została wyłoniona w przetargu. Jednocześnie – o czym mówi Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko – organizatorem został podmiot, który zapewnił najlepszy efekt za możliwie najniższą kwotę, czyli dokonaliśmy zgodnie z prawem – efektywnego wydatkowania środków.
Większość przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych organizuje podobne imprezy.

Tylko w tym roku zakończenie zadania świętowały między innymi Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Brzesku, czy Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jaworznie. W Polsce aż 89 projektów wodno-ściekowych jest współfinansowanych ze środków unijnych i każda ze spółek ma obowiązek promować swoje przedsięwzięcie. To naturalne. Kiedy, spółka prowadzi historyczną inwestycję warto, żeby mieszkańcy wiedzieli o niej jak najwięcej. Najlepiej, kiedy ta wiedza podana jest w lekkiej i przystępnej formie, jak będzie to zrobione podczas festynu.

Zachęcamy, żeby się do niego dobrze przygotować i pogłębić informację na temat projektu unijnego. Pomocna może się tu okazać nasza nowa strona internetowa swns.pl. Na uczestników czekają nagrody. Dla dzieci będą to między innymi misie, o których było głośno dzięki Państwa portalowi, ale także długopisy, kubki, czy odblaski, które zamówiliśmy w ostatnim przetargu na organizację imprezy.


Warto wiedzieć, co kryje się pod hasłem „największa inwestycja wodno-ściekowa w Małopolsce”: 174 km nowej sieci kanalizacyjnej, 70 km nowej sieci wodociągowej oraz 10 km zmodernizowanej sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Spółka odbudowała około 37 km dróg. Do sieci wodociągowej zostanie podłączonych około ośmiu tysięcy nowych użytkowników, a do sieci kanalizacyjnej prawie 19 tysięcy osób, co oznacza, że osiągniemy efekt ekologiczny. Nasi pracownicy codziennie jeżdżą w teren odbierać nowe przyłącza. W ramach zadania została zmodernizowana i rozbudowana stacja uzdatniania wody w Starym Sączu. Zgodziliście się Państwa objąć patronatem medialnym I Piknik Wodociągowy i relacjonowaliście jego przebieg. Podczas imprezy mieszkańcy regionu mogli zobaczyć właśnie stację uzdatniania wody w Starym Sączu i przekonać się, że jest to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Wodę tam uzdatnioną można pić prosto z kranu.

Pytał Pan Redaktor także o to, czy wydatki na festyn będą rzutować na ceny wody. Koszty festynu pozostaną bez wpływu na ceny wody zarówno w tym roku, jak i – uprzedzając Pana pytanie – w przyszłym.

Trudno się nam odnieść do pytania, czy atrakcje festynu są w stanie wynagrodzić mieszkańcom „wszystkie niedogodności wynikające z konieczności realizowania inwestycji”. Na pewno będzie to miłe podsumowanie toczących się na terenie Sądecczyzny prac wodociągowo-kanalizacyjnych i możliwość poinformowania mieszkańców na temat prowadzonej inwestycji. Wynagrodzić, pojawiające się przy okazji każdej inwestycji niedogodności, mogę na pewno czysta woda w kranach i możliwość nieuciążliwego odprowadzanie ścieków, ale również – co jest tego konsekwencją – czyste i przyjazne środowisko. Korzyści są więc dla mieszkańców, których jakość życia zdecydowanie się poprawi. Ale także dla przyrody i samej spółki Sądeckie Wodociągi, która otrzymuje do dyspozycji nowoczesną infrastrukturę.”.







Dziękujemy za przesłanie błędu