Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 19 maja. Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
23/04/2014 - 14:00

Sądecka Wenecja wkracza w fazę projektową

Zarząd Województwa Małopolskiego podjął uchwałę w sprawie aktualizacji wstępnej listy indywidualnych projektów w ramach przygotowania inwestycji strategicznych. Znalazł się na niej projekt Sądeckiej Wenecji oraz Parku Strzeleckiego.
- Przetarg na projekt Sądeckiej Wenecji ogłosimy lada dzień - powiedział w programie radia RDN Ryszard Nowak, prezydent Nowego Sącza. Zarząd Województwa Małopolskiego przyznał na ten cel około pół miliona złotych. - Mamy nadzieję, że to wystarczy, jeżeli nie, to prezydent będzie dążył do podziału kosztów po połowie – informuje Małgorzata Grybel, rzecznik prezydenta Nowego Sącza.
Przetarg na projekt zostanie ogłoszony najpóźniej do końca maja. Natomiast biorąc pod uwagę, że przetarg obejmie kompleksową dokumentację budowlaną i wykonawczą znacznego obszaru przestrzeni publicznej, proces projektowy potrwa co najmniej rok. Realizacja projektu rozpocznie się po rozstrzygnięciu przetargu, uzyskaniu wszelkich potrzebnych decyzji. Potrzebne bedzie także dofinansowanie do tego przedsięwzięcia.
- Chcemy wykorzystać nowy okres finansowy Unii Europejskiej, w którym są przeznaczone pieniądze na tego typu przedsięwzięcia ponadregionalne. Ta inwestycja ma służyć nie tylko Sądecczyźnie, ale regionowi i Małopolsce – dodaje Małgorzata Grybel. Budowa całości będzie trwała maksymalnie dwa lata.

W październiku ubiegłego roku został rozstrzygnięty konkurs na koncepcję projektową Sądeckiej Wenecji. Za najlepszy uznano projekt RAr2 Laboratorium Architektury Jan Kubec ze Śląska. Zwycięska koncepcja zakłada wybudowanie nad brzegiem Dunajca między innymi nowego amfiteatru, hotelu, kąpieliska, mola, ścieżek edukacyjnych, zaplecza gastronomicznego – mobilnej restauracji wśród drzew. Sądecka Wenecja ma tętnić życiem też zimą. Wtedy ma tam działać lodowisko.
- Praca zasługuje w pełni na pierwszą nagrodę i może być podstawą dla ewentualnych dodatkowych opracowań planistycznych – powiedział wówczas przewodniczący jury, architekt Stanisław Deńko. Choć do konkursu zgłosiło się ponad 60 pracowni architektonicznych i architektów z całej Polski, nadesłano ostatecznie jedynie pięć prac. Jury zadecydowało o przyznaniu nagrody głównej oraz dwóch równorzędnych wyróżnień.
- Wszystkie prace spełniały wymagane warunki, ale jedna praca zdecydowanie odbiegała swoją jakością od pozostałych – mówił Mirosław Trzupek, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta. - Największym jej plusem było to, że wpisywała się doskonale w krajobraz przyrodniczy i krajobraz kulturowy tego miejsca. I ta właśnie praca została nagrodzona.
- Niewiele jest w Polsce i nie tylko, miejsc z takim potencjałem – zapewniał arch. Jan Kubec. - Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że jury doceniło to, co próbowaliśmy przedstawić.
Już w chwili rozstrzygnięcia ubiegłorocznego konkursu dyrektor Trzupek zastrzegał, że w zwycięskiej koncepcji trzeba będzie dokonać pewnych modyfikacji. – Bazą dla szczegółowych opracowań projektowych będzie koncepcja, która zwyciężyła w konkursie. W ogłoszeniu przetargowym na szczegółowy projekt Wenecji będą jednak uwzględnione również uwagi, które wniesie Urząd Miasta – dodaje Mirosław Trzupek.

Architekci wycenili inwestycję na 50 mln zł.

JG
Fot. arch.
 






Dziękujemy za przesłanie błędu