Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 8 maja. Imieniny: Kornela, Lizy, Stanisława
15/07/2012 - 12:45

Sącz niczym średniowieczne miasteczko. Jarmark św. Małgorzaty

Kramy pełne jadła, wyrobów rzemieślniczych i dobra wszelakiego od wczesnego popołudnia oblegają dzisiaj (15 lipca) sądeczanie i turyści. Na Placu Kolegiackim w Nowym Sączu trwa Jarmark św. Małgorzaty.
Impreza pozwala poczuć atmosferę dawnych jarmarków. Spośród przemieszczającego się tłumu w oczy sądeczan i gości rzucają się rycerze, giermkowie, paziowie i piękne białogłowy w strojach z innej epoki. Co rusz słychać okrzyki handlarzy i kupców, zachwalających przywiezione towary, ale także szczęk mieczy, które idą w ruch w inscenizowanych scenkach pojedynku toczonym przez rycerzy.
Jarmark św. Małgorzaty organizowany jest przez Muzeum Okręgowe oraz miasto Nowy Sącz. Impreza ma przede wszystkim przybliżyć dawne tradycje jarmarczne oparte o przywileje królewskie nadane wraz z założeniem miasta pod koniec XIII w. To niezwykłe wydarzenie plenerowe, które przenosi jego uczestników do czasów średniowiecza. Dzięki temu można zobaczyć i poczuć jak żyli nasi przodkowie, czym się zajmowali, jak handlowali i jakie mieli rozrywki. Zadbali o to organizatorzy jarmarku, biorące w nim udział bractwa rycerskie i stowarzyszenia, a także lokalni rzemieślnicy, dzięki którym można podpatrzyć jak kiedyś lepiło się garnki, plotło koszyki, czy haftowało.
Pani Małgorzata Polańska – Kubiak z Łomnicy Zdroju zajmuje się tkactwem.
- Przygotowanie takiego gobelinu nie jest trudne, ale pochłania sporo czasu. W zależności od jego wielkości trwa od trzech tygodni do nawet trzech miesięcy. Dla mnie to jest jednak pasja – mówi.
Na stoisku pani Małgorzaty dostrzec można także piękne hafty.
- Właściwie to właśnie haft i kowalstwo są naszą rodzinną tradycją. Techniki koronki klockowej uczyłam się od dziecka. Pała się tym także moja córka, która zaczęła haftowac w wieku ośmiu lat – dodaje.
Na innych kramach można posmakować prawdziwego wiejskiego chleba z łopaty i różnego rodzaju wypieków. Na amatorów swojskiego jadła czeka smalec i ogórki kiszone. Klimat panujący w małych miasteczkach w wiekach średnich otwarzają także przedstawiciele grup rekonstrukcji historycznych z Tarnowskiego Bractwa Rycerskiego „Gladii Amici”, Miechowskiego Bractwa Rycerskiego, Peregrinum Villa i Załogi Grodu Raciborskiego.
Wśród atrakcji jakie przewidziano na dziś są jeszcze: przymierzalnia strojów średniowiecznych, pokazy tańców dworskich, zabawy plebejskie, pokazy sokolnictwa, scenki rodzajowe, turnieje rycerskie i sala tortur w Domu Gotyckim.
Zabawa na Placu Kolegiackim potrwa do godz. 19.
O pierwszy dniu Jarmarku św. Małgorzaty czytaj: Jarmark św. Małgorzaty, czyli tak było przed wiekami
15 LIPCA (NIEDZIELA) PLAC KOLEGIACKI
10.00 - 19.00
PRZYMIERZALNIA STROJÓW ŚREDNIOWIECZNYCH I ELEMENTÓW UZBROJENIA, MUZYKA DAWNA, POKAZY I WARSZTATY TAŃCÓW DWORSKICH, PREZENTACJA KUCHNI DAWNEJ I REGIONALNEJ, KIERMASZ RZEMIOSŁA, GRY PLANSZOWE I ZABAWY PLEBEJSKIE, POKAZY SOKOLNICTWA, ZWIEDZANIE SALI TORTUR W DOMU GOTYCKIM, WARSZTATY I PREZENTACJE DAWNYCH RZEMIOSŁ (WYRÓB BIŻUTERII Z METALU, PACIORKI Z MODELINY, HAFT ŚREDNIOWIECZNY, KOWALSTWO, SZKLARSTWO, GARNCARSTWO, BRĄZOWNICTWO, ZŁOTNICTWO, KAFLARSTWO, FILCOWANIE WEŁNY, ILUMINACJE KSIĄG, CZERPANIE PAPIERU, MINCERSTWO, HERALDYKA, DRUK, CERAMIKA, PŁATNERSTWO, TKACTWO, WIKLINIARSTWO).

10.00 ROZPOCZĘCIE II DNIA JARMARKU ŚW. MAŁGORZATY
10.30 GRY I ZABAWY PLEBEJSKIE
11.15 III CZĘŚĆ TURNIEJU RYCERSKIEGO
11.45 SCENKA RODZAJOWA “ZWADA KARCZEMNA”
12.15 PRELEKCJA NA TEMAT UBIORÓW W ŚREDNIOWIECZU
13.00 KONCERT ZESPOŁU MUZYKI DAWNEJ RODERYK
13.45 WALKI LEKKOZBROJNYCH
14.15 SCENKA RODZAJOWA “WYCINEK Z ROMNASÓW COURTOIS'A”
15.00 FINAŁ TURNIEJU RYCERSKIEGO
15.30 WRĘCZENIE NAGRÓD
16.00 SCENKA RODZAJOWA “PASOWANIE NA RYCERZA”
16.30 WYSTĘP TREFNISIA - PROGRAM ARTYSTYCZNY DLA DZIECI
18.00 POKAZY TAŃCÓW DWORSKICH

(KB)
fot. KB






Dziękujemy za przesłanie błędu