Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 13 maja. Imieniny: Agnieszki, Magdaleny, Serwacego
12/10/2018 - 21:00

Przerażające! Rak piersi jest diagnozowany u coraz młodszych kobiet

Co roku w Polsce na raka piersi zapada ponad 18 tysięcy kobiet, a prawie sześć tysięcy umiera. Dane są zatrważające. Choroba dotyka coraz młodsze panie. Dwudziesto, czy trzydziestokilkuletnie.

Granica wiekowa obniża się, niestety coraz bardziej. Mówiły o tym dzisiaj prelegentki podczas konferencji pn. "Zdrowe życie - zdrowe piersi", którą w siedzibie Instytutu Kultury Fizycznej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu zorganizowało Stowarzyszenie Kobiet do Walki z Rakiem Piersi "Europa Donna". Działa ono od wielu lat w naszym mieście i niesie pomoc, a także wspiera kobiety, które walczą z chorobą nowotworową, są po amputacji piersi.  

Konferencja prozdrowotna odbyła się niemal w przededniu Światowego Dnia Walki z Rakiem, który przypada na 15 października.

- Rak piersi jest pierwszą przyczyną zgonów kobiet między 40, a 60 rokiem życia - mówi Bożena Kiemystowicz, prezes stowarzyszenia "Europa Donna". - W krajach Unii Europejskiej raka piersi rozpoznaje się rocznie u 376 tysięcy kobiet. Około 91 tysięcy umiera z tego powodu. Jak widać statystyki są wstrząsające.

Nowotwór piersi  zdecydowanie częściej występuje u kobiet, ale zdarza się, że jest on również diagnozowany u mężczyzn (2 proc). Najwięcej zachorowań występuje u kobiet w okresie menopauzy, dlatego też w 2006 roku został wprowadzony program badań przesiewowych finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Program ten obejmuje kobiety między 50, a 69 rokiem życia. Każda kobieta w tym przedziale wiekowym może co dwa lata wykonać bezpłatnie badanie mammograficzne.

Aula w Instytucie Kultury Fizycznej wypełniona była dzisiaj po brzegi studentkami i studentami tej uczelni.  Podczas konferencji bardzo dużo mówiło się o niezwykle ważnej profilaktyce, gdzie szukać pomocy w przypadku, gdy kobieta wyczuje w piersi guzek, albo inną zmianę.

O raku piersi u kobiet przed czterdziestym rokiem życia mówiła lekarz onkolog Renata Bogacz, pracująca w sądeckim Centrum Onkologii. Rozmawiano także o diecie zmniejszającej ryzyko zachorowania na raka piersi. Nad tym zagadnieniem pochyliła się dyplomowana dietetyczka Katarzyna Barańska.

Trenerka fitness Beata  Fröhlich mówiła o tym, co ma wspólnego ze sobą aktywność fizyczna, a rak piersi. Prezes Stowarzyszenia Sądeckich Amazonek im. Heleny Włodarczyk Krystyna Kronenberger swoją prelekcję poświęciła zagadnieniu, jak postępować, gdy okażę się, że kobieta zmaga sie z rakiem piersi. Na wiele pytań odpowiadały też i inne panie działające w stowarzyszeniu, między innym wiceprezeska tej organizacji Małgorzata Surowiak.

[email protected], fot. IM.







Dziękujemy za przesłanie błędu