Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
07/10/2021 - 09:20

Po nowemu w hymnie Polski. Co zmienia projekt ustawy?

Wkrótce hymn Polski, czyli Mazurek Dąbrowskiego może wyglądać nieco inaczej. Według projektu ustawy druga zwrotka ma zostać zamieniona kolejnością z trzecią. Wprowadzone mają zostać także inne wzory symboli narodowych, zgodne ze współczesnymi technikami drukarskimi i graficznymi.

Hymn naszego kraju zna każdy Polak. „Mazurka Dąbrowskiego” uczymy się już za młodu, by potem śpiewać go przy okazji różnych uroczystości państwowych czy podczas wydarzeń sportowych. Wkrótce hymn może przybrać jednak nieco inną formą.

Wszystko przez projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Zakłada on modyfikację wzorów symboli narodowych, tak aby były zgodne ze współczesnymi technikami drukarskimi i graficznymi.

To jednak nie wszystko. Według planów zmieniona ma być również kolejność zwrotek w hymnie. Trzecia, zaczynająca się od słów, „Jak Czarniecki do Poznania…”, ma zastąpić drugą, której początek brzmi – „Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę…”

Jak nieoficjalnie dowiedział się PAP, zmiana ma być powrotem do źródłowej postaci „Mazurka Dąbrowskiego”, w jakiej stworzył go Józef Wybicki. Ustawa ma zastąpić regulację z 1980 r.

W jaki sposób projekt jest uzasadniany? - Nadrzędnym celem projektowanej ustawy jest uporządkowanie stanu prawnego dotyczącego wykorzystywania przez instytucje państwowe, osoby prawne i fizyczne symboli państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, jak również wprowadzenie wzorów symboli państwowych, zgodnych ze współczesnymi technikami drukarskimi i graficznymi – brzmi tekst uzasadnienia.

Zmiana, jak tłumaczy resort kultury, ma dostosować symbole państwowe do nowych wymogów cyfrowych oraz wprowadzić korekty zgłaszane przez heraldyków i muzykologów. Ustawa ma wprowadzić wzorzec barw w obowiązujących standardach graficznych, wprowadzić pojęcia herbu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej i Chorągwi Rzeczypospolitej, zwiększyć ochronę symboli państwowych i wprowadzić kokardę narodową.

Co na temat zmian sądzą sądeccy parlamentarzyści? Jak odbiera je wojewoda małopolski Łukasz Kmita, prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel i prezydent naszego kraju Andrzej Duda? Zapytaliśmy ich o to. Czekamy na odpowiedź. ([email protected], fot.: Mateusz Pogwizd)






Dziękujemy za przesłanie błędu