Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 19 maja. Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
05/02/2012 - 15:17

Nowosądeckie MTO pomaga obywatelom Białorusi

Małopolskie Towarzystwo Oświatowe z Nowego Sącza prowadzi na Białorusi projekt "Klub Lokalnych Liderów", który ma kształtować w tym kraju społeczeństwo obywatelskie.

bialo

MTO powstało w 1988 roku w Nowym Sączu, a jego założycielami jest grupa rodziców i nauczycieli z ruchu obywatelskiego Solidarność.

- Naszym głównym celem było stworzenie przyjaznej uczniom szkoły społecznej, co udało się nam rok później – mówi pierwsza dyrektorka Splotu, a obecnie członkini MTO Alicja Derkowska. – Duży nacisk kładziemy na budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Wspomagamy rozwój wspólnot i społeczności lokalnych oraz demokracji. Od dwóch lat robimy to na Białorusi – dodaje.

Projekt Klub Lokalnych Liderów przygotowuje grupę 22 aktywnych lokalnych liderów z terenu całej Białorusi, którzy są gotowi do podjęcia działań w kierunku własnego rozwoju oraz współpracy między sobą. Białorusini najpierw uczestniczą w szkoleniu na terenie Polski, a po powrocie do swojej ojczyzny mobilizują współobywateli i rozpoczynają budowę społeczeństwa obywatelskiego opartego na lokalnych działaniach.

- Takie szkolenie odbyło się w lipcu w Nowym Sączu i trwało dziewięć dni. Prowadzili je doświadczeni polscy trenerzy oraz białoruski ekspert – prawnik – opowiada o projekcie Derkowska. – Najpierw młodzi ludzie zapoznali się ze sobą, a następnie każdy zastanowił się nad swoim miejscem w społeczności lokalnej oraz przeprowadził analizę własnych potrzeb i społeczności, w której żyje – dodaje.

Podczas zajęć młodzież zdefiniowała występujące na Białorusi problemy prawne, które dotykają organizacje pozarządowe i opracowała Plan Własnego Rozwoju. Czwartego dnia warsztatów Białorusini udali się do wybranych organizacji pozarządowych działających na terenie Nowego Sącza. Odwiedzili Stowarzyszenie im. Brata Alberta, Stowarzyszenie „Sądeckie Amazonki” i Fundację „MADA”. Wizyty pomogły uczestnikom programu na stworzenie Planu Działań Lokalnych. Kolejne dni warsztatów nauczyły młodzież kompletować zespół gotowy do działania, pozyskiwać wolontariuszy i tworzyć wizerunek organizacji.

- Białorusini musieli też wybrać indywidualnego mentora on-line, ponieważ sukces Klubu Lokalnych Liderów jest oparty na ścisłej współpracy między uczestnikami a ekspertami – wyjaśnia zasady projektu członkini i współzałożycielka MTO. – Później liderzy wrócili do Białorusi i rozpoczęli działania.

Dzianis Hramyka i Artur Eshbayeu zorganizowali „Tydzień Otwartych Drzwi” propagujący związek zawodowy REP i poświęcony problemom prawa pracy i praw człowieka.

Elena Krusheuskaja postanowiła rozpocząć studia public relations i w przyszłości godzić pracę w białoruskiej organizacji pozarządowej z pracą w show biznesie. Hanna Rachyna zorganizowała festiwal organizacji pozarządowych „NeGlectingObstacles” - „Przełamywanie barier”. Polina Pastushenko otworzyła agencję ARTSTART, która zajmuje się organizacją imprez kulturalnych dla początkujących twórców. Organizuje także cotygodniowe spotkania młodych adeptów sztuki twórczej z doświadczonymi artystami, aby wzajemne inspiracje wzbogacały kulturę białoruską. Viktar Klimas zorganizował grupę artystów, która udała się na spacer po Brześciu, aby zebrać materiał fotograficzny na wystawę poświęconą pięknu ziemi białoruskiej. Wystawa okazała się dużym sukcesem.

Yuliya Baranchuk zorganizowała wycieczkę do miasta dla 22 dzieci z ubogich rodzin pochodzących z obszarów wiejskich koło Połocka. Jej celem była socjalizacja i pokazanie dzieciom alternatywy dla „ulicy”. Yulii Udało się jej spotkać z przedstawicielami władz miasta Novopołocka i zachęcić ich do zajęcia się sprawą dzieci ze środowisk niezamożnych i zagrożonych. Natalia Vyshadkevich jest miłośniczką języka białoruskiego i bardzo ubolewa nad tym, że jest on sukcesywnie i konsekwentnie wypierany przez język rosyjski. Dlatego postanowiła wydać po białorusku książkę „Charlie i fabryka czekolady”. Pojawiła się skrócona wersja elektroniczna, w tym roku ma zamiar wydać książkę w wersji drukowanej. Siarhei Sys jest studentem prawa i pracuje jako wolontariusz w Klinice Prawa w Homlu.

Wraz z kolegami zorganizowali spotkania dla rodziców, uczniów i nauczycieli, na temat handlu ludźmi. Ihar Khadyka stworzył kółko fotograficzne, w którym młodzi ludzie mogliby nauczyć się fotografowania, a jednocześnie pożytecznie spędzić wolny czas. Z wykonanych fotografii zorganizowano wystawę na ścianach i w holach akademików w Homlu. Volha Shulha zorganizowała przedstawienie teatralne w hospicjum dla dzieci chorych na białaczkę. Viktor Dvurechynski zorganizował w Słucku darmową wypożyczalnię kul, dla osób, które na skutek nieszczęśliwego wypadku mają trudności z samodzielnym poruszaniem się. Ihar Yudziankou zrealizował projekt przy pomocy Poliny Pastushenko, która wraz z nim postanowiła sfotografować najpiękniejsze zabytki Mohylewa. Następnie fotografie zostały wydane w formie pocztówek w wersji drukowanej i w wersji elektronicznej.

Aliaksandr Asheka za pomocą graffiti zwrócił uwagę mieszkańców Rechitsy na znane osoby, które pochodziły z ich miasta. Vadzim Ramanau nagrał płytę z muzyką rozrywkową pod tytułem „Sól-cukier na krawędzi”, na której znalazło się 19 zespołów. Iryna Nestarava przeprowadziła w Homlu akcję, której celem miało być skłonienie niepracujących zawodowo kobiet do wyjścia z domu. Zorganizowała dla nich kurs manicure, wolontariuszki zajmowały się ich dziećmi, a projekt nazwano Dzień Matki. Katsiaryna Karniyevich zorganizowała duży koncert o nazwie FM. Hanna Nestarava-Burnosenka wydała płytę z muzyką średniowieczną, graną na drumli.

Anna Verashchahina przygotowała i przeprowadziła koncert poświęcony muzykom rockowym, którzy zmarli na HIV / AIDS oraz z przedawkowania narkotyków. W imprezie wzięło udział około 100 osób, głównie młodzież. Irina Baranowska z Brześcia bardzo dużo czasu poświęca problemowi dzieci z domów dziecka. Postanowiła w Kobryniu zorganizować dla nich Dzień Matki. Ale był to szczególny Dzień Matki, gdzie mamami były wychowawczynie.

- Cieszy to, że Ci młodzi ludzie wykorzystują narzędzia, które daje im MTO. Zaangażowali około 500 osób na Białorusi – podkreśla Derkowska. – Rozpoczęli w ten sposób proces budowania społeczeństwa opartego na wspólnych działaniach, co niewątpliwie przyczyni się do rozwoju przedsiębiorczości społecznej, świadomości obywatelskiej i poczucia wolności - dodaje.

Małopolskie Towarzystwo Oświatowe jest organizacją pożytku publicznego, której działania można wesprzeć przekazując 1 proc. podatku podczas wypełniania rocznego zeznania podatkowego. Numer KRS można znaleźć na stronie internetowej MTO: www.mto.org.pl.

(ALF)

Zdj. Arch.







Dziękujemy za przesłanie błędu