Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 18 maja. Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka
13/02/2022 - 11:20

Kwiat na Walentynki? Każdy ma inne znaczenie, sprawdź zanim wręczysz

Już jutro Walentynki, święto zakochanych. Obok drobnych upominków wielu z nas będzie chciało dać swojej drugiej połówce kwiaty. Zanim je jednak kupicie, sprawdźcie, jaki kwiat wybrać, bo i w kolorach, i w rodzajach kwiatów kryje określona, nie zawsze nam znana symbolika.

Kwiat na Walentynki? Każdy ma inne znaczenie, sprawdź zanim wręczysz

Zacznijmy od kolorów. Białe kwiaty to symbol zarówno niewinności jak i wierności. To właśnie dlatego tak często widzimy je w kompozycjach ślubnych czy w trakcie komunii. Kwiatami o białym kolorze możemy też przeprosić albo pokazać nasz wielki szacunek do osoby, której je wręczamy.

Z żółtymi kwiatami trzeba postępować bardzo ostrożnie. Bo z jednej strony ten kolor oznacza szczęście, przyjaźń i radość, ale z drugiej strony symbolizuje miłość odrzuconą i zazdrość. Tylko w połączeniu z kwiatami o innych barwie mamy gwarancję, że ich wymowa zostanie odebrana pozytywnie.

Czerwone kwiaty i wszystko jasne? Nie do końca. Wręczone partnerowi oznaczają miłość, namiętność, pasję i zaproszenie do bliższej relacji. Ale śmiało możemy je też dać rodzicom czy dziadkom – wtedy mówią o sile, odwadze, wdzięczności i miłości rodzinnej. Wyrażają też szacunek.

Zobacz też: Życzenia na Walentynki 2022. Najpiękniejsze wiersze na 14 lutego dla zakochanych

Jeśli nasza druga połówka, ale też przyjaciel czy przyjaciółka, przechodzi właśnie trudne chwile: kryzys w pracy, utratę kogoś bliskiego to najlepiej wybrać dla takiej osoby kwiaty w kolorze niebieskim. Kolor niebieski we florystyce symbolizuje bowiem przyjaźń, przywiązanie, wsparcie i spokój.

W Walentynki unikajmy kwiatów w kolorze fioletowym. To żal i smutek. Ten kolor możemy zastosować jedynie wtedy, gdy chcemy zaakcentować właśnie te emocje, bo ktoś nas odrzucił, albo mamy świadomość, że nasze wspólne dni się kończą.

Kolejne pozycje zakazane na Walentynkowej liście:
- tuberoza – znaczy odjedź, to znak, że chcemy nasz związek zakończyć
- żółty goździk – pogarda i odrzucenie
- cyklamen – kropka nad „i”, damy naszej połówce do zrozumienia, że definitywnie kończymy związek
- żółta lilia – symbol pogardy, doskonały jedynie wtedy, gdy chcemy utrzeć komuś nosa
- czarna róża – pożegnanie i żałoba

Pamiętajmy, że swoją wymowę ma też ilość kwiatów. I tu sięgnijmy do źródeł i tradycji.

- Na przykład tuzin czerwonych róż oznaczał płomienną miłość, natomiast jeśli w bukiecie znajdowała się jedna biała róża, panna mogła spodziewać się w niedługim czasie oświadczyn. Wręczenie pojedynczej, białej róży oznaczało dla panny, ze jest dla obdarowującego „za młoda”. Bukiet lawendowych kwiatów, czerwonych i białych symbolizował zauroczenie od pierwszego wejrzenia, ale wiązanka różowo – czerwona była podziękowaniem za wspólnie spędzoną, upojną noc. Jeśli chciano wyrazić sympatię i przyjaźń wręczano bukiet różowych kwiatów, wierność okazywano wiązanką w kolorze niebieskim, biała wiązanka symbolizowała niewinność oraz szlachetne zamiary. Wielobarwny bukiet goździków oznacza odmowę – czytamy na stronie www.green-design-blog.com.pl

- Bukiety z kwiatów żółtych wręczamy kiedy chcemy pogratulować sukcesu lub pocieszyć. Bukiet kwiatów białych, lawendowych lub czerwonych oznacza zauroczenie od pierwszego wejrzenia. Same białe kwiaty to nic innego, jak zapewnienie o szlachetności uczuć oraz szacunek dla niewinności. Wiązanka kwiatów różowo – czerwonych to dyskretne podziękowanie za wspólnie spędzoną, upojną noc. Bukiet samych różowych kwiatów to wyrażenie szczerej sympatii i przyjaźni. Możemy też podarować bukiet suchych kwiatów, który oznacza skruchę lub przeprosiny – brzmi dalsza część wskazówek z tej strony.

Teraz przejdźmy do konkretnych gatunków, ale skupmy się tylko na tych najpopularniejszych w kolejności alfabetycznej:
- agawa – długowieczna miłość
- aksamitka – bliskość, przeznaczenie
- amarylis – nieśmiałość
- antrium – bezgraniczne uznanie
- bratek – będziemy szczęśliwi
- cebulica – jesteś okrutna

Kolejne na następnej stronie.







Dziękujemy za przesłanie błędu