Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 maja. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
07/02/2015 - 08:01

Elżbieta Sroka: Choreograf z pasją do folkloru

Elżbieta Sroka od wielu lat jest instruktorem sądeckich zespołów regionalnych, autorką programu i współtwórczynią sukcesu Zespołu Regionalnego „Starosądeczanie”, prowadzonego przez Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Tradycji „Malowana Skrzynia”. Między innymi dzięki jej zaangażowaniu zespół odrodził się i obecnie liczy ok. 80 osób (w grupie młodzieżowej i starostów), którym przekazuje swoją wiedzę, uczy kroków i zaraża swoją pasją do folkloru.
Urodziła się w Zawadce koło Tęgoborza, gdzie spędziła dzieciństwo i młodość. Z muzyką i tańcem obcowała od wczesnego dzieciństwa. Jej ojciec Adam Wideł, był muzykantem: grał na listku, heligonce oraz na akordeonie w kapeli weselnej. W jej domu rodzinnym odbywały się próby kolędników, kapeli, więc już od dziecka uczyła się tańców lachowskich. Miłość i pasję do folkloru wyniosła z domu. W szkole podstawowej tańczyła w zespole ludowym.

W 1974 roku pani Elżbieta wstąpiła do Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Dolina Dunajca”, prezentującego folklor Górali Łąckich i Lachów Sądeckich. Przez dwadzieścia lat udzielała się na scenie jako tancerka. Od 1995 roku zaczęła działać jako instruktor folkloru lachowskiego, a później także łąckiego w "Dolinie Dunajca", pełniąc tę funkcję wyłącznie społecznie do 2013 roku. W tym czasie zespół osiągał liczne sukcesy m.in. zdobycie Brązowej Ciupagi na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem w 2001 r.

Pasje związane z folklorem lachowskim oraz górali łąckich realizuje teraz w Zespole Regionalnym „Starosądeczanie” (założony w 2006 roku) oraz współpracując z Dziecięcym Zespołem Regionalnym „Dolina Słomki” ze Stronia, gdzie na co dzień obcuje z prawdziwą gwarą lachowską, w której wyrosła. Współpraca z zespołem w autentycznej formie zaowocowała powstaniem kilku widowisk wystawianych przez dzieci ze Stronia np. „Na pastwisku”, „Z odpustu” i „Powrót parobków z jarmaku”. Widowisko „Przed Chełpą”, także wg. scenariusza Elżbiety Sroki, zespół wystawił na scenach Międzynarodowego Święta Dzieci Gór w 2011 r., gdzie był gospodarzem festiwalu, a obecnie z widowiskiem „Młócenie grochu” zakwalifikował się na Karpacki Festiwal Zespołów Dziecięcych w Rabce.

Współpraca Elżbiety Sroki z zespołem „Starosądeczanie”w Starym Sączu rozpoczęła się w 2012 roku, kiedy wraz z Markiem Ziębą przejęli kierownictwo nad grupą. Program „Starosądeczan” znacznie się wtedy poszerzył, powiększono liczbę jego członków oraz utworzono grupę starostów.
Grupa ma w swoim dorobku liczne występy na terenie Sądecczyzny, całej Polski i poza jej granicami. Zespół prezentował się wielokrotnie m.in. na Węgrzech, Słowacji, w Rumunii i w Bułgarii. W 2014 roku po raz pierwszy uczestniczył w Festiwalu Górali Polskich w Żywcu w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej, gdzie zaprezentował widowisko ”U rymorza po jarmaku” - program nawiązujący do tradycji Starego Sącza, według scenariusza i reżyserii Elżbiety Sroki.

Największą radością instruktora „Starosądeczan” jest satysfakcja z najmniejszych nawet sukcesów tancerzy, którzy początkowo mieli duże trudności z nauką kroków, a potem na scenach w kraju i za granicą z dumą prezentują piękno folkloru. Co więcej, zarazili się pasją i miłością do tego folkloru, wracają do tradycji i są z niej dumni....

W wolnym czasie pani Elżbieta tworzy układy taneczne na potrzeby zespołów oraz haftuje stroje dla przyjaciół i rodziny. Jej dumą jest także fakt, iż wielu członków jej rodziny - bliskiej i dalszej tańczyło i tańczy w zespołach regionalnych Sądecczyzny (w tym córka, zięć i 4 letnia wnuczka).
W realizowaniu pasji związanej z folklorem panią Elżbietę wspiera od zawsze mąż Józef i dzieci.

Kandydaturę Elżbiety Sroki do zaszczytnego tytułu Sądeczanin 2014 Roku zgłosił burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek.

Na kandydata można głosować:

Za pomocą KUPONU KONKURSOWEGO

Wypełniając FORMULARZ INTERNETOWY

Wysyłając SMS o treści SR.08  na numer 7168
 

(KB)
Fot. arch. rodzinne






Dziękujemy za przesłanie błędu