Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 19 maja. Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
28/01/2015 - 08:01

Dziesiątka wspaniałych! Kandydaci do tytułu Sądeczanin 2014 Roku w plebiscycie Fundacji Sądeckiej

Wczoraj, w siedzibie Fundacji Sądeckiej, pod przewodnictwem Zygmunta Berdychowskiego obradowała kapituła plebiscytu na Sądeczanina 2014 Roku. Spośród 24. kandydatów zgłoszonych w regulaminowym terminie przez różne stowarzyszenia i instytucje, do zaszczytnej nagrody nominowano 10 osób.
Reprezentują oni różne zawody i środowisku, w tym gronie jest m.in. ksiądz, lekarz, dwóch strażaków, nauczycielka, pielęgniarka, samorządowcy…

Ci ludzie wybijają się ponad przeciętność, przysparzają dobro ziemi sądeckiej, choć niekoniecznie trafiają na pierwsze strony gazet.
Werdykt kapituły, w której zasiada wielu dotychczasowych laureatów plebiscytu, poprzedziła gorąca, chwilami nawet bardzo gorąca dyskusja. Nominowaną do nagrody dziesiątkę wyłoniono w tajnym głosowaniu. Oto ci wspaniali Sądeczanie w porządku alfabetycznym:

Alina Bożyk, pielęgniarka ze szpitala w Nowym Sączu, poetka, malarka;

dr Tadeusz Frączek, chirurg ze szpitala w Krynicy-Zdroju;

dr Jan Golba
, burmistrz Muszyny;

ks. prałat Stanisław Kukla
, emerytowany proboszcz par. Podole;

st. bryg. Paweł Motyka
, zastępca komendanta miejskiego PSP w Nowym Sączu;

Stanisław Pasoń
, „chłop” z Moszczenicy Niżnej, radny wojewódzki;

Mirosław Pulit
, były ratownik PSP, szef grupy specjalnej strażaków w Nowym Sączu;

Elżbieta Sroka
, instr. zespołów regionalnych, choreograf „Starosądeczan”;

Józef Zygmunt
, dyr. Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego, przew. RG Chełmiec;

Agata Zarabska
, nauczycielka, dyr. ośrodka kultury w Olszanie, gm. Podegrodzie.

Kapituła ustaliła harmonogram działań. Sylwetki nominowanych do nagrody Sądeczanin 2014 Roku zaprezentujemy w naszym portalu, ukaże się także w dużym nakładzie specjalne plebiscytowe i bezpłatne wydanie miesięcznika „Sądeczanin” z kuponem konkursowym. Głosowanie (Internet, gazeta, sms) potrwa do 20 lutego, kiedy ponownie zbierze się kapituła konkursu.
Sądeczanina 2014 Roku poznamy podczas gali Sądeczan w MCK „Sokół” 21 lutego (sobota).

**
Plebiscyt na „Sądeczanina Roku” organizowany jest od 1998 roku. W ten sposób Fundacja Sądecka promuje ludzi zasłużonych dla swoich środowisk, którzy codzienną pracą i działalnością przyczyniają się do wspólnego dobra i rozwoju Sądecczyzny.
- Dotychczas tytuł Sądeczanina Roku otrzymało piętnaście osób, które cieszą się szacunkiem, swoim życiem i pracą pomagają osobom potrzebującym, wpływają pozytywnie na kształtowanie postaw obywatelskich, promują kulturę i tradycje Sądeczan – podkreśla Zygmunt Berdychowski, założyciel Fundacji Sądeckiej, pomysłodawca plebiscytu.
Wyróżnienie może być nadane osobom wywodzącym się z Sądecczyzny lub działającym na terenie powiatu nowosądeckiego oraz miasta Nowego Sącza. Nagroda ma charakter honorowy, nie wiążą się z nią żadne apanaże.

**
Dotychczasowi laureaci plebiscytu.

1998 - BARBARA SZAROTA
Nauczycielka. Pomaga dzieciom z terenów wiejskich, osobom samotnym. Od lat związana z Gminą Gródek nad Dunajcem, szczególnie z Przydonica, gdzie przez wiele lat uczyła. Wieloletnia przewodnicząca miejscowego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Sprawdzony organizator letniego i zimowego wypoczynku.

1999 - ks. prałat STANISŁAW LISOWSKI
Proboszcz parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Przyczynił się do nadania kościołowi rangi bazyliki mniejszej, zrealizował szereg remontów obiektów sakralnych, autor książki o religijności Sądeczan w dobie transformacji ustrojowej.

2000 - ks. MIECZYSŁAW CZEKAJ
Proboszcz parafii w Boguszy, wsławiony ratowaniem sztuki sakralnej a szczególnie sztuki cerkiewnej. Niestrudzony społecznik i organizator. Zyskał ogromny autorytet i szacunek lokalnej społeczności.

2001 - WIESŁAW CZOP
Zasłużony działacz na rzecz środowiska lokalnego, kultury fizycznej i sportu w gminie Podegrodzie; sponsor imprez kulturalno – oświatowych. Współfinansował wiele inwestycji np.budowę szkół w Podegrodziu, Brzeznej.

2003 – RYSZARD FLOREK
Założyciel i prezes FAKRO - producenta okien dachowych. Znakomity ambasador Nowego Sącza i ziemi sądeckiej w kraju i na świecie. Rozwijając produkcję w swojej firmie stworzył nowe miejsca pracy. Sponsor wielu regionalnych przedsięwzięć o charakterze kulturalnym, społecznym i charytatywnym.

2004 – Ks. JANUSZ SZCZYPKA
Proboszcz i kustosz Sanktuarium M.B. Różańcowej w Przydonicy . Całym sercem poświęca się szerzeniu kultu Matki Bożej, jednocząc wiernych również z innych parafii. Włącza się również w życie społeczne i gospodarcze wsi Przydonica i gminy Gródek nad Dunajcem, współzałożyciel OSP w Przydonicy.

2005 – gen. ZYGMUNT STANISZEWSKI
Ówczesny komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, odpowiedzialny za ochronę całej granicy Polski ze Słowacją. W 2005 r. mianowany generałem dywizji. Wybitny profesjonalista z ogromnym dorobkiem zawodowym.

2006 – KRZYSZTOF MĄCZKA
Właściciel firmy budowlanej znany z działalności samorządowej i społecznikowskiej. Przewodniczący Rady Parafialnej w Nawojowej, przewodzi też, liczącej kilka tysięcy osób Grupie Modlitewnej Św. Ojca Pio przy Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu.

2007 – PIOTR DROŹDZIK
Artysta – fotografik. Autor i współautor wielu albumów, w których ukazuje piękno Sądecczyzny. Za pomocą fotografii promuje nasz region w kraju i za granicą, organizując liczne wystawy m.in. w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Preszowie i Londynie.

2008 - ANNA SZCZEPANIK - DZIADOWICZ
Lekarz psychiatra. Od roku 2004 kieruje Środowiskowym Domem Samopomocy w Nowym Sączu. Dom jest dziennym ośrodkiem wsparcia dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, osób po kryzysach psychicznych oraz osób z różnymi dysfunkcjami.

2009 - RYSZARD NOWAK
Od 2006 r. prezydent Nowego Sącza, polityk Prawa i Sprawiedliwości, wcześniej był też radnym w Nowym Sączu i członkiem Zarządu Miasta. W latach 2001-2005 poseł na Sejm RP. Tytuł Sądeczanina 2009 Roku to wyraz uznania za inwestycje, modernizacje ulic i szkół, za wspieranie wielu inicjatyw społecznych.

2010 - CELESTYN ŻELISZEWSKI
Mieszkaniec Librantowej, który w maju 2010 r. uratował dwie młode osoby uwięzione w płonącym aucie podczas groźnego wypadku. Mocno ucierpiał podczas akcji ratunkowej, wiele miesięcy spędził w szpitalu. Za swoją bohaterską postawę uhonorowany medalem ,,Za Dzielność i Odwagę", nadanym przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

2011 - BARBARA CETNAROWSKA
Radna Gminy Łososina Dolna, prezes Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich, które skupia ponad 120 kobiet. Inicjatorką powstania „ Gminnej Izby Pamięci” . Zaangażowana w pracę społeczną na rzecz biednych rodzin oraz miejscowych szkół.

2012 – LUCYNA ZYGMUNT
Trenerka szczypiornistek Olimpii Beskid i dyrektor Gimnazjum nr 5 w Nowym Sączu. Absolwentka AW-F w Krakowie. W piłkę ręczną gra od pierwszej klasy liceum i z tym sportem związane jest jej życie. Lucyna Zygmunt to nie tylko trener i pedagog, ale także społecznik. Od 2004 r. wspólnie z mężem przygotowuje i realizuje we współpracy z parafią Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Piątkowej Misteria Męki Pańskiej.

2013 - MARTA MORDARSKA
Radna wojewódzka (PiS(. Pełnomocnik Prezydenta Nowego Sącza do spraw społecznych, inicjatorka wielu akcji społecznych i charytatywnych, szczególnie poświęca się pracy z dziećmi i młodzieżą.

(s)
Fot. własne







Dziękujemy za przesłanie błędu