Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 czerwca. Imieniny: Aliny, Anety, Benona
22/05/2024 - 10:50

Dłuższe urlopy dla wszystkich pracujących. Sprawa już trafiła do ministerstwa

Nawet trzydzieści pięć dni w roku, czy tyle będzie wynosić urlop wypoczynkowy dla pracowników? Czy prawo do urlopu będą mieć też ci, którzy pracują na własny rachunek? Chcą tego związkowcy z „ Solidarności”. Postulaty już trafiły do szefowej resortu rodziny

Nawet trzydzieści pięć dni urlopu dla pracowników

Czy urlop wypoczynkowy wydłuży się do trzydziestu pięciu dni? Chcą tego związkowcy z „Solidarności”, którzy wskazują, że obecne regulacje pochodzą z lat siedemdziesiątych  ubiegłego wieku i należy je zmienić.

Taki postulat zawarli w opinii do projektu "Aktywny Rodzic", nad którym obecnie pracuje ministerstwo pracy i rodziny -  podaje dziennik "Fakt".  Jak argumentują, zanim państwo ruszy z nowym programem dla rodziców, powinno "pochylić się nad generalnym zagadnieniem efektywnego prawa do wypoczynku pracowników".

czytaj też Puszczą nas z torbami! Będzie nowy podatek. Zapłacimy za ogrzewanie domów...gazem i węglem  

Jak jest teraz?

Zgodnie z zapisem w kodeksie pracy, ci którzy są zatrudnieni krócej niż dziesięć  lat, mają prawo do dwudziestu dni urlopu. Dwadzieścia sześć dni przysługuje tym, ze stażem wynoszącym co najmniej dziesięć lat.

W opinii związkowców z „Solidarności” ,którzy od dawna domagają się zmian,  przepisy sięgające lat siedemdziesiątych, a wieloletni wzrost gospodarczy kraju nie przełożył się na żaden progres dotyczący wymiaru urlopu wypoczynkowego. Za nowymi regulacjami opowiada się też OPZZ, które proponowało, żeby wolne wydłużać stopniowo do 35 dni rocznie i zrównać wymiar urlopu dla wszystkich pracowników.

Czytaj też ZUS odaje pieniądze, ale trzeba się o to upomnieć. Sam z siebie tego nie zrobią 

Urlop wypoczynkowy nie tylko dla tych na etacie

Solidarność w nowych rozwiązaniach  chce pójść dalej.  Prawo do urlopu wypoczynkowego mieliby też ci, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą, a  którzy obecnie takich praw nie  mają.

Jak  napisał serwis pulshr.pl, rząd już szykuje zmiany w zasadach wyliczania stażu pracy. Obecnie praca na podstawie umowy zlecenia czy innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy o zleceniu, nie jest wliczana do okresu, od jakiego zależą między innymi uprawnienia urlopowe. Nie jest to okres zatrudnienia w rozumieniu przepisów prawa pracy.

Czytaj też Nagła zmiana w dopłatach do prądu, gazu i ogrzewania. Chodzi o bon energetyczny  

Jakie są szanse na wprowadzenie nowych regulacji?

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa  resortu rodziny, pracy i polityki społecznej niedawno informowała, że ministerstwo ma projekt ustawy, który pozwoli wliczać do stażu pracy czas przepracowany na umowie cywilnoprawnej lub jednoosobowej działalności gospodarczej. ([email protected])







Dziękujemy za przesłanie błędu