Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
13/08/2018 - 08:50

Co tak kolorowo na sądeckim rynku? Feria barw pod kwietnymi parasolami

Pod kwietnymi parasolami, nieopodal sądeckiego ratusza zagościła sztuka przez duże "S". Można oglądać i kupić tam prace artystów - amatorów, ludzi wielu talentów działających pod egidą Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu.

Plenerowe miejsce, gdzie artyści, w tym również amatorzy wystawiają swoje prace ma między innymi Kraków, Warszawa, Gdańsk i inne miasta w Polsce. Teraz takiego doczekał się i Nowy Sącz.

W pejzaż rynku wpisał się Sądecki Kącik Artystyczny TPSP, w którym będą prezentowane obrazy, rzeźby i inne wspaniałe, niepowtarzalne dzieła sądeckich twórców. Władze miasta i Alina Bożyk, prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, działającego w Nowym Sączu od ponad 60 lat mają nadzieję, że ta kolorowa galeria na sądeckim rynku wpisze się na stałe w krajobraz sądeckiej starówki.

- Takiego plenerowego miejsca do wystawiania prac sądeckich artystów brakowało w naszym mieście - mówi Alina Bożyk, prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu. - Było bardzo potrzebne. Twórcy czasami prezentowali swoje prace w plenerze na sądeckim deptaku, ale decydowali się na to sporadycznie. Opierali je o ściany kamienic, oczywiście za zgodą ich właścicieli, ale nie  wszyscy podchodzili do tego z wyrozumiałością. Niejednokrotnie też do wystawiania prac w plenerze odstraszała niesprzyjająca pogoda. Dlatego narodził się pomysł, aby Nowy Sącz i sądeccy twórcy mieli nareszcie własne, plenerowe miejsce do pokazywania sądeczanom i turystom swoich dzieł. Mam nadzieję, że to, które zagospodarowaliśmy w rynku będzie przysłowiowym "strzałem w dziesiątkę". Miejsce jest idealne. W drewnianym lokum, które otrzymaliśmy we władanie jest sucho, więc prace artystów są bezpieczne. 

Sądecki Kącik Artystyczny będzie przestrzenią, gdzie twórcy Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych będą wystawiać w nim swoje dzieła, ale także miejscem, gdzie artyści będą pracowali społecznie. Integralną częścią tego miejsca będzie "żywa pracownia artystyczna". Mieszkańcy i osoby odwiedzające nasze miasto będą mieli okazję zobaczyć pracujących artystów tworzących w plenerze.

Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu ma swoją siedzibę przy ul. Jagiellońskiej i tam jest stałe miejsce ekspozycyjne. W Galerii TPSP odbywają się regularnie wystawy, warsztaty, wieczory autorskie, spotkania poetyckie i muzyczne, a także imprezy dla dzieci. Są to imprezy, na które każdy może przyjść. Są oczywiście nieodpłatne.  

W towarzystwie działa obecnie sześćdziesiąt osób. Są to: malarze, rękodzielnicy, fotograficy, graficy, poeci, kompozytorzy oraz sympatycy tej organizacji.

- Idea Sądeckiego Kącika Artystycznego opiera się na szerszym, niż dotychczas "wyjściu do ludzi. - dodaje prezes TPSP w Nowym Sączu. - Kilka metrów dalej od plenerowej siedziby TPSP na rynku znajduje się piękny plac zabaw dla dzieci. Liczymy na to, że mamy z dziećmi również będą do nas zaglądały.

Sądecki Kącik Artystyczny będzie otwarty na płycie rynku codziennie, aż do trzydziestego września br. Również trzy razy w tygodniu (wtorek, czwartek i sobota) twórcy będą mogli pracować w plenerze przy stolikach i wyciągać stelaże, na których zaprezentują swoje prace.

- Każdy, kto chciałby porozmawiać z pracującym artystą będzie miał taką możliwość - dodaje Alina Bożyk. - Może ktoś do nas dołączy. Nie bójmy się realizować swoich pasji i pomysłów. Jeśli chcemy malować, rzeźbić, jeśli chcemy realizować się artystycznie w innej formie, nie zwlekajmy. Chwyćmy za pędzel, czy rzeźbiarskie dłuto. Czasami kogoś trzeba popchnąć, by zaczął realizować to, co kocha. Oczywiście nie byłoby Sądeckiego Kącika Plastycznego bez przychylności władz miasta i radnych, w szczególności Tomasza Cisonia. Za okazaną pomoc - nam artystom - z całego serca dziękujemy.

W otwarciu Sądeckiego Kącika Artystycznego uczestniczyli wiceprezydent Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż i radny Tomasz Cisoń.

- Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu, którym kieruje pani Alina Bożyk jest organizacją, dzięki której nasze miasto jest coraz piękniejsze i barwniejsze. Zarówno w galerii, jaki i tutaj na płycie sądeckiego rynku są wystawiane dzieła utalentowanych ludzi. To, co tworzą mają zapisane w sercu, dłoniach i myślach. W otwartym właśnie kąciku artystycznym można będzie obcować ze wspaniałą sztuką i porozmawiać z jej twórcami.

[email protected], fot. IM.

Sądecki Kącik Artystyczny

Sądecki Kącik Artystyczny
Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin marzec 2019 roku