Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
przewiń w dół
04/04/2017 - 09:25

Chełmiec zbuduje stok narciarski! Całoroczny i tuż przy Jeziorze Rożnowskim

Gmina Chełmiec, z której dzieci teraz uczą się jeździć na stokach narciarskich np. na Kokuszce chce im wybudować własny stumetrowy stok narciarski i to na dodatek z igielitu. Ale stok, to jedynie jeden z elementów Centrum-Rekreacyjno Sportowego w Krasnem Potockiem i Klęczanach, na którego budowę już w trzecim kwartale tego roku ogłoszony zostanie przetarg.

Centrum ma powstać niedaleko gminnej farmy fotowoltaicznej. Jakie atrakcje przewidziano dla gości?

Będzie pomost spacerowy na stawie, który chcemy odpowiednio zagospodarować. Uruchomiona zostanie wypożyczalnia rowerów i wybudowana trasa rowerowa od Krasnego – Potockiego nad brzeg Jeziora Rożnowskiego. Powstanie też boisko wielofunkcyjne do gry w kosza i w piłkę. Wybudowane zostaną dwie wieże obserwacyjne – jedna w Krasnem Potockiem a druga w Klęczanach.

Zobacz też: - Dajmy sądeczanom otwarty basen – wołają radni jednym głosem

Ale projektanci chcą by z centrum można było korzystać przez cały rok. Dlatego powstanie tu też stok narciarski z nawierzchnią z igelitu, czyli taką, która pozwala na jazdę niezależnie od kaprysów pogody! Co najważniejsze igelit ma niemal taki sam współczynnik tarcia jak śnieg.

– Ten stok będzie miał 100 metrów długości, to bardzo dobra długość, bo ośle łączki mają zazwyczaj 50 a niektóre nawet 20 metrów.  Chcemy żeby korzystały z niego przede wszystkim nasze dzieci. Będą mogły uczyć się jeździć przez całe lato i tym samym w zimie już jeździć normalnie na śniegu, chociaż tego u nas jest skąpo – mówi wójt Bernard Stawiarski. Co ważne – sztuczny stok nie wymaga żadnych specjalnych nart, można na nim używać tych standardowych i ze zjazdu można korzystać też zimą, gdy popada śnieg.

Zobacz też: 100 tysięcy za plac zabaw koło ratusza? A co dla innych dzielnic?

Gmina czeka na uprawomocnienie pozwolenia na budowę. Inwestycja ma kosztować około 11 milionów złotych. Najwięcej pochłoną skomplikowane i zakrojone na szeroką skalę prace ziemne. – Będzie bardzo dużo pracy przy nadsypywaniu ziemi choćby na potrzeby budowy stoku – wyjaśnia wójt. Przetarg zostanie ogłoszony już w trzecim kwartale tego roku.

Projekt chełmiecki jest częścią składową większego przedsięwzięcia, w którym biorą tez udział inne gminy z dostępem do rożnowskiego akwenu. Samorządy liczą na 85 procent dofinansowania z UE.

ES [email protected] Fot.: UG w Chełmcu wizualizacja wież widokowych w Krasnem Potockim i Klęczanach