Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 30 kwietnia. Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana
31/07/2013 - 15:42

Burmistrz Muszyny o likwidacji uzdrowiska: nadużycie ministerstwa!

Ministerstwo Zdrowia potwierdza informacje, że gmina Muszyna ma czas do końca roku na spełnienie warunków, dzięki którym będzie mogła pozostać kurortem uzdrowiskowym. Burmistrz Jan Golba dementuje te informacje i wytyka błędy ministerialnym urzędnikom.
Wczoraj informowaliśmy o tym, że „Dziennik Gazeta Prawna” powołując się na informacje zdobyte w resorcie zdrowia napisał, iż Muszyna może utracić status uzdrowiska. Dzisiaj uzyskaliśmy informacje z Ministerstwa Zdrowia o tym, jakie warunki do końca 2013 roku musi spełnić Muszna, aby utrzymać status uzdrowiska oraz co oznacza utrata takiego statusu. Zapytaliśmy również dlaczego wprowadzono tak krótki okres spełnienia warunków.
Minister Zdrowia potwierdził możliwość prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego na obszarze uzdrowiska Muszyna w kierunkach leczniczych: choroby reumatologiczne, choroby górnych dróg oddechowych, choroby układu trawienia i choroby endokrynologiczne.
- Minister stwierdził ponadto, iż w zakresie stosowania wód leczniczych w lecznictwie uzdrowiskowym istnieją nieprawidłowości tj. ograniczenie się wyłącznie do kuracji pitnej z całkowitym brakiem wykorzystania wód leczniczych w balneoterapii (kąpielach leczniczych), wyznaczając termin usunięcia nieprawidłowości do dnia 31 grudnia 2013 r. Obecnie prowadzone jest lecznictwo w uzdrowisku Muszyna w kierunkach: choroby górnych dróg oddechowych, choroby układu trawienia i choroby endokrynologiczne, nie prowadzone jest natomiast w kierunku leczniczym choroby reumatologiczne, który wymaga kąpieli leczniczych. Inhalacje lecznicze nie są świadczeniem zdrowotnym zastępującym balneoterapię - czytamy w piśmie od Krzysztofa Bąka, rzecznika prasowego Ministra Zdrowia.
Odpowiedź ministra zdrowia przesłaliśmy do Jana Golby, burmistrza Muszyny. Włodarz uzdrowiska przesłał swoje stanowisko w tej sprawie. Golba podkreśla w nim, że Muszyna spełnia wszystkie warunki do prowadzenia leczenia uzdrowiskowego oraz do posiadania statusu uzdrowiska które zostały określone w art. 34 ustawy Uzdrowiskowej z 2005 r. Przypomina, że w 2009 roku przy potwierdzaniu statusu uzdrowiska szef resortu zdrowia wydał dwie odrębne decyzje potwierdzające możliwość prowadzenie leczenie uzdrowiskowego w Uzdrowisku Muszyna. Jedna została wydana dla miejscowości Muszyna, natomiast druga dla Złockiego. Według Golby resort założył, że te dwie miejscowości uzyskają odrębnym status.
- Tymczasem minister jednym statusem uzdrowiska objął obydwie te jednostki, ale w obrocie pozostały dwie decyzje potwierdzające możliwość leczenia uzdrowiskowego. W jednej z tych decyzji dotyczącej Muszyny znalazły się zalecenia, aby wodę leczniczą poza inhalacjami i kuracjami pitnymi wykorzystywać także dla celów zabiegów balneologicznych (kąpieli) - napisał Golba w oficjalnym oświadczeniu. - Gdyby powstały dwa uzdrowiska, to zalecenie to miałoby dalej jakiś sens – choć nie stanowi ono o możliwości prowadzenia leczenia uzdrowiskowego, ale w przypadku utworzenia jednego uzdrowiska, to zalecenie jest bezprzedmiotowe, bo Uzdrowisko Muszyna wykorzystuje wodę leczniczą do kąpieli w Sanatorium Wiarus, które jest położone na obszarze Uzdrowiska Muszyna w miejscowości Złockie. Zapewne Ministerstwo Zdrowia wymieniając Muszynę jako uzdrowisko zagrożone nie wzięło tych faktów w ogóle pod uwagę -tłumaczy burmistrz.

Poniżej publikujemy pełne oświadczenie Jana Golby: 

W odpowiedzi na pismo rzecznika prasowego Ministra Zdrowia uprzejmie informuję, że Uzdrowisko Muszyna poza miastem Muszyna obejmuje kilka jednostek terytorialnych , które są objęte granicami uzdrowiska. Leczenie uzdrowiskowe na obszarze Uzdrowiska Muszyna prowadzone jest w dwóch miejscowościach tj. Muszyna oraz Złockie. Uzdrowisko Muszyna spełnia wszystkie warunki do prowadzenia leczenia uzdrowiskowego oraz do posiadania statusu uzdrowiska które zostały określone w art. 34 ustawy Uzdrowiskowej z 2005 r. Leczenie uzdrowiskowe prowadzone jest w następujących kierunkach leczniczych: choroby reumatologiczne, choroby górnych dróg oddechowych, choroby układu trawienia. W procesie leczenia uzdrowiskowego wykorzystywane są naturalne surowce lecznicze pochodzące z Muszyny tj. wody lecznicze jak również naturalne surowce lecznicze spoza uzdrowiska takie jak: borowiny czy solanka. W roku 2009 r. przy potwierdzaniu statusu Uzdrowiska Muszyna zostały wydane przez Ministra Zdrowia dwie odrębne decyzje potwierdzające możliwość prowadzenia leczenia uzdrowiskowego w Uzdrowisku Muszyna; jedna dla miejscowości Muszyna, a druga dla miejscowości Złockie gdyż zakładano, że te miejscowości uzyskają odrębny status. Tymczasem Minister jednym statusem uzdrowiska objął obydwie te jednostki, ale w obrocie pozostały dwie decyzje potwierdzające możliwość leczenia uzdrowiskowego. W jednej z tych decyzji dotyczącej Muszyny znalazły się zalecenia, aby wodę leczniczą poza inhalacjami i kuracjami pitnymi wykorzystywać także dla celów zabiegów balneologicznych (kąpieli). Gdyby powstały dwa uzdrowiska, to zalecenie to miałoby dalej jakiś sens – choć nie stanowi ono o możliwości prowadzenia leczenia uzdrowiskowego (utrzymania statusu uzdrowiska- ale w przypadku utworzenia jednego uzdrowiska, to zalecenie jest bezprzedmiotowe, bo Uzdrowisko Muszyna wykorzystuje wodę leczniczą do kąpieli w San. Wiarus, które jest położone na obszarze Uzdrowiska Muszyna w miejscowości Złockie. Zapewne Ministerstwo Zdrowia wymieniając Muszynę jako Uzdrowisko zagrożone nie wzięło tych faktów w ogóle pod uwagę.
Ale nawet gdyby nie wzięło pod uwagę, to w żadnym wypadku brak kąpieli w wodzie leczniczej nie stanowiłoby podstawy do wdrożenia procesu likwidacji uzdrowiska, bo Uzdrowisko Muszyna spełnia wszelkie wymagania określone w art. 34 ustawy Uzdrowiskowej. Dopiero gdyby któryś z warunków określonych w art. 34 ustawy nie został spełniony ,to Minister Zdrowia mógłby rozpocząć procedurę zmierzającą do pozbawienia uzdrowiska statusu. Przy czym ta procedura jest bardzo długotrwała, bo Minister najpierw stwierdza nieprawidłowości, potem wzywa do ich usunięcia w okresie 5-ciu lat, a dopiero na końcu orzeka o tym czy Uzdrowisko może dalej funkcjonować. Jako Prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych mogę stwierdzić, że pozostałe uzdrowiska wymienione w przez Ministra Zdrowia (sądzę, że jego urzędnika) jako zagrożone procesem likwidacji spełniają ( poza Supraślem) wszystkie warunki jakie zostały określone w art. 34 ustawy Uzdrowiskowej.
A zatem stwierdzenie jakiego użyto, że 10 uzdrowisk jest zagrożone procesem likwidacji jest nie tylko nieuprawnione, ale jest ewidentnym nadużyciem, które spowodować może nieodwracalne skutki w procesie funkcjonowania uzdrowisk, w pojmowaniu uzdrowisk jako obszarów spełniających zaostrzone normy związane z ochroną środowiska naturalnego i w kreowaniu wizerunku uzdrowisk. Doprowadzić także może do bezpowrotnej utraty niekwestionowanego prestiżu jakie uzdrowiska posiadają. Skutki takich działań przeniosą się głownie na społeczności lokalne w tym szczególnie będą się wiązać z pogorszeniem wizerunku uzdrowisk, a tym samym utratę miejsc pracy.
Doczytałem jeszcze jedną bzdurną rzecz w piśmie rzecznika, że rzekomo wody lecznicze z Muszyny (przypominam, że są to szczawy) miałyby być stosowane do kąpieli w leczeniu schorzeń reumatologicznych. Już długo zajmuję się uzdrowiskami, ale pierwszy raz słyszę o takim fenomenie. Dotąd wiedziałem, że na te schorzenia mogą być stosowane kąpiele w wodach solankowych i siarczkowych, ale nigdy w szczawach.

(MG)
fot. (ALF), Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu, A.Klimkowski
 






Dziękujemy za przesłanie błędu