Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
15/04/2023 - 09:20

Marsz Lachów i Górali dla Papieża: wołamy jednym głosem, non possumus, bo nie możemy milczeć a zło dobrem zwyciężymy!

- Papież Jan Paweł II był, jest i będzie postacią szczególną dla polskiego Kościoła i państwa polskiego – te słowa wybrzmiały dziś od wszystkich zespołów ludowych z Sądecczyzny, które wzięły udział w Marszu Lachów i Górali dla Papieża w Starym Sączu.

Zobacz też: Wójt Rytra o Marszu Lachów i Górali dla Papieża: to właśnie Ojcu Świętemu Polska zawdzięcza upadek komunizmu i wolność

Zespół Regionalny JAKUBKOWIANIE z Łososiny Dolnej, Zespół Regionalny DOLINA DUNAJCA z Nowego Sącza, Zespół Regionalny DOLINA SŁOMKI ze Stronia, Zespół Regionalny PRZYSZOWIANIE z Przyszowej, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca PODEGRODZIE z Podegrodzia, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca LACHY z Nowego Sącza, Zespół Regionalny NISKOWIOKI z Niskowej, Regionalny Zespół STAROSĄDECZANIE ze Starego Sącza, Zespół Regionalny ROŻNOWSKA DOLINA z Rożnowa, Zespół Regionalny BRZEŹNIOKI z Brzeznej, Zespół Regionalny KOWALNIA ze Stróż, Zespół Regionalny DOLINA POPRADU z Piwnicznej-Zdroju, Zespół Regionalny JANCZOWIOKI z Janczowej, Zespół Regionalny POGRANICZE z Tylicza, Zespół Pieśni i Tańca IWKOWIANIE z Iwkowej, Zespół Regionalny SPOD KICEK z Mordarki, Zespół Regionalny ŚWARNI ŁOJCE z Sadku-Kostrzy, Zespół Regionalny RYTRZOKI  z Rytra, Zespół Regionalny SIENNIOKI z Siennej oraz Zespół Regionalny NAWOJOWIACY z Nawojowej, przedstawiciele regionalnych stowarzyszeń, kół gospodyń wiejskich, mieszkańcy Sądecczyzny, samorządowcy – wszyscy zebrali się dziś w Starym Sączu, by wziąć udział w Marszu Lachów i Górali dla Sądecczyzny.

Zobacz też: Pokażmy w tym marszu zjednoczeni, że nie damy sobie odebrać spuścizny Ojca Świętego

- Szanowni państwo, w imieniu Fundacji Sądeckiej i Społeczno- Kulturalnego Towarzystwa Sądeczanin, organizatorów Marszu Lachów i Górali dla Świętego Jana Pawła II, witam bardzo serdecznie wszystkich mieszkańców Sądecczyzny na czele z władzami lokalnymi oraz zespołami folklorystycznymi z całego regionu. Witam serdecznie zespoły regionalne – tymi słowami powitał zebranych Jarosław Baziak prezes SKT Sądeczanin.

- Papież Jan Paweł II był, jest i będzie postacią szczególną dla polskiego kościoła i państwa polskiego, w tym również dla Sądecczyzny. Zasługi świętego Jana Pawła II dla budowy wolnej Polski są nieocenione, dlatego dziś w świetle ostatnich wydarzeń Tobie Ojcze Święty Hołd składamy podziękowania za wszystko co dla nas Polaków i Sądeczan uczyniłeś - wybrzmiało na starosądeckim rynku.

Gospodarz tego szczególnego miejsca, jakim był dla Papieża Polaka burmistrz Jacek Lelek witając gości przypomniał z kolei m.in., że 14 kwietnia, to data szczególna, bo właśnie wtedy przypada kolejna rocznica Chrztu Polski, chrztu Mieszka I, a więc dnia od którego Polacy zaczęli budować swoją tożsamość narodową i religijną.

Zobacz też: PODEGRODZIE: nasza decyzja o udziale w marszu dla Ojca Świętego nie mogła być inna

Przedstawiciele zebranych zespołów, przedstawiciele zebranych Lachów i Górali odczytali z kolei dwa fragmenty z homilii Ojca Świętego.

Czy można odepchnąć to wszystko? Czy można powiedzieć „nie”?
Czy można odrzucić Chrystusa i wszystko to, co On wniósł w dzieje człowieka?
Oczywiście, że można. Człowiek jest wolny. Człowiek może powiedzieć Bogu: nie. Człowiek może powiedzieć Chrystusowi: nie.
Ale — pytanie zasadnicze: czy wolno? I w imię czego „wolno”? Jaki argument rozumu, jaką wartość woli i serca można przedłożyć sobie samemu i bliźnim, i rodakom, i narodowi, ażeby odrzucić, ażeby powiedzieć „nie” temu, czym wszyscy żyliśmy przez tysiąc lat?!
Temu, co stworzyło podstawę naszej tożsamości i zawsze ją stanowiło i dlatego — zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię „Polska”, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością — taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym,
— abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili,
— abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy.
Proszę was:
— abyście mieli ufność nawet wbrew każdej swojej słabości,
abyście szukali zawsze duchowej mocy u Tego, u którego tyle pokoleń ojców naszych i matek ją znajdowało,
— abyście od Niego nigdy nie odstąpili,
— abyście nigdy nie utracili tej wolności ducha, do której On „wyzwala” człowieka,
— abyście nigdy nie wzgardzili tą Miłością, która jest „największa”, która się wyraziła przez Krzyż, a bez której życie ludzkie nie ma ani korzenia, ani sensu.

Jako kolei głos zabrali prezpozyt kapituły kolegiackiej w Nowym Sączu, proboszcz Bazyliki św. Małgorzaty ks. dr Jerzy Jurkiewicz i starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski mocno podkreślali szczególny związek Sądecczyzny z osobą Ojca Świętego co przekłada się na szczególny obowiązek Sądeczan, Lachów i Górali pielęgnowania wartości, które wpajał nam św. Jan Paweł II, tych samych, które jednocześnie pozwoliły – dzięki ogromnemu zaangażowaniu Papieża Polaka cieszyć się nam wolnością i demokracją.

Całość uroczystości przelatana była kolejnymi ukochanymi przez Ojca Świętego pieśniami. Za brzmiała „Barka”, „Czarna Madonna”, „Abba Ojcze”, Krakowiak Sądecki dla Jana Pawła II (grany w 1999 r.), Święty Janie Pawle (na melodię "Życzymy, Życzmy", czy "Zapada Zmrok...".

Wyjątkowo wzruszającym punktem uroczystości był „Apel w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II”, który w imieniu strażników naszej tradycji odczytał wójt Łososiny Dolnej Andrzej Romanek. – Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. Te słowa świętego Jana Pawła II są przesłaniem dla nas, zgromadzonych dzisiaj na sądeckiej ziemi, aby bronić wartości, aby bronić dobrego imienia naszego Wielkiego Rodaka, aby bronić wartości, które w swojej ziemskiej pielgrzymce propagował i w obronie których zawsze stawał. Wśród tych wartości na czołowym miejscu stawiał godność człowieka, bez względu na jego przekonania, rasę czy wykształcenie – usłyszeli zgromadzeni na wstępie.

Po apelu zebrani przemaszerowali do kościoła na terenie Klasztoru Sióstr Klarysek, by w kościele pani ziemi Sądeckiej, kanonizowanej przez Jana Pawła II św. Kingi wziąć udział w uroczystej mszy. ([email protected] Fot.: ES film: DW)

Marsz Lachów i Górali dla Papieża: wołamy jednym głosem, non possumus, bo nie możemy milczeć a zło dobrem zwyciężymy!




- Papież Jan Paweł II był, jest i będzie postacią szczególną dla polskiego kościoła i państwa polskiego – te słowa wybrzmiały dziś ze wszystkich zespołów ludowych z Sądecczyzny i nie tylko, które wzięły udział w Marszu Lachów i Górali dla Papieża w Starym Sączu. (Fot.: ES)






Dziękujemy za przesłanie błędu