Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
03/06/2016 - 09:20

Stoczą bitwę o rożnowską beluardę. Wybierz się w podróż w czasie

Szesnastowieczna rożnowska beluarda ożyje na jeden dzień. W sobotę pod bastionem szykuje się wielka bitwa i wspaniała podróż w czasie

Warto wybrać się jutro do Rożnowa i odbyć niezwykłą podróż w czasie. Stanie się to możliwe za sprawą imprezy „Bitwa pod Beluardą". To rekonstrukcja walk wojsk z siedemnastego wieku organizowana przez pasjonatów historii z tamtego okresu.

Usytuowana przy drodze Rożnów - Tropie beluarda to przykład stosunkowo dobrze zachowanej fortyfikacji z szesnastego wieku. Jest elementem nieukończonej twierdzy,  jednej z pierwszych w Polsce warowni o nowożytnej fortyfikacji obronnej, wzniesionej z inicjatywy wybitnego teoretyka sztuki wojennej Jana Amora Tarnowskiego w pierwszej połowie  szesnastego wieku. Jej budowę podjęto w związku ze wzrostem zagrożenia tureckiego po bitwie pod Mohaczem, miała być jedną z najnowocześniejszych fortyfikacji w ówczesnej Polsce jednak po śmierci hetmana w 1561 r. prace przerwano. Do czasów współczesnych przetrwał beluard oraz mur kurtynowy wraz z bramą wjazdową.

Mieszkańcy gminy Gródek nad Dunajcem i turyści nie tylko zobaczą rekonstrukcję walk siedemnastowiecznych wojsk. Będą mogli zwiedzić też obozowisko.  

Początek imprezy o godzinie 14-tej w amfiteatrze kooło dworu w Rożnowie 

****

Warto wiedzieć 

Beluarda to budynek wzniesiony na planie pięcioboku o trzydziestometrowej osi. Ściany z ciosanego kamienia mają trzy metry grubości. Całość pokryta jest kamienną kopułą. Po zewnętrznej stronie na jednym z naroży wyrzeźbiono brodatego mężczyznę trzymającego odciętą głowę Turka. Na drugim narożu widnieje herb fundatora budowli Jana Amora Tarnowskiego. Podobno od twierdzy w stronę Dunajca prowadził tajemny tunel. Po śmierci Tarnowskigo w beluardzie mieściły się: ludwisarnia, zbór ariański a wreszcie gorzelnia. 

(ami)

Fot: GOK Gródek n.Dunajcem. ED







Dziękujemy za przesłanie błędu