Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
20/05/2016 - 10:10

Mszalnica jedzie do Łagiewnik: 8 autokarów i 100 samochodów!

W niedzielę 22 maja, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach podczas uroczystej w mszy św. zostanie odczytany Akt Zawierzenia Miłosierdziu Bożemu mieszkańców wsi Mszalnica, której patronuje św. Faustyna. To bodaj pierwsza wieś w Polsce, która obrała sobie patrona, a okazją ku temu stały się dwa tegoroczne jubileusze: 650-lece lokacji wsi Mszalnica i 75-lecie miejscowej jednostki OSP.

Mszalnica jedzie w niedzielę do Łagiewnik. W osiem autokarów i ponad setką samochodów prywatnych! Jadą strażacy, Koło Gospodyń Wiejskich, Kółko Rolnicze, Orkiestra Dęta, zespoły: "Mszalniczanie" i "Mali Mszalniczanie", uczniowie Zespołu Szkół. piłkarze LKS Mszalnica; jadą całe rodziny, duzi i mali, dziadkowie i wnukowie.     

Piotr Witek, radny gminy Kamionka Wielka od pięciu kadencji, ocenia, że w niedzielę pojawi się w Łagiewnikach ok. 900 mieszkańców wsi, która liczy półtora tysiąca. Większość pojedzie w strojach regionalnych.   

Wszystko zaczęło się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego 3 kwietnia br., kiedy to na zebraniu wiejskim w Mszalnicy ludzie nie dyskutowali o drogach i przepustach lecz jednogłośnie uchwalili o przyjęciu przez wieś patronki św. Faustyny, a na koniec zebrania odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego.
- Ponieważ oba jubileusze: 650-lecia lokacji wsi i 75-lecie utworzenia OSP przypadły w nadzwyczajnym roku miłosierdzia, to postanowiliśmy, aby na tę okoliczność ustanowić dla wsi patrona, św. Faustynę. To chyba pierwszy taki przypadek w Polsce - mówi radny Witek.  

W zeszłym tygodniu, 11 maja, stosowną uchwałę również jednogłośnie podjęła Rada Gminy Kamionka Wielka, wcześniej naturalnie sprawę skonsultowano z biskupem Andrzejem Jeżem. Wtedy też zapadła decyzja o pielgrzymce do Łagiewnik.

W niedzielę Akt Zawierzenia mieszkańców wsi Mszalnica odczytają w Łagiewnikach ks.prałat Józef Głowa, proboszcz parafii Mystków, do której należy Mszalnica, i wójt Kamionki Wielkiej Kazimierz Siedlarz.

- Tym Aktem obejmujemy wszystkie pokolenia mieszkańców Mszalnicy, które przeszły przez tą ziemię w różnych najtrudniejszych  nawet czasach: wojen, epidemii i klęsk żywiołowych. W ten sposób wyrazimy im wdzięczność za wszystko co uczynili dla tej ziemi, za to, że tu żyjemy - dodał radny Witek, który był rolnikiem a dziś para się drobną działalnością handlową.  

W Łagiewnikach mieszkańcy Mszalnicy  odprawią też nabożeństwo Drogi Krzyżową, w asyście przesławnej orkiestry dętej, która jest chlubą parafii Mystków. Zaplanowano także wypad w mniejszej grupie na Cmentarz Rakowicki, celem odwiedzenia grobu o. Józefa Andrasza SJ, przewodnika duchowego siostry Faustyny w jej ostatnim, krakowskim okresie, wielokrotnie wymienianym w "Dzienniczku" mistyczki.

O. Andrasz pochodził z Wielopola pod Nowym Sączem. Niedawno w kościele w Mystkowie odsłonięto tablicę apostoła Miłosierdzia Bożego, trwają przygotowania do wszczęcia  procesu beatyfikacyjnego o. Andrasza, rozszerza się jego kult.        
(HSZ)







Dziękujemy za przesłanie błędu