Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 maja. Imieniny: Floriana, Michała, Moniki
03/09/2019 - 17:25

Badają na Forum gospodarczy puls Europy. Jak mocno bije w Polsce? [WIDEO]

Jakie gospodarcze wyzwania stoją przed krajami Europy Środkowo-Wschodniej? Jakie rysują się przed nimi gospodarcze pespektywy? Kto jest gospodarczym prymusem? Między innymi te kwestie przedstawia zaprezentowany podczas Forum Ekonomicznego raport opracowany przez ekspertów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. - To lektura obowiązkowa - mówił podczas prezentacji dokumentu szef rady programowej krynickiej konferencji Zygmunt Berdychowski.

W dniu inauguracji Forum Ekonomicznego eksperci ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie po raz drugi z rzędu zaprezentowali raport, w którym przedstawiają wybrane wyzwania stojące przed krajami regionu.

- Zagadnienia te wymagają dyskusji i działań w trosce o gospodarczą przyszłość i perspektywy dalszego ekonomicznego oraz społecznego rozwoju – mówił podczas prezentacji dokumentu  szef rady programowej krynickiej konferencji Zygmunt Berdychowski. - To puls tego, co dzieje się w Europy Środkowo-Wschodniej – to obowiązkowa lektura. Wręczamy ją gościom Forum, zwłaszcza ty, którzy przejeżdżają mierzyć ten puls gospodarczy z Zachodu, bo wiedzą o tym niewiele i nie wiedzą z jakim problemami się zmagamy.

Czytaj też VIP-y nie boją się deszczu. Wystartowało Forum Ekonomiczne w Krynicy [WIDEO]

W raporcie eksperci SGH analizują kwestie zamożności krajów Europy Środkowo-Wschodniej, zachodzące zmiany potrzeb transportowych, rozwój regionalnych innowacji ekologicznych, systemy opieki osób starszych, trendy optymalizacji i uszczelniania systemów podatkowych, dynamikę rynku pracy oraz rozwój rolnictwa.

Badacze zajęli się także oceną walki z wykluczeniem w niektórych obszarach (inwestycje) oraz dobrych praktyk CSR na giełdach papierów wartościowych państw regionu, innowacyjną cyfryzacją gospodarki, w tym rolą analiz danych (Big Data) oraz systemami wsparcia startupów.

 Szczególnie interesujące są dane dotyczące średniej rocznej stopy wzrostu PKB, która  w latach 1990–2018 w Polsce była najwyższa w grupie jedenastu krajów Europy Środkowo-Wschodniej i blisko trzykrotnie wyższa niż w tzw. starych krajach Unii Europejskiej.

Polska pod względem wysokości PKB per capita całkowicie zamknęła lukę rozwojową w stosunku do Grecji w 2015 r., a pod koniec 2019 r. prawdopodobnie wyprzedzi Portugalię. Przy założeniu utrzymania się przeciętnych tendencji wzrostowych będzie potrzebowała 14 lat do osiągnięcia średniego poziomu dochodu na mieszkańca UE15 oraz 21 lat, aby doścignąć Niemcy – piszą autorzy raportu, którzy zauważają, jednak, że prognozowane przed rokiem spowolnienie aktywności gospodarczej w Europie Środkowo-Wschodniej staje się faktem.

Spowolnienie jest słabo widoczne w zmianach poziomów zmiennych analizowanych w cyklu klasycznym, co może uspokajać polityków odpowiedzialnych za gospodarkę. Sektor bankowy nieznacznie lepiej postrzega ogólną sytuację gospodarczą kraju niż uwarunkowania do prowadzenia swojej własnej działalności.

Czytaj też Badają na Forum gospodarczy puls Europy. Jak mocno bije w Polsce? [WIDEO] 

Intersujące są również te fragmenty opracowania dotyczące rynku pracy w krajach Europy środkowo-wschodniej,  które zdaniem ekspertów nie doceniają możliwości, jakie daje rozwój potencjału kapitału ludzkiego i rynku pracy dzięki uczeniu się przez całe życie.

Jakie jeszcze inne wnioski płyną z opracowania?

Większość gospodarek krajów Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW) jest wciąż na etapie Gospodarki 3.0. Pozytywnym wyjątkiem są Estonia i Czechy. Przedsiębiorstwa z pozostałych państw EŚW, w tym z Polski, w niewielkim stopniu włączają się w procesy automatyzacji produkcji, wykorzystania druku 3D, analizy big data oraz korzystania z chmur obliczeniowych. Pod względem poziomu innowacyjności gospodarki kraje EŚW należą w najlepszym razie do umiarkowanych innowatorów.

Co z systemem podatkowym? Stan rozwoju współczesnych systemów podatkowych państw Europy Środkowej i Wschodniej w sferze opodatkowania dochodów nie odbiega w sposób znaczący od mechanizmów funkcjonujących w wysokorozwiniętych państwach europejskich.
Generalnie są one nieco prostsze i łagodniejsze fiskalnie. Państwa, które według wyliczeń Komisji Europejskiej borykają (borykały) się z największą luką VAT, podjęły zarazem w ostatnim czasie najszerzej zakrojone starania celem uszczelnienia systemu.

Autorzy raportu zauważają, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW) dostrzegają kluczową rolę instytucji publicznych, a w szczególności zastosowanie środków finansowych czy rozwiązań instytucjonalnych w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju.

[email protected] Fot.Jm







Dziękujemy za przesłanie błędu