Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
13/11/2023 - 21:20

Murawę tego stadionu rozkopywały dziki. Są pieniądze i szanse na jego odnowienie

Wszystko wskazuje, że historia stadionu, należącego jednego z najstarszych klubów piłkarskich województwa świętokrzyskiego, zakończy się happy endem. Granat Skarżysko, którego obiekt sportowy rozpadał się na oczach zdesperowanych kibiców, którego murawa była rozkopywana przez watahy dzików – otrzymał środki na odnowienie stadionu.

Klub założyli pracownicy Fabryki Amunicji

To jeden z najstarszych klubów piłkarskich województwa świętokrzyskiego. Klub sportowy założono w Skarżysku w maju 1928 roku z inicjatywy pracowników Państwowej Fabryki Amunicji. Podczas swego 95-letniego istnienia kilkukrotnie zmieniał nazwy – ze Stowarzyszenia Elaboracja na Granat, Stal, znów ZKS Granat, Granat/Ruch (po fuzji z KKS Ruch), a ostatnio znowu KS Granat. Największym osiągnięciem klubu ze Skarżyska Kamiennej było mistrzostwo trzeciej ligi zdobyte w sezonie 2013/2014. Aktualnie zespół z Kielecczyzny gra w czwartej lidze.

Na tym stadionie grały czołowe polskie drużyny

Stadion Granatu we wcześniejszych latach był jednym z największych stadionów na terenie województwa. Grały tu czołowe polskie drużyny – Legia Warszawa, Lech Poznań, Widzew, ŁKS czy Ruch Chorzów. Stadion na Rejowie został oddany do użytku w roku 1955; rozbudowany w latach 70-tych XX wieku, co uczyniło go największym takim obiektem w województwie świętokrzyskim.

Część zniszczonych trybun to trybuny straszydła

W czasach świetności pojemność obiektu wynosiła 25 000 widzów, ale aktualnie, w wyniku przebudowy, posiada zaledwie około 1 tysiąca miejsc siedzących - krzesełek – była to wymiana wymagana prawem. Reszta trybun straszy betonowymi fundamentami dawno zniszczonych ław. Niestety, stadion bez koniecznych nakładów, popadał powoli w ruinę.  Obecnie obiekt wygląda źle, nie ma trybuny krytej, tartanowej bieżni ani toalet. W pewnym sensie wizyta na tym obiekcie cofa nas w czasie w mroczne lata 90, kiedy prawie wszystko było niedofinansowane, odrapane, zaniedbane i byle jakie.

Murawa boiska treningowego zniszczona przez dziki

Na domiar złego zeszłej jesieni nieogrodzone boisko treningowe zostało zniszczone przez dziki buchtujące w trawie, a pieniędzy na jego remont nie było skąd wynaleźć. Obiekt Granatu zdobył opinię jednego z najgorszych stadionów w rejonie, pojawiając się nawet w znanym cyklu „Kartofliska” youtubera Radosława Rzeźnikiewicza, specjalisty od niskich lig rozgrywających spotkania na tytułowych „kartofliskach”. W budżecie miasta na rok 2023 nie przewidziano żadnych środków na modernizację stadionu, pomimo szumnych obietnic składanych przed wyborami.

Zrzeszeni na facebook’owej stronie „Stadion dla Granatu” kibice skarżyskiego klubu z zazdrością patrzą na sąsiednie Starachowice, w których gminie udało się pozyskać 20 milionów złotych na przebudowę stadionu. Uzyskane z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład pieniądze, wraz z wkładem własnym w wysokości ponad 2 milionów złotych, pozwolą na gruntowną modernizację starachowickiego obiektu.

Dobre wieści dotarły do Skarżyska Kamiennej na początku października. Oficjalnie przedstawiono wyniki ósmej edycji Programu Inwestycji Strategicznych. Do Skarżyska popłynie prawie dwadzieścia milionów złotych z przeznaczeniem na remont stadionu Granatu. O dotacji poinformowała wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka.

- Pozyskaliśmy olbrzymie dofinansowanie w kwocie blisko 20 milionów złotych na przebudowę stadionu Granatu Skarżysko. Jest to nasz olbrzymi sukces. Nie ukrywam, że mieszkańcy i kibice od wielu lat czekali na tą inwestycję. Jest to dla nich prezent, nie tylko ode mnie, ale także od posła Krzysztofa Lipca, któremu serdecznie dziękuję - powiedział prezydent miasta, Konrad Kronig.

Inwestycja ma obejmować szerokie prace budowlane. W planach jest położenie trawiastej płyty boiska głównego wraz ze zraszaczami, wybudowanie zadaszonej trybuny z miejscami siedzącymi dla 1600 kibiców (raz mniejsza, zakryta trybuna na 300 osób przewidziana dla kibiców przyjezdnych), postawienie infrastruktury lekkoatletycznej (bieżnia oraz skocznie), wybudowanie budynku klubowego, rozbudowa infrastruktury stadionowej (drogi dojazdowe, kanalizacja oświetlenie, monitoring) oraz stworzenie programu elektronicznej obsługi kibiców. Plany faktycznie porywające i odważne. Czy przyznane środki pokryją planowane wydatki?

Fani Granatu, zgromadzenie na facebookowym profilu nie ukrywają zadowolenia, a zarazem obaw, że to puste gesty bądź kiełbasa wyborcza. Kibice zauważają też, że 20 milionów nie wystarczy na gruntowne przebudowanie stadionu. Jednak, jak pisze jeden z optymistów:

„Jest co jest i trzeba działać nie narzekać. Lepi się z tego, co się ma a nie narzeka, że za mało”. I tego się trzymajmy.

Tomek Dzbeński, ISW, Fot. jarmoluk/Pixabay.com – zdjęcie ilustracyjne.

Źródło:

  • https://proskarzysko.pl/stadion-granat-modernizacja-dotacja-decyzja/
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Granat_Skar%C5%BCysko-Kamienna
  • https://echodnia.eu/swietokrzyskie/prawie-20-milionow-zlotych-dofinansowania-na-remont-stadionu-granatu-skarzysko-znamy-szczegoly-inwestycji/ar/c1-17971671






Dziękujemy za przesłanie błędu