Niedziela, 19 maja. Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
01/10/2014 - 09:16

Kajakarstwo. MP w zjeździe – II dzień

Po fascynującej sobotniej walce indywidualnej kajakarzy zjazdowców o tytuły i medale 71. Mistrzostw Polski w Szczawnicy, drugi dzień mistrzostw w kajakowym zjeździe podobnie przebiegał pod znakiem dalszej dominacji Klanu Polaczyków, tym razem w rywalizacji zespołów - trójek kajakowych K-1x3.
Przy pięknej, słonecznej pogodzie w urokliwym Przełomie Dunajca, na starcie do kolejnych konkurencji K-1Mx3, C-2x3, C-1x3 oraz K-1Wx3 do rywalizacji stanęły poszczególne zespoły.

Pierwsze wystartowały trójki kajaków jedynek mężczyzn, w tej konkurencji faworytami byli kajakarze Zawiszy Bydgoszcz, którego skład stanowili bracia Polaczykowie: Grzegorz, Mateusz i Rafał, wychowankowie pienińskiej sekcji kajakowej ze Szczawnicy, którzy zdecydowanie pokonali reprezentantów krakowskiego Yacht Clubu oraz kajakarzy Fali Lublin. W konkurencji dwójek kanadyjek C-2Mx3 doszło do sporej niespodzianki, faworyzowany zespół AZS AWF Kraków naszpikowany kadrowiczami zajął II miejsce, ulegając osadom Krakowskiego Klubu Kajakowego na czele, którego płynęli Marcin Pochwała i Piotr Szczepański.

Brązowy medal przypadł w udziale reprezentantom Startu Nowy Sącz, którzy płynęli w składzie; Dominik Janur, Artur Kolat, Maciej Okręglak, Paweł Zwoliński oraz Andrzej Poparda i Krzysztof Drwal.

W trzeciej konkurencji męskiej zespołów C-1Mx3 pod nieobecność kadrowicza Kacpra Gondka, którego zastąpił Szymon Hedwig, nowosądeczanie zdołali wywalczyć zaledwie medal brązowy. W zespole Startu płynął dwukrotny złoty medalista konkurencji indywidualnych Grzegorz Hedwig oraz Rafał Kij największy pechowiec tych mistrzostw – mistrz przewrotów eskimoskich.

Zwycięzcami tej konkurencji zostali zawodnicy AZS AWF Kraków, a druga lokata Pienin Szczawnica była sporą niespodzianką. Ostatnią konkurencją mistrzostw był bieg zespołowy kobiet, w którym zwyciężyła znakomita trójka UKS 4-Katowice w składzie, którego płynęły mistrzynie świata juniorek w kajakarstwie klasycznym, Justyna Iskrzycka i Paulina Paszek oraz Aleksandra Ceder. Sympatyczne Ślązaczki w tych górskich mistrzostwach spisywały się znakomicie zdobywając w sobotę medale w indywidualnych konkurencjach sprintu i zjazdu. Po wspaniałej walce wicemistrzowski tytuł przypadł w udziale zespołowi Zawiszy Bydgoszcz na czele, którego płynęła Joanna Mędoń Polaczyk. Brąz wywalczyły także reprezentantki Śląska z Czechowic.

- Nasz młody zespół kobiecy składający się z juniorek młodszych płynąc w składzie: Sara Ćwik, Edyta Rosiek i Klaudia Zwolińska wywalczył dobre V miejsce. W sądeckiej ekipie zabrakło na tych mistrzostwach kadrowiczów: Anny Ingier Kamili Urbanik oraz Kacpra Gondka (C-1M), co było nie bez znaczenia na osiągnięte końcowe wyniki indywidualne oraz zespołowe Startowców. 71. MP w Zjeździe Sądeczanie zakończyli z dorobkiem pięciu medali (2-1-2= 5), a zawodnikiem nr 1 był Grzegorz Hedwig dwukrotny złoty medalista w zjeździe i sprincie. Wcześniej, w slalomowych MP w Krakowie, Grzegorz wywalczył również podwójne tytuły mistrzowskie, co razem daje czterokrotne mistrzostwo naszego kraju kończącego się sezonu sportowego 2014 – relacjonuje Kazimierz Kuropeska trener i długoletni działacz sądeckiego Startu.