Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 3 maja. Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny
19/04/2023 - 16:30

Na to właśnie chorujemy i umieramy najczęściej, a służba zdrowia sobie z tym nie radzi!

CHOROBY CYWILIZACYJNE XXI WIEKU – WYZWANIA DLA SŁUŻBY ZDROWIA – na ten temat będziemy rozmawiać ze specjalistami z różnych dziedzin w trakcie X Seminarium „O Zdrowiu Sądeczan” 27 kwietnia w Krynicy-Zdroju. A sprawa jest naprawdę poważna, bo zaczyna coraz częściej dzieci a choroby cywilizacyjne właśnie są już dziś przyczyną największej ilości zgonów nie tylko na świecie, ale również w Polsce.

Zobacz też: Wielkie odliczanie do X Seminarium "O Zdrowiu Sądeczan"

By zdać sobie sprawę ze skali problemu wystarczy tylko wyjaśnić na wstępie, że do chorób cywilizacyjnych zalicza się choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, zawały), choroby układu oddechowego wynikające z zanieczyszczenia powietrza czyli przewlekłe obturacyjne choroby płuc), cukrzycę, otyłość, nowotwory, AIDS i depresję. I nie będzie tu żadnym nadużyciem jeśli założymy, że każdy Polak a dalej mieszkaniec Sądecczyzny albo choruje, na którąś z tych przypadłości albo ma z nią do czynienia w rodzinie czy wśród przyjaciół albo znajomych.

Jak z tym problemem walczyć? Oczywiście zapewniając opiekę medyczną na odpowiednim poziomie i odpowiednio szeroko dostępną. Tyle tylko, że to już jest – kolokwialnie mówiąc – gaszenie pożaru czyli minimalizowanie skutków. Ale przecież tym skutkom można odpowiednio wcześniej zapobiec. W jaki sposób? Najpierw budując świadomość społeczeństwa na temat powodów wspominanych chorób i promować odpowiedni styl życia oparty na świadomym zminimalizowaniu czynników niosących ryzyko zachorowania.

Zobacz też: Wielkie odliczanie do X Seminarium "O Zdrowiu Sądeczan"

Doskonałym tego przykładem są działania edukacyjne związane z otyłością. Już w przedszkolach kładzie się coraz mocniejszy nacisk na sposób odżywiania się dzieci: zamiast cukierka, zjedz jakiś słodki owoc, zamiast „chemicznego” napoju gazowanego, pij wodę z sokiem. Potem w szkołach, już w pierwszej klasie, dzieci poznają piramidę zdrowego odżywiania. Dowiadują się, jakie są skutki  Jednocześnie już w 2015 roku zgodnie z rozporządzeniem ministerstwa zdrowia ze sklepików szkolnych zniknęły chipsy, napoje gazowane, kawa oraz wszelkie produkty zawierające zbyt duże dawki cukru i soli.

Tylko czy to wszystko wystarcza? Statystyki mówią, że niekoniecznie. I tak jest ze wszystkimi wymienionymi wyżej chorobami. Wskaźnik zachorowań i tak stale rośnie. Czy służba zdrowia otrzymała jakiekolwiek systemowe narzędzia by sobie z tym poradzić?

I właśnie o tym będziemy już 27 kwietnia dyskutować w Krynicy-Zdroju m.in. z prof. dr hab. n. med. Januszem Rysiem - dyrektorem Krakowskiego Oddziału Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie, Jackiem Ślipkiem - chirurgiem, ortopedą, kierownikiem Oddziału Chirurgii Urazowo- Ortopedycznej Szpitala im. dr J. Dietla w Krynicy – Zdroju, Robertem Bakalarzem -ordynatorem Oddziału Onkologii Klinicznej Szpitala Specjalistycznego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu.

PROGRAM SEMINARIUM „O ZDROWIU SĄDECZAN”. Udział w seminarium jest bezpłatny. 

([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info / pixabay.com) © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu