Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 18 maja. Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka
08/12/2013 - 19:01

Szef MORD o korupcji: Ręki sobie uciąć nie dam

– Nie dałbym sobie ręki uciąć, za to że nie dojdzie u nas już nigdy do korupcji, ale zrobiłem wiele, by takim sytuacjom zapobiec – mówi Waldemar Olszyński, dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu.
Olszyński o zabezpieczeniach antykorupcyjnych w małopolskich ośrodkach ruchu drogowego rozmawiał przed tygodniem na konferencji zorganizowanej w Tarnowie tuż po tym, jak w tamtejszym MORD, podobnie, jak kilka lat temu w Nowym Sączu, śledczy natrafili na ślad praktyk korupcyjnych.
- U nas wiele się zmieniło od tego czasu. Nie dałbym sobie ręki uciąć, że już nigdy do takich praktyk nie dojdzie, ale poczyniłem pewne ruchy, które takie sytuacje pozwolą, jeśli nie powstrzymać korupcję, to przynajmniej ją ograniczyć – mówi dyrektor Olszyński.
Wprowadzone zmiany dotyczą zarówno egzaminu teoretycznego, jak i praktycznego.
- Na tym pierwszym szczegółowo sprawdzamy, czy ktoś się za zdających nie podszywa. Jest oto weryfikowane nie tylko przez pracowników przyjmujących wnioski o egzamin, ale i potem przez egzaminatorów, zanim jeszcze ta osoba podejdzie do stanowiska komputerowego. W przypadku egzaminu praktycznego nie ma już natomiast przypisania konkretnego egzaminatora do osoby egzaminowanej. To jest losowane, nie można więc wcześniej przewidzieć, kto kogo będzie egzaminował. Kolejny element, który wprowadziłem, to kamery w egzaminacyjnym samochodzie, nie tylko osobowych, ale i w ciężarówkach, chociaż w tym drugim przypadku nie narzucają nam tego przepisy, to jednak zdecydowałem się na ten krok. Jest też rotacja egzaminatorów co do zajmowania się poszczególnymi kategoriami praw jazdy. Przysporzyło to co prawda więcej pracy naszej kadrowej, to teraz raz egzaminator prowadzi egzamin na kat B, a innym razem już na przykład na A – opowiada Olszyński.
Przypomnijmy, że o korupcji w małopolskich ośrodkach egzaminowania znów zrobiło się głośno, gdy policjanci z Zespołu do walki z Korupcją KMP w Tarnowie ujawnili proceder korupcji w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Tarnowie związany z powoływaniem się na wpływy i przyjmowaniem korzyści majątkowych, w zamian za uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu na prawo jazdy. W ścisłej współpracy z nadzorującą to śledztwo tarnowską Prokuraturą Okręgową, zatrzymano 19 osób powiązanych z korupcyjnym układem. W grupie tej znajduje się jeden z pracowników tarnowskiego MORD-u, dwóch właścicieli szkół nauki jazdy z terenu Brzeska i Tarnowa, pośrednik przekazujący korzyści majątkowe oraz wręczające je osoby. Zatrzymanym osobom prokuratura postawiła zarzuty dotyczące wręczania i przyjmowania korzyści majątkowych oraz pośredniczenia w ich uzyskiwaniu, za które grozi kara pozbawiania wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

BOS
Fot: BOS, JEC
 






Dziękujemy za przesłanie błędu