Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 grudnia. Imieniny: Jolanty, Łukasza, Olimpii
26/12/2017 - 11:15

OSP Łabowa to nowoczesność i tradycja 97 lat istnienia jednostki

Założona w 1920 roku, skupiająca obecnie ponad sto osób jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Łabowej to chluba gminy. Służy w niej już trzecie pokolenie mieszkańców.


- W skali od jeden do dziesięć, bez wahania dałbym im dziesiątkę -  mówi Mariusz Fiut, członek Zarządu Powiatowego Ochotniczych Straży Pożarnych RP, odpowiedzialny za obszar zarządzania kryzysowego w gminie Łabowa. - Dobrze wyszkoleni, doposażeni, tworzą jednostka prężną i bardzo związaną z życiem lokalnej społeczności. Angażują się w organizację wszystkich imprez i co najważniejsze - co rok podejmują od 120 do 130 akcji, w tym większość ratowniczych. 

Położona przy ruchliwej trasie nr 75 OSP Łabowa zajmuje trzecie miejsce w powiecie nowosądeckim pod względem liczby interwencji podjętych w 2016 roku. Częściej na pomoc poszkodowanym wyruszali w ubiegłym roku jedynie strażacy z Muszyny i Grybowa - Białej Wyżnej. Pod względem czasu dojazdu do zdarzeń, strażacy z Łabowej też są na trzecim miejscu, tuż za jednostkami PSP z Krynicy-Zdroju i Nowego Sącza. 

Ten imponująco krótki czas, w jakim strażacy OSP Łabowa są w stanie przystąpić do akcji, zawdzięczają również nowoczesnemu systemowi powiadamiania głosowego i sms, dzięki któremu ratownicy mogą błyskawicznie potwierdzić udział w interwencji.  Od momentu ogłoszenia alarmu do skompletowania załóg mijają ledwie dwie minuty.  

- Wciąż trwa nabór i szkolenia kandydatów, także w tym roku nie brakowało chętnych by dołączyć do grupy czynnych ratowników - mówi naczelnik Wiesław Ćwikliński, odpowiedzialny za działania bojowe OSP Łabowa, w której szkolą się również strażacy z niedawno powołanej jednostki w Nawojowej. Obecnie do akcji ratowniczych gotowych jest 43 strażaków. 

Szkolenia wewnętrzne odbywają się co najmniej raz w miesiącu, kilka razy w roku mają miejsce większe, grupujące strażaków z kilku jednostek. Druhowie nie szczędzą też krwi. - Przy akcjach krwiodawstwa współpracujemy zwłaszcza z JRG z Krynicy - dodaje komendant Wojciech Mąka
 
Wśród strażaków nie brak kobiet. - Nie mamy żadnej taryfy ulgowej, na akcje wyjeżdżają załogi mieszane, kobiety są pełnoprawnymi ratownikami i są równie dobrze wyszkolone - zapewnia Joanna Sołtys, skarbnik OSP Łabowa i członek komisji rewizyjnej zarządu gminnego OSP.  

Druhowie Anna Fiut, Tomasz Lach i Łukasz Stafin są opiekunami młodzieżowych drużyn pożarniczych, które w tym roku zorganizowały gminny zjazd, podczas którego zbierane były także artykuły szkolne dla dzieciaków.  

- To, co zebraliśmy, zostało zawiezione do krakowskiego szpitala na Prokocimiu. W zbiórkę włączyły się również pozostałe jednostki z gminy Łabowa– dodaje Joanna Sołtys. OSP Łabowa ściśle współpracuje też z miejscową szkołą podstawową, organizując dla dzieci spotkania, konkursy i pokazy sprzętu. 

Dzięki doskonałej współpracy z wójtem i samorządem oraz wykorzystaniu funduszy Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ,, Małopolskie Remizy'' i Komendanta Głównego PSP, udało się zmodernizować zaplecze dydaktyczne i sanitarne, instalację grzewczą remizy oraz bazę garażową.  

Przy wymianie i zakupach nowego sprzętu jednostka z Łabowej mocno wspierana była tak przez samorząd jak i lokalne instytucje, na przykład Nadleśnictwo Nawojowa, Bank Spółdzielczy w Nowym Sączu oraz przedsiębiorców. Przy tak silnym wsparciu zapewne powiodą się plany zakupu kolejnego, nowoczesnego wozu bojowego, w miejsce najstarszego, średniego wozu, wyprodukowanego jeszcze w 1982 roku.

[email protected]  Fot. TK

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.
Jarosław Wasiluk, komendant Straży Miejskiej w Nowym Sączu mówi o swych zamierzeniach. Będą drony i ekopatrole


Dziękujemy za przesłanie błędu

Najczęściej Czytane ________________________________________________________________________________________________________________________________________________