Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 maja. Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola
14/02/2012 - 07:55

Zostań genetycznym bliźniakiem – masz jeszcze dwa tygodnie

W Dzień Dawcy Szpiku, 1 marca w Domu Polsko – Słowackim w Gorlicach po raz pierwszy ruszy promocja akcji oddawania szpiku dla osób chorych na białaczkę.

Swój udział w akcji zapowiedzieli już radni powiatu - lekarze Bogusław Lenard i Andrzej Matusik. Swoją obecność zadeklarował również lekarz Franciszek Rachel. Lekarze oraz personel medyczny niezbędni są do obsługi osób zgłaszających się jako potencjalni dawcy szpiku. Trzeba od nich pobrać próbki krwi. Natomiast sprzęt do tego celu oraz dokumentację rejestracyjną zapewnia współorganizator akcji, czyli Fundacja DKMS Polska.

Fundacja w ciągu 2 lat stała się w największą w Polsce bazą dawców komórek macierzystych. Ich liczba na 3 lutego 2012 roku wynosi 184361 osób.

Wśród nich jest także Gabriel Antoszak, który postanowił nie tylko być dawcą ale także aktywnie zachęcać mieszkańców powiatu gorlickiego do włączenia się w pomoc dla osób chorych na białaczkę.

- Dawcą może być osoba pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, która waży minimum 50 kg ale nie ma dużej nadwagi. Rejestracja dla potencjalnego dawcy jest bezpłatna. Wszystkie koszty rejestracji, czyli 250 zł (badanie próbki krwi w laboratorium) pokrywa Fundacja DKMS ze środków własnych, które pochodzą z darowizn od osób prywatnych i instytucji. W tym kontekście Fundacja liczy na 1% podatku.  Zachęcając do zgłaszania się do rejestracji podkreślamy, że jest to bardzo poważna decyzja – mówi Gabriel Antoszak, organizator akcji

Antoszak przypomina, że rzeczywistym dawcą szpiku zostaje się w chwili, gdy okaże się że dana osoba posiada takie same cechy zgodności tkankowej, jak pacjent chory na białaczkę. Wtedy wykonywane są dodatkowe badania i dopiero dochodzi do pobrania szpiku kostnego. Szpik pobiera się z talerza kości biodrowej od będącego w stanie narkozy pacjenta w ilości około 5%. Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem i pozostaje w szpitalu 2-3 dni. Po pobraniu może odczuwać lokalny ból. Szpik kostny dawcy ulega kompletnej regeneracji w przeciągu 2 tygodni.

Więcej informacji: http://www.dkms.pl/choose.html

BOS

Fot:







Dziękujemy za przesłanie błędu