Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 14 maja. Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja
25/04/2015 - 18:24

Wystawy w Szymbarku w 100-lecie I wojny światowej

Wczoraj (24 kwietnia) w kasztelu w Szymbarku (powiat gorlicki) odbył się wernisaż dwóch wystaw towarzyszących obchodom 100-lecia I wojny światowej na ziemi gorlickiej. Celem ekspozycji jest przybliżenie przebiegu i losów bitwy gorlickiej.
Pierwsza ekspozycja pod tytułem „100 rocznica bitwy gorlickiej – udział lotnictwa przełamaniu frontu”. została przygotowana przez Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie Wystawa została zrealizowana w ramach Małopolskiego Programu Obchodów „100-lecie I wojny światowej”. Prezentowana jest w oficynie dworskiej w Szymbarku.

Ekspozycja obrazuje przebieg i losy bitwy gorlickiej jako jednej z najbardziej znaczących bitew okresu Wielkiej Wojny. Na wielkoformatowych planszach można oglądać tło historyczne konfliktu zbrojnego, a w gablotach pamiątki z pola bitwy. Wśród nich są między innymi: bagnety carskie, austro-węgierskie klamry do pasów wojskowych, toporki i kilofy żołnierskie, a także zapalnik szrapnelowy i koło podwozia głównego samolotu Sapnith F-1 Camel.


Druga ekspozycja została otwarta w holu kasztelu. Wystawa "Retrospekcja II" Michała Piotrowskiego z Nowego Sącza przedstawia grupy rekonstruktorów historycznych z czasów I wojny światowej. Prace wykonane w technice chromianowo-proszkowej, nazywanej też buritypią albo woodburytypią uproszczoną. Prace wykonane tą techniką są bardzo trwałe, odporne na światło i wilgoć. Każde zdjęcie jest indywidualnym dziełem autorskim niemożliwym do powtórzenia z powodu całkowicie ręcznego procesu powstawania. Ze względu na wartość kolekcjonerską opatrzone jest numerem i certyfikatem.

Wystawom towarzyszyła konferencja naukowa pt. „Lotnictwo w Operacji Gorlickiej 1915”, z udziałem historyków i pasjonatów czasów Wielkiej Wojny.

Otwarcie wspomnianych wystaw jest częścią obchodów okrągłej rocznicy wielkiej wojny na ziemi gorlickiej. W ramach obchodów ukazał się "Przewodnik po cmentarzach z I wojny światowej na terenie powiatu gorlickiego". Pawła Kutasia. Jest to wszechstronne opracowanie opisujące wszystkie cmentarze wojenne zlokalizowane na terenie powiatu gorlickiego. W przewodniku znajdują się unikatowe informacje na temat Operacji Gorlickiej. Zawiera także liczne zdjęcia i ryciny, które nie były dotychczas publikowane. Finałem obchodów będzie rekonstrukcja epizodu Bitwy pod Gorlicami , która odbędzie się 2 maja (sobota) w Sękowej koło Gorlic.

(Rob)
Fot. Rob
 






Dziękujemy za przesłanie błędu