Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 maja. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
21/10/2021 - 23:00

Wszystkich Świętych tuż, tuż. Kryniczanie porządkują groby bliskich

Zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych, dlatego kryniczanie porządkują już groby bliskich. Na starej nekropoli, spoczywają mieszkańcy, osoby szczególnie zasłużone dla uzdrowiska, które często nie urodziły się, ale je pokochały, pracowały i pozostały w nim na zawsze.

Zbliża się listopad, miesiąc modlitw za zmarłych. Księża w krynickich parafiach proszą o porządkowanie grobów bliskich, a także tych opuszczonych. -Niech to będzie wyraz wdzięczności wobec tych, których Bóg powołał do wieczności.

Uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny, obchodzony 2 listopada, jako dzień modlitw za ludzi zmarłych, których dusze oczekują w czyśćcu na ostateczne spotkanie z Panem Bogiem. To właśnie o nich przypomina Kościół zapraszając do modlitwy wypominkowej za tych, którzy odeszli spośród nas.

Na starej nekropoli, położonej przy ul. św. Włodzimierza w Krynicy, spoczywają mieszkańcy, osoby szczególnie zasłużone dla uzdrowiska, które często nie urodziły się, ale je pokochały, pracowały i pozostały w nim na zawsze. Groby duchownych, członków stowarzyszeń, olimpijczyków, żołnierzy, artystów, pisarzy i wielu innych szanowanych obywateli, fachowców w swoich dziedzinach, o ciekawych życiorysach.

To między innymi ks. Adam Cisowski, budowniczy kościoła św. Antoniego, dr Mieczysław Dukiet, poeta Henryk Zbierzchowski, Franciszek Kiepura, ojciec Jana Kiepury, Władysław Maternicki, członek krynickiego Oddziału PTTK, autor artykułów opisujących historię Krynicy i jej mieszkańców, malarka Anna Czartoryska czy były poseł  i działacz NSSZ Solidarność Henryk Opilo.   

Tuż przy kaplicy znajduje się grobowiec, w którym spoczywa Epifian Drowniak znany jako Nikifor Krynicki, malarz łemkowski, jeden z największych prymitywistów.

Są groby ludzi, którzy wpłynęli na rozwój uzdrowiska, w tym m.in. Leon Nowotarski, długoletni dyrektor uzdrowiska, Julian Zawadowski, lekarz, położnik, burmistrz, działacz społeczny, turystyczny i sportowy hokeja na lodzie w klubie KTH Krynica, Stefan Półchłopek, pomysłodawca Festiwalu im. Jana Kiepury, członkowie rodzin Nitribittów, Kmietowiczów, Dutkiewiczów, Mravincsicsów.

Przed kaplicą cmentarną pomnik upamiętnia ofiary faszyzmu i komunizmu. Poniżej kaplicy znajduje się kwatera wojenna, w której spoczywają żołnierze polegli w I wojnie. (MK) fot. aut. 







Dziękujemy za przesłanie błędu