Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 maja. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
16/02/2015 - 08:44

Szlak Rzemiosła Małopolski – miejsca z tradycją, ludzie z pasją

Tradycyjne ludowe rękodzieło to zanikające zjawisko. Niewielu już ludzi kultywuje dawne wzornictwo i techniki rękodzielnicze. Projekt Szlak Rzemiosła powstał po to, by pokazać współczesnych twórców ludowych, trudniących się rzemiosłem w tradycyjny sposób. Dzięki Szlakowi można poznać twórców, dla których rzemiosło to nie tylko zawód, ale przede wszystkim pasja. Projekt przygotowano z myślą o turystach, chcących na mapie Małopolski odnaleźć zapominane już zawody i tradycje oraz odkryć je na nowo.
W projekcie uczestniczą pracownie, warsztaty i domy twórców rękodzieła ludowego z całej Małopolski. Obecnie w bazie znajduje się ponad 200 twórców, reprezentujących 24 rzemiosła, w blisko 130 miejscowościach. Tworzą oni 7 tras regionalnych: Krakowską, Tarnowską, Suską, Limanowską, Sądecką, Gorlicką i Podhalańską.

Wśród nich można znaleźć Magdalenę Cięciwę z Marcinkowic, Rozalię Ciułę z Pisarzowej, Annę Dudę z Podegrodzia, Monikę Florek z Łomnicy-Zdrój i wielu innych, którzy tworzą w naszym regionie, dla których rzemiosła to największa pasja.

Szlak otwiera drzwi do stuletniej garncarni, warsztatu tkackiego, prowadzi przez plantację wikliny i łemkowską krainę. Dzięki Szlakowi można połączyć aktywny wypoczynek z nauką technik rzemieślniczych i poznawaniem kultury regionów.

Twórcy na Szlaku to osoby wyjątkowo aktywne i zaangażowane. Można je odwiedzać przez cały rok, a przed rozpoczęciem wycieczki warto skorzystać z wirtualnego przewodnika – portalu www.SzlakRzemiosla.pl. Znajdują się tam informacje o twórcach i rzemiosłach, interaktywna mapa z propozycjami tras, materiały multimedialne, informacje o wydarzeniach kulturalnych, baza Miejsc z klimatem i smakiem oraz oferta turystyczna. Składają się na nią wycieczki, przygotowane z myślą o uczniach szkół podstawowych i wszystkich, którym zależy na spotkaniu z rzemiosłem jako prawdziwą przygodą i żywą lekcją historii.

Natomiast dla wszystkich posiadaczy telefonów z systemem Google Android oraz Apple iOS przygotowano aplikację mobilną Szlak Rzemiosła – od reki! Znajdują się w niej opisy i dane kontaktowe 50 aktywnych twórców, informacje o bieżących wydarzeniach na Szlaku, galerie wyrobów, a także interaktywna mapa, dzięki której można zaplanować swoją podróż po Szlaku.

(opr.jg) źródło i fot.: UMWM

 






Dziękujemy za przesłanie błędu