Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 maja. Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta
30/01/2024 - 18:50

Moda na ślub humanistyczny dotrze do Nowego Sącza?

Śluby humanistyczne są coraz modniejsze, ale i nie tanie. Wiemy, ile za takie atrakcje trzeba zapłacić w Nowym Sączu. Co oferuje taka forma zamążpójścia? Czy to się sprzeda? W Nowym Sączu nie ma już wolnych terminów na taką usługę do połowy marca. Podobnie jak na ślub cywilny.

Modę na ślub humanistyczny zapoczątkowali polscy celebryci. Chwaliła się nim m.in. Lara Gessler, córka telewizyjnej gwiazdy Magdy Gessler. Za jej przykładem mogą też iść teraz niektórzy sądeczanie.

Ślub humanistyczny w Nowym Sączu. Ile to kosztuje?

Taka oferta jest już dostępna w mieście nad Dunajcem. Potrzebni do niego są tzw. mistrzowie ceremonii, którzy przygotują spersonalizowany scenariusz. Może zawierać historię miłości i osobiste przysięgi. Mistrz przeprowadzi ślub w dowolnym miejscu i terminie. Ograniczeniem jest tu tylko wyobraźnia nowożeńców.

- Nie ma znaczenia, czy chodzi o miasto Nowy Sącz, czy też o cały powiat. Cena jest taka sama. Podstawowa kwota to dwa tysiące złotych dla mistrza ceremonii - mówi nam pani Ania Kątny, która oferuje tego typu usługi na terenie Sądecczyzny.

Dla porównania: za zwykły, czyli cywilny ślub zapłacimy obecnie 84 zł, a  w przypadku ślubu w USC lub 1084 zł, w przypadku ślubu poza urzędem stanu cywilnego.

- Możemy też zorganizować pełny pakiet usług, nawet zapewnić salę i wszystkie potrzebne atrakcje. Najpierw zazwyczaj zapraszamy parę do nas na konsultacje, gdzie wspólnie możemy opracować scenariusz uroczystości. Najbliższe wolne terminy mamy dopiero od połowy marca - wyjaśnia.

Ślub humanistyczny. Czy i dla kogo jest ważny?

Nie da się jednak do końca uniknąć zobowiązań, ponieważ i tak, z formalnego punktu widzenia, potrzebny jest ślub cywilny: Można go zawrzeć już po ślubie humanistycznym, tylko w obecności świadków w dogodnym terminie, żeby prawnie przypieczętować związek.

- Nawet do końca nie wiem jak taki  ślub wygląda. Z naszego punktu widzenia nie ma on mocy prawnej - mówi nam Bożena Poręba, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Nowym Sączu.- Udzielamy jedynie ślubów cywilnych oraz konkordatowych. Nie sporządzimy aktu małżeństwa na podstawie ślubu humanistycznego - podkreśla.

Ślub humanistyczny to formalnie żaden ślub, tylko prywatna ceremonia

Zdaniem zwolenników tej formy zawarcia małżeństwa chodzi w nim przede wszystkim o wygodę i spontaniczność, pozbawioną urzędowych formalności. Jest to bardzo wygodne na przykład dla par z różnych krajów albo będących wyznawcami różnych religii. Także dla par LGBT.

- W razie jakichkolwiek problemów związanych z formalnościami (dokumenty z ambasady, brak terminu, problem z miejscem plenerowym), zawsze można zaprosić gości na ślub humanistyczny, czyli osobistą, emocjonalną ceremonię, która może odbyć się w dowolnym miejscu a potem dopełnić tych formalności już na spokojnie, w innym terminie - przekonują organizatorzy.

(BS, Fot: SS oraz Facebook-Sądeckie Targi Ślubne)







Dziękujemy za przesłanie błędu