Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
09/08/2018 - 11:50

9 sierpnia 1985 roku: konwent wyborczy i powodziowy stan gotowości w Nowym Sączu

W sierpniu 1985 roku, w wielu miastach w Polsce stany wód przekraczały stan alarmowy. 9 sierpnia Nowy Sącz był w stanie gotowości. Z gazety wydanej tego dnia możemy dowiedzieć się również o konwencie wyborczym, który odbył się dzień wcześniej.

W lipcu tego roku ciągle wzbierające rzeki narobiły wiele szkód w Małopolsce.  Powodzie przyniosły katastrofalne skutki na drogach i w wielu gospodarstwach. Z Dziennika Polskiego możemy dowiedzieć się, że 33 lata temu, w sierpniu w Małopolsce także mogło dojść tragicznych w skutkach powodzi. Intensywne, niesłabnące opady deszczu powodowały szybki wzrost poziomu wody w wielu rzekach. Z tego powodu w województwie nowosądeckim ogłoszono stan pogotowia przeciwpowodziowego.

W wielu miejscach wzmożono obserwację rzek i przystąpiono do prac zmniejszających zagrożenie powodziowe. W Krakowie ogłoszono alarm przeciwpowodziowy, ustalono całodobowe dyżury w dzielnicowych, gminnych i zakładowych komitetach przeciwpowodziowych.

Jak podaje Dziennik Polski, w Nowym Sączu poziom wody w Dunajcu wynosił rano 240 cm, co oznacza, że brakowało tylko 10 cm, aby osiągnął on stan ostrzegawczy. Stało się tak już w południe, ale na szczęście do stanu alarmowego jeszcze dużo brakowało.

W wydaniu Dziennika Polskiego z dnia 9 sierpnia 1985 r. możemy znaleźć również informację o Wojewódzkim Konwencie Wyborczym, który obradował w Nowym Sączu.  Na obradach WKW ustalono listę 24 kandydatów na posłów, którzy mieli zostać przedstawieni wyborcom.

24 kandydatów na posłów w Okręgu Wyborczym nr 44 w Nowym Sączu w 1985 roku: 

Karolina Kosiba

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin marzec 2019 roku

Najczęściej Czytane ________________________________________________________________________________________________________________________________________________