Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 13 maja. Imieniny: Agnieszki, Magdaleny, Serwacego
13/02/2016 - 18:30

Korzenna jakiej nie znacie. Zamęczony w Auschwitz poseł z Wojnarowej

Gmina Korzenna miała w swoje bogatej historii ciekawe postaci. Do takich należał Józef Steinhof, poseł z Wojnarowej.

Postać związanego z historią Sądecczyzny Józefa Steinhofa kreśli na kartach monograficznego opracowania „Samorządna Korzenna” Jerzy Leśniak.  Steinhofa urodził się 19 marca 1892 r. w Wojnarowej, jako syn Stanisława i Marii z Tomaszewskich. Uczęszczał do Seminarium Nauczycielskiego w Krośnie, jednak po trzecim roku przerwał naukę, aby po zmarłym ojcu objąć gospodarstwo i pomóc matce w wychowaniu sióstr – Heleny i Kazimiery. Działał w PSL „Piast” i następnie – po zjednoczeniu w 1931 r. – w Stronnictwie Ludowym.  W Wojnarowej był pisarzem gminnym i prezesem kółka rolniczego. W Grybowie udzielał się w Kasie Zaliczkowej i Spółdzielni Rolniczej „Orka”.

W latach 1931–1939 piastował stanowisko prezesa Zarządu Powiatowego Stronnictwa Ludowego w Grybowie, mimo likwidacji powiatu grybowskiego. Posłem na Sejm w latach był w latach 1934–1935, po pozbawieniu przebywającego na emigracji Władysława Kiernika parlamentarnego mandatu. Interpelował wówczas między innymi w sprawie bicia ludności przez policję, konfiskaty prasy ludowej, łamania ustawy o zgromadzeniach. Organizował strajki chłopskie, po wiecu w Stróżach z udziałem W. Witosa w 1932 r. aresztowany przez policję i skazany na dwa lata w zawieszeniu.

Wraz z właścicielami dworu w Lipnicy Wielkiej i dóbr ziemskich w Wojnarowej hrabią Adamem de Lavaux i jego brat Janem Kantym Długoszowskim, należał do inicjatorów założenia w 1932 r. Ochotniczej Straży Pożarnej w Wojnarowej.

Po strajku chłopskim w 1937 roku został skazany na trzy miesiące aresztu.W czasie okupacji niemieckiej był działaczem konspiracyjnym. 18 lipca 1942 roku został aresztowany przez gestapo i wywieziony do obozu w Auschwitz (nr obozowy 79606), gdzie został zamęczony 20 maja 1943 r.

Z małżeństwa z Marią z Krzysztoniów miał trzech synów: Stanisława i Władysława (obu kolejarzy) oraz Kazimierza, pozostałego na gospodarstwie w Wojnarowej.

(mika)

Źródło: J. Leśniak, Samorządna Korzenna







Dziękujemy za przesłanie błędu