Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 25 maja. Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
27/07/2023 - 13:00

Miał szybko zarobić dużą sumę. Nie przewidział tego, co się stanie

Mieszkaniec Sądecczyzny miał szybko zarobić dużą sumę. Przez kilka miesięcy wpłacał swoje oszczędności na konta inwestycyjne, instruowany przez – jak się potem okazało – fałszywego analityka giełdowego. Zamiast szybkiego zysku, stracił aż 47 tysięcy złotych.

Wszystko zaczęło się w lutym. To właśnie wtedy mieszkaniec powiatu nowosądeckiego przeglądając internet, trafił na reklamę firmy świadczącej usługi finansowe. Skuszony ofertą szybkiego zarobku wypełnił formularz kontaktowy, podając swój numer telefonu. Wkrótce zadzwonił do niego mężczyzna mówiący ze wschodnim akcentem. Przedstawił się jako doradca klienta i pomógł mu założyć konto na jednej z platform inwestycyjnych.

Zobacz też Dramatyczny wypadek o poranku w Nowym Sączu. Straty sięgają 100 tysięcy złotych

Następnie skontaktował się z nim „analityk giełdowy”, który wprowadził go w funkcjonowanie platformy i poinstruował, w jaki sposób inwestować pieniądze. Przez kilka kolejnych miesięcy mieszkaniec powiatu nowosądeckiego na swoje dwa konta inwestycyjne systematycznie wpłacał kwoty w różnej wysokości – łącznie 47 tys. złotych.

- Kiedy zwrócił się o wypłatę zgromadzonych środków, pojawiły się problemy. Okazało się, że mężczyzna musiał wpłacić kolejne sumy na pokrycie wysokiego podatku i innych opłat. Polecono mu również, by zainstalował program umożliwiający zdalną obsługę pulpitu i założył konto na giełdzie kryptowalut, na które miały zostać przelane jego pieniądze – wyjaśnia Aneta Izworska z biura prasowego sądeckiej policji.

Gdy po pewnym czasie nic takiego nie nastąpiło, a kontakt się urwał, Sądeczanin zorientował się, że został oszukany i kilka dni temu zgłosił sprawę w komendzie – dodaje.

Co zrobić, aby nie dać się oszukać?

  • Bądź ostrożny w kontaktach z nieznajomymi, ogranicz swoje zaufanie szczególnie do nowo poznanych osób w Internecie czy podczas rozmowy telefonicznej.
  • Nie wierz w możliwość łatwego i szybkiego zarobku dużych pieniędzy.
  • Nie instaluj dodatkowych programów na urządzeniach, z których logujesz się do bankowości elektronicznej. Czerwona lampka powinna zapalić się zwłaszcza, gdy wymaga tego osoba podająca się za analityka giełdowego, konsultanta czy innego doradcę inwestycyjnego.
  • Nie otwieraj przesłanych linków, nie znając ich nadawcy ani zawartości.
  • Nie udostępniaj nikomu swoich danych do logowania w bankowości elektronicznej i zachowuj dużą ostrożność przy realizowaniu transakcji przez Internet. Przede wszystkim nie autoryzuj przelewów, których sam nie wykonujesz.
  • Nie udostępniaj również danych karty płatniczej, a jeśli to zrobiłeś natychmiast powinieneś ją zastrzec za pośrednictwem bankowości internetowej lub dzwoniąc na telefoniczną linię międzybankową: tel. 828 828 828.
  • Jeśli podejrzewasz, że ktoś próbuje Cię oszukać, natychmiast powiadom policję.

(opr. [email protected] Fot. Ilustracyjna JM)







Dziękujemy za przesłanie błędu