Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 3 czerwca. Imieniny: Anatola, Leszka, Tamary
13/07/2022 - 12:45

Wyprysk atopowy: przyczyny, objawy, leczenie stanu zapalnego

Skóra człowieka stanowi niezwykle silną barierę ochronną, która zazwyczaj skutecznie zapobiega wnikaniu do wnętrza naszego organizmu zarazków, substancji drażniących czy alergenów. Niestety u osób, których skóra jest szczególnie wrażliwa, w wyniku kontaktu z uczulającymi ją alergenami dochodzi do stanu zapalnego, który określamy wypryskiem atopowym. Dowiedz się, jakie są przyczyny powstawania wyprysku atopowego, objawy oraz jak powinno przebiegać leczenie i odpowiednia pielęgnacja chorej skóry.

Wyprysk atopowy jest bardzo częstą przewlekłą chorobą skóry, która dotyka około 10% populacji dzieci i dorosłych. Skóra zdrowej osoby pokryta jest filmem ochronnym. U osób cierpiących na wyprysk atopowy jest on zbyt ubogi. Komórki skóry słabiej do siebie przylegają i obumierają szybciej niż w zdrowej skórze.

Powstaje stan zapalny, skóra staje się czerwona i sucha, widoczne są na niej drobne naczynia krwionośne (pajączki). Na skórze występują niewielkie plamki, które jątrzą się, a następnie przekształcają w twardą skorupę. Suche obszary skóry swędzą i pieką, zmuszając chorego do drapania. Ulga jest chwilowa, gdyż zadrapania są bardzo bolesne. Swędzenie jest szczególnie uciążliwe w nocy, co negatywnie wpływa na jakość snu i stan psychiczny pacjenta.

Objawy wyprysku atopowego

Wyprysk atopowy powoduje, że skóra staje się swędząca, sucha, popękana i bolesna. Niektórzy ludzie mają tylko małe plamy suchej skóry, ale inni mogą doświadczyć rozległego stanu zapalnego skóry na całym ciele.

Skóra w stanie zapalnym może stać się czerwona na jaśniejszej skórze, a ciemniej brązowa, fioletowa lub szara na ciemniejszej skórze. Może to być również trudniejsze do zauważenia na ciemniejszej skórze.

Chociaż wyprysk atopowy może zaatakować każdą część ciała, u dzieci najczęściej dotyka dłoni, łokci, zgięcia kolan oraz twarzy i skóry głowy.
Osoby z wypryskiem atopowym zwykle mają okresy, w których objawy są mniej zauważalne, a także okresy, w których objawy stają się bardziej nasilone (nawroty).

Przyczyny wyprysku atopowego

Przyczyny atopowego zapalenia skóry nie są do końca znane. Uważa się, że to skutek wrodzonej nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego, który polega na uszkodzeniu właściwości ochronnych skóry. Zalicza się do nich między innymi zaburzenia działania białka ‒ filagryny, która odpowiada za prawidłową budowę komórek skóry. W wyniku uszkodzenia właściwości ochronnych skóry, które polegają na rozluźnieniu połączeń miedzy komórkami oraz zaburzenia jej nawodnienia, następuje rozwój wyprysku atopowego.

Alergeny, poprzez kontakt z komórkami obronnymi skóry, doprowadzają do rozwoju uczulenia poprzez pobudzenie do działania komórek zwanych limfocytami. Powtórny kontakt z takim alergenem powoduje powstawanie zmian skórnych takich jak zaczerwienienie, a nawet małe rany.

Wyprysk atopowy często występuje u alergików. Może występować w rodzinach i często rozwija się wraz z innymi schorzeniami, takimi jak  astma i katar sienny. Objawy wyprysku atopowego często mają pewne wyzwalacze, takie jak mydła, detergenty, stres i pogoda.  Czasami  alergie pokarmowe mogą odgrywać rolę, szczególnie u małych dzieci z ciężką egzemą. Możesz zostać poproszony o prowadzenie dziennika żywności, aby spróbować ustalić, czy określone jedzenie pogarsza twoje objawy.

Testy  alergiczne zwykle nie są potrzebne, chociaż czasami są pomocne w ustaleniu, czy alergia pokarmowa może wywoływać objawy.

Leczenie atopowego wyprysku

Leczenie atopowego zapalenia skóry to niezwykle trudny oraz żmudny proces. Dobrą wiadomością jest fakt, że z wiekiem ustępuje u około 40% dzieci. W przypadku pozostałych osób zdarzają się nawroty w życiu dorosłym. Choroba niestety może trwać nawet całe życie, dlatego też tak ważne jest jej prawidłowe zdiagnozowanie i rozpoczęcie prawidłowego leczenia.

Z tego względu niezwykle ważne jest, aby po zauważeniu u siebie lub dziecka wspomnianych wcześniej symptomów koniecznie udać się do lekarza w celu postawienia właściwej diagnozy. Wyprysk atopowy bardzo często bywa mylony z wypryskiem kontaktowym, świerzbem lub grzybicą czy łuszczycą.

Cały proces leczniczy polegający na tym jak się pozbyć wyprysków, należy rozpocząć od walki z nadmierną suchością skóry i przywróceniem jej gładkości. Na rynku istnieje szeroki wybór kosmetyków przeznaczonych do walki z tego typu wypryskami na twarzy i ciele.

Do kontrolowania objawów i leczenia egzemy można zastosować wiele różnych metod leczenia, w tym:

  • techniki samoopieki, takie jak ograniczanie drapania i unikanie wyzwalaczy
  • emolienty  (zabiegi nawilżające) – stosowane na co dzień do skóry suchej
  • miejscowe kortykosteroidy  – stosowane w celu zmniejszenia obrzęku, zaczerwienienia i swędzenia podczas nawrotów (YD) NA podst. NHS








Dziękujemy za przesłanie błędu