Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 30 kwietnia. Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana
27/12/2022 - 23:15

Nerwica żołądka - poznaj objawy i metody leczenia

Przed każdym ważnym i stresującym wydarzeniem dopadają się problemy gastryczne bez względu na to, co wcześniej jadłaś? To może być nerwica żołądka. Jak radzić sobie z nerwicą żołądka i co warto o niej wiedzieć?

Nerwica żołądka to wbrew pozorom dość powszechna dolegliwość, która w dużym stopniu wpływa na funkcjonowanie człowieka. Nie należy ona do zaburzeń o podłożu organicznym, lecz psychicznym, mimo że jej objawy mogłyby sugerować wręcz przeciwne pochodzenie. Do schorzenia przyczynia się zwłaszcza stres, lęk, problemy w pracy lub życiu prywatnym, a także szybkie tempo życia i zbyt duże napięcie. U chorych pojawiają się różnego rodzaju dolegliwości ze strony żołądka i jelit, w tym między innymi ból, zaburzenia wypróżniania, mdłości i wymioty.

Nerwica żołądka, określana również jako zespół jelita nadwrażliwego lub jelito spastyczne, to zespół dolegliwości ze strony układu pokarmowego, które są odpowiedzią na silny stres, nadmierne napięcie czy lęki. Dolegliwość ta może dotknąć każdego, bez względu na wiek, płeć czy status społeczny i wbrew pozorom pojawia się bardzo często (choć rzadko jeszcze bywa diagnozowana).

Chorym zmagającym się z nerwicą żołądka towarzyszą różne objawy powiązane z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. Jest to zaburzenie nerwicowe somatyczne o charakterze chronicznym, które wymaga wsparcia medycznego. W rzeczywistości nie jest to co prawda choroba, która zagraża życiu czy bardzo odbija się na zdrowiu ogólnym pacjenta, jednak bez wątpienia jest to schorzenie bardzo kłopotliwe i dokuczliwe, które może się pogłębiać i mieć powikłania. 

Nerwica żołądka – przyczyny

Podstawową przyczyną dolegliwości gastrycznych określanych jako nerwica żołądka jest wpływ stresu na układ nerwowy. Dolegliwość pojawia się zazwyczaj u osób, których tempo życia jest szybkie, u pacjentów przepracowanych, żyjących w ciągłym napięciu, poświęcających niewiele czasu na wypoczynek i regenerację sił. Przewlekły stres może wiązać się jednak nie tylko z pracą, ale również z trudnościami w życiu prywatnym, problemami w domu, zaburzeniami relacji społecznych itp. Gdy w grę wchodzi nerwica żołądka, przyczyny emocjonalne sprawiają, że w organizmie pacjenta rośnie ilość kortyzolu (hormon stresu) i adrenaliny, co ma znaczenie dla odczuwanych przez pacjenta objawów.

Na nerwicę żołądka narażone są przede wszystkim osoby, które zbyt lękowo i impulsywnie odbierają otoczenie, nie potrafią się zrelaksować oraz cierpią na zaburzenia nerwicowe.

Objawy nerwicy żołądka

Podstawowym nieprzyjemnym efektem nerwicy jest ból w okolicach żołądka, którego nie są w stanie opanować podstawowe środki przeciwbólowe. Wydaje się, iż właśnie dolega nam np. grypa żołądkowa czy zaparcie, bo właśnie takie objawy najczęściej się pojawiają. Biegunka, zaparcia, nudności, wzdęcia, niejasna utrata apetytu, niestrawność i inne, równie nieprzyjemne w codziennych sytuacjach dolegliwości. Co jednak bardzo istotne – żadne badania lekarskie (gastroskopia, badania na obecność wirusów i tym podobne) nie wykażą żadnych niepokojących zmian. Jeśli więc po wizycie w kilku gabinetach lekarskich nadal nie wiesz, co ci dolega, to zwróć się w stronę psychoterapii – bo to najpewniejszy sposób na radzenie sobie z nerwicą żołądka.

Jak leczyć nerwicę żołądka? Co jest dobre na ból brzucha ze stresu?

Leczenie nerwicy żołądka poprzedzone jest postawieniem diagnozy. W przypadku tego schorzenia nie istnieją badania, które pozwalają na wyjaśnienie istniejących objawów. Z tego powodu nerwica żołądka rozpoznawana jest na podstawie wykluczenia innych możliwych przyczyn powstania dolegliwości. Niemniej jednak potwierdzenie diagnozy umożliwia jedynie leczenie objawowe. Nerwica żołądka leczona jest farmakologicznie pod ścisłą kontrolą neurologa. W terapii wykorzystywane są leki uspokajające i przeciwlękowe, które wykazują działanie blokujące przewodzenie impulsów nerwowych. Dzięki temu uczucie zdenerwowania, niepokoju oraz lęku i towarzyszącym im dolegliwości ulega znacznemu zmniejszeniu.

Istnieje wiele metod, których celem jest złagodzenie towarzyszących chorobie dolegliwości. Niezwykle istotne w leczeniu choroby jest wdrożenie domowych sposobów na ból brzucha ze stresu. Jak walczyć ze skurczami żołądka na tle nerwowym? Konieczne jest stopniowe modyfikowanie stylu życia. Chory powinien więcej czasu poświęcać na odpoczynek i relaks, istotnym elementem jest również zapewnianie organizmowi dostatecznej ilości snu.

Pomocne mogą okazać się także techniki relaksacyjne, w tym muzykoterapia, aromaterapia, masaż czy joga. Na nerwicowe bóle żołądka wskazane jest picie naparów z ziół – rumianku, kopru, melisy czy tymianku – wykazujących działanie rozkurczające żołądek. W sytuacjach odczuwania wzmożonego stresu pomocne są środki przeciwlękowe lub uspokajające. Niemniej jednak zastosowanie tabletek powinno być skonsultowane z lekarzem. Podczas konsultacji lekarskiej lekarz może dodatkowo wprowadzić psychoterapię, która umożliwia poznanie technik radzenia sobie z emocjami i nerwami. Pozytywne efekty przynosi również zmodyfikowanie diety. Zachowanie zasad zdrowego odżywiania bowiem przyczynia się do znacznego złagodzenia nieprzyjemnych objawów.

Zobacz też:  Wzdęcia – jak leczyć i zapobiegać? Sprawdź!

Wpływ diety na układ nerwowy

Składniki te mają właściwości wyciszające i kojące nerwy. Działają przeciw stresowo, dodają siły i łagodzą uczucie napięcia. Dieta bogata w produkty zawierające zarówno witaminy z grupy B, magnez, kwasy omega-3, cynk, wapń oraz żelazo, wspiera działanie mózgu i układu nerwowego, który zaś jest odpowiedzialny za prawidłową pracę pozostałych układów i narządów ludzkiego organizmu.. Dzięki temu jesteśmy bardziej odporni na choroby i mniej podatni na sytuacje stresowe.

Wystrzegać się jednak produktów zawierających cukier (mąki, napoje słodzone), kofeinę (kawa, herbata, napoje energetyzujące, kolorowe, niektóre leki i suplementy apteczne), alkohol, ponieważ każdy z tych produktów ma działanie stresogenne, jest prowodyrem do pogorszenia się nastroju, zrodzenia ogólnego lęku i strachu.

[email protected],  fot.www.freepik.com







Dziękujemy za przesłanie błędu