Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 maja. Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta
09/08/2022 - 13:10

Jak rozpoznać grypę jelitową, jakie daje objawy i czym ją leczyć?

Trudno znaleźć osobę, która chociaż raz w życiu nie miała grypy żołądkowej. Grypa żołądkowa, a dokładnie nieżyt żołądkowo-jelitowy, to wirusowe zakażenie układu pokarmowego, któremu towarzyszą zazwyczaj takie objawy jak wodnista biegunka, wymioty, ból brzucha, ogólne osłabienie organizmu oraz gorączka. W większości przypadków dolegliwości te nie wymagają specjalnej interwencji medycznej, jednak warto pamiętać o tym, by zachować szczególną ostrożność przy grypie jelitowej u małych dzieci i kobiet w ciąży, u których może dojść do niebezpiecznego odwodnienia organizmu. Jak rozpoznać grypę jelitową, jakie daje objawy i czym ją leczyć?

Grypa żołądkowa to ostre zakażenie układu pokarmowego, które może być powodowane przez wirusy lub bakterie. Wirus po przedostaniu się do błony śluzowej, uszkadza ją. Najczęściej wywołują ją rotawirusy lub adenowirusy. Choroba bardzo szybko się rozprzestrzenia i gdy w domu zachoruje jedna osoba, można się spodziewać, że wkrótce dołączą do niej kolejne. 

Zwykle rotawirusy pojawiają się sezonowo. W chłodniejszych regionach najwięcej zachorowań na grypę żołądkową ma miejsce jesienią i zimą. W tym czasie ludzki organizm jest mniej odporny na wirusy i łatwiej wtedy o infekcję. Grypą żołądkową można się zarazić poprzez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną, spożywanie produktów spożywczych, które miały kontakt z wirusami, a także dotykanie wszelkich powierzchni, które narażone były na obecność wirusów. Na grypę żołądkową narażone są głównie dzieci, głównie z powodu niedostatecznej higieny. Na chorobę tę zapadają też dorośli, zarażając się przede wszystkim w dużych skupiskach ludzkich, np. w autobusie lub supermarkecie.

W przypadku choroby jednego z domowników zaleca się szczególnie przestrzegać zasad higieny osobistej — starannie myć ręce, nie używać wspólnych sztućców i wietrzyć pomieszczenia. 

Grypa żołądkowa – objawy

Grypa żołądkowa to choroba, która ma nagły przebieg, co odróżnia ją od zatrucia pokarmowego. Objawy w postaci biegunki i wymiotów pojawiają się nagle, bez występowania uprzednio objawów zwiastujących. Pierwsze objawy jelitówki występują zazwyczaj dzień, ale mogą pojawić się nawet kilka dni wcześniej przed wystąpieniem specyficznych symptomów i zazwyczaj przypominają początki przeziębienia. Często bowiem pojawia się podwyższona temperatura, uczucie rozbicia oraz bóle brzucha i mięśni. Ponadto występuje złe samopoczucie, ogólne osłabienie organizmu, którym towarzyszą nudności i bóle głowy. Wraz z rozwojem choroby objawy nasilają się, a dodatkowo pojawiają się wymioty, wodnista biegunka oraz kurczowe bóle brzucha, bóle mięśni, wysoka gorączka oraz silny ból żołądka. Chorzy na grypę żołądkowo-jelitową uskarżają się na brak apetytu i zmęczenie. Warto wskazać, że w przebiegu choroby mogą wystąpić również dreszcze. 

Warto podkreślić, że w przebiegu grypy jelitowej organizm chorego nie reaguje na przyjmowane leki przeciwbólowe i przeciwzapalne z grupy NLPZ. Osoba zakażona grypą jelitową w pierwszych 2-3 dniach choroby może wypróżniać się nawet do 20 razy w ciągu doby, a jej kał przyjmuje zazwyczaj wodnistą postać. Zdarza się, że wysokiej gorączce towarzyszyć może nawet utrata przytomności, dlatego też tak ważne jest, by dokonywać regularnych pomiarów temperatury ciała chorego.

Ile trwa grypa żołądkowa

Przebieg oraz czas trwania każdej choroby jest bardzo indywidualny i ściśle odnosi się do ogólnego stanu zdrowia osoby, u której występuje grypa żołądkowa. Szacuje się jednak, że trwa około 5 dni, przy czym jej objawy najbardziej są nasilone w pierwszych 3. Później na powrót do normalnego funkcjonowania żołądka jedni mogą czekać zaledwie 7 dni. Innym może to zająć nawet powyżej 3 tygodni. Ważnym jest, aby zarówno w trakcie, jak i po chorobie stosować się do wskazówek, które chorym pomogą pod względem fizycznym przetrwać ten czas, takich jak np. odpowiednia dieta w grypie żołądkowej.

Leczenie grypy żołądkowej 

Głównym celem interwencji w przebiegu zakażenia przewodu pokarmowego jest przede wszystkim jak najszybsze nawodnienie organizmu. W tym celu stosuje się doustne płyny nawadniające (ang. ORS – oral rehydratation solution). W przypadku znacznego odwodnienia, u osób z zaburzeniami świadomości, gdzie doustne nawadnianie nie jest możliwe stosuje się nawodnienie dożylne. Proces rehydratacji jest szczególnie ważny w przypadku małych dzieci, u których biegunki i wymioty prowadzące do znacznych stanów odwodnienia mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia. Oprócz nawadniania zastosowanie znajdują też leki mające na celu eliminację wymiotów oraz zmniejszenie bólów brzucha.

Jak sobie pomóc?

Aby ulżyć sobie w przypadku choroby należy:

  • Pić dużo płynów – jest to szczególnie ważne w przypadku małych dzieci i osób starszych, u których ryzyko odwodnienia jest większe.
  • Przegłodzić się – dopuszczalne jest spożywanie kleiku ryżowego, gotowanej marchwi czy suchego pieczywa. Dobrym pomysłem jest jednak przegłodzenie się choć jeden dzień, by oczyścić organizm. Należy tylko pamiętać o uzupełnianiu płynów.
  • Leżeć w łóżku – grypa żołądkowa to podstępna choroba, która odbiera siły, dlatego należy ją wyleżeć w łóżku. Nawet gdy objawy zaczną ustępować, nie zaleca się powrotu do pełnej aktywności. Warto też pamiętać, że jeszcze kilka dni po ustąpieniu objawów można zarażać inne osoby.
  • W przypadku gorączki przyjmować leki przeciwgorączkowe – gdy pojawi się temperatura, można przyjąć leki przeciwgorączkowe. W przypadku bardzo wysokiej gorączki (powyżej 39 stopni) trzeba skonsultować się z lekarzem.

Jak uchronić się przed grypą żołądkową?

Ważnym elementem zapobiegania zakażeniom i rozprzestrzenianiu się czynnika patogennego jest higiena osobista. W przypadku pożywienia, produkty wykorzystywane do przygotowania posiłku powinny pochodzić ze znanych źródeł, a miejsce ich obróbki wolne od zanieczyszczeń. 

Gwałtowny przebieg i poważne konsekwencje, jakie pociąga za sobą grypa żołądkowa sprawiają, że w naszym własnym interesie leży robienie wszystkiego, co w naszej mocy, abyśmy nie zarazili się nią. Jest to o tyle trudne, że chory skutecznie zaraża nawet przed wystąpieniem pierwszych objawów choroby, a potem także kilka dni po ich ustąpieniu. Co więcej, rotawirusy zaliczają się do szczególnie zaraźliwych, co dodatkowo utrudnia utrzymanie dobrego zdrowia.

Zobacz też: Choroba wieńcowa: objawy і przyczyny. Jak rozpoznać chorobę niedokrwienną serca?

Działania profilaktyczne należy więc prowadzić przez cały czas stawiając zarówno na utrzymywanie naszego organizmu w dobrej kondycji, jak i na odpowiednią dietę. Gdy grypa żołądkowa atakuje w naszym najbliższym otoczeniu, najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie zakażenia jest dbanie o higienę, w tym zarówno częste mycie rąk, jak i spuszczanie wody w toalecie jedynie przy zamkniętej klapie. W trakcie choroby dobrze jest też starannie czyścić te sprzęty i urządzenia, z którymi stykał się chory, a już po jej zakończeniu – dokładnie wysprzątać mieszkanie mając na uwadze to, że nawet na tym etapie grypa może nas zaatakować. Jeśli tylko jest to możliwe, należy też unikać chorych.

Zdjęcie: www.freepik.com







Dziękujemy za przesłanie błędu