Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
04/11/2023 - 17:05

Anonimowi Alkoholicy są i u nas. Sprawdź, gdzie i kiedy możesz się spotkać w gronie AA

„Cała prawda o AA” to tytuł konferencji, która odbędzie się 29 listopada 2023 r. w Krakowie, o godz. 11.00, w hotelu Q Hotel Plus, przy ul. Wygrana 6.

Kim są Anonimowi Alkoholicy? Anonimowi Alkoholicy (AA, z ang. Alcoholics Anonymous) to dobrowolne, samopomocowe grupy osób uzależnionych od alkoholu, tworzone w celu utrzymania trzeźwości własnej i bezinteresownego pomagania innym alkoholikom w jej osiąganiu. Wspólnota działa w ponad 150 krajach, gdzie funkcjonuje blisko 180 tysięcy grup. Wspólnota nie prowadzi oficjalnych statystyk, ale ocenia się, że w mityngach grup AA spotyka się ponad dwa miliony alkoholików. W Polsce istnieje 2800 grup.

 Wspólnota Anonimowych Alkoholików powstała w 1935 r. w Akron w USA. Dwaj alkoholicy - makler giełdowy Bill W. oraz lekarz-chirurg Bob S. odkryli, że rozmowa alkoholików, którzy chcą uwolnić się od picia alkoholu pozwala na zatrzymanie obsesji picia. Zaczęli szukać innych zainteresowanych tą ideą i tak powstały mityngi AA. Potem zauważyli, że dla utrzymania abstynencji konieczne jest dokonanie pewnej przemiany duchowej oraz stałe działanie w niesieniu pomocy innym cierpiącym.

Sprawdź: Terminarz spotkań grup AA w Nowym Sączu

W 1939 r. wydali książkę pt. „Anonimowi Alkoholicy”, w której opisali swoje doświadczenia powracania do zdrowia w oparciu o Program Dwunastu Kroków. Wspólnota rozrastała się w szybkim tempie, a artykuł dziennikarza Jacka Alexandra w „Saturday Evening Post” w 1941 r. spowodował wielki rozgłos w całych Stanach Zjednoczonych. W Polsce pierwsza grupa AA „Eleusis” powstała w 1974 r. w Poznaniu i istnieje do dzisiaj. W sierpniu 2024 r. Wspólnota AA w Polsce będzie świętować swoje 50- lecie.

AA oferuje program wspierający wychodzenie z uzależnienia tym, którzy tego potrzebują. Jedynym wymaganiem przynależności do AA jest pragnienie zaprzestania picia. Spotkania AA są bezpłatne i odbywają się na terenie całego kraju. Program wyjścia z nałogu opiera się na tzw. Dwunastu Krokach AA. Jest to zbiór zaleceń dla trzeźwiejących alkoholików, stopniowo realizowanych przy pomocy opiekuna (sponsora). Wielu członków AA jest na drodze do zdrowienia od kilkudziesięciu lat i nadal uczestniczy w regularnych spotkaniach AA oraz przekazuje program Dwunastu Kroków AA innym, aby utrzymać się na ścieżce trwałego zdrowienia.

W AA staramy się o rozgłos dla zasad AA, a nie dla członków wspólnoty. Wierzymy bowiem, że im więcej osób dowie się o naszej działalności, tym większej liczbie ludzi będziemy mogli pomóc. Dlatego liczymy na wsparcie mediów w zakresie propagowania wiedzy na temat rozwiązania jakie oferuje Wspólnota AA osobom uzależnionym od alkoholu.

O anonimowości. Anonimowość jest fundamentalną zasadą Wspólnoty AA i zapewnia jej członkom prywatność w procesie zdrowienia. Wiemy z doświadczenia, że wiele osób mających problem
z alkoholem może mieć wewnętrzny opór przed zwróceniem się do AA o pomoc, obawiając się, że mogą stać się obiektem publicznych rozmów. Każdy we Wspólnocie ma zapewnienie,
że jego tożsamość nie zostanie ujawniona żadnej osobie nienależącej do Wspólnoty.

Anonimowość zapewnia wszystkim członkom ochronę przed identyfikacją ich jako alkoholików. Z tego powodu, gdy wypowiadamy się dla mediów, używamy tylko swojego imienia, bez ujawniania nazwiska i wizerunku. (Źródło: AA Kraków) Fot. Freepik







Dziękujemy za przesłanie błędu