Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 maja. Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta
28/12/2023 - 09:35

Władysława Iwańska, wybitna, zapomniana sądecka malarka

Władysława Iwańska (1927 – 2005) uznana dziś przez znawców za jedną z najwybitniejszych reprezentantek współczesnego malarstwa intuicyjnego w Polsce, sądecka malarka z osiedla Helena – nieco zapomniana w Nowym Sączu. Tej wybitnej artystce poświęcona jest książka pt. „Władysława Iwańska – malarka TPSP”, która ukazała się drukiem w 2023 roku. Promocja publikacji odbyła się przed świętami Bożego Narodzenia.

Autorkami książki o Władysławie Iwańskiej są: Alina Bożyk, prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu i Anna Totoń, miłośniczka historii Nowego Sącza i Sądecczyzny, „chodząca encyklopedia miasta. To ona była kołem napędowym, by tę malarkę uhonorować i to ona do dzisiaj prowadzi kronikę poświęconą Władysławie Iwańskiej. Dzięki między innymi materiałom, które znalazły się w tej kronice, wspomniana publikacja została wzbogacona o wiele znanych i nieznanych wątków z jej życia.

Książka została zgłoszona do XII edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”.

Władysława Iwańska przez lata była związana z Towarzystwem Przyjaciół Sztuk Pięknych. Była honorowym członkiem TPSP. Książka jest formą upamiętnienia tej wielkiej malarki, którą miał Nowy Sącz i formą upamiętnienia jej dorobku.

W książce znajdziemy wspomnienia o malarce. Władysława Iwańska, uznana jest dzisiaj przez znawców sztuki za jedną z najwybitniejszych reprezentantek współczesnego malarstwa intuicyjnego w Polsce. Jej twórczość jest dobrze znana miłośnikom sztuki umownie określanej jako naiwna czy art brut w wielu krajach Europy.

- Książka ta pozwala bliżej poznać życie i twórczość zapomnianej, nieżyjącej sądeckiej malarki Władysławy Iwańskiej, mieszkanki osiedla Helena – czytamy w uzasadnieniu zgłoszenia książki do konkursu. – Malarka stworzyła ponad 1237 obrazów oraz liczne polichromie w swoim domu, które są znane i cenione w Polsce oraz na świecie. Były między innymi były one inspiracjami do ilustracji w japońskich baśniach.

Popularyzacja książki, a co za tym idzie twórczości malarki jest potencjalnym atutem miasta przyciągającym turystów. Dom i prace malarki obecnie znajdują się w we władaniu miasta Nowego Sącza.

Na stronach tej książki zamieszczona została gigantyczna praca autorek Aliny Bożyk i Anny Totoń, ale też wielu osób. W książce znajdują się wspomnienia o malarce; Anny Totoń, Aliny Bożyk, Zbigniewa Wolanina, Hanny Grażyny Kołat, Grażyny Kulig, Grażyny Leszczyńskiej, Stanisława Pażuchy, Jolanty Koseckiej, Anny Wideł, Marty Mordarskiej i Andrzeja Szarka. Są kopie dokumentów, pism, jakie Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych kierowało od kilku lat do władz Nowego Sącza w sprawie ratowania dorobku Władysławy Iwańskiej. Są wykazy wystaw jej obrazów

Publikację wzbogacają przepiękne zdjęcia malarskiego dziedzictwa Władysławy Iwańskiej. Książka liczy 120 stron.

Redakcja: Alina Bożyk, Anna Totoń. Zdjęcia: Joanna Gajda, Zbigniew Wolanin, Piotr Droździk, Maria Bogusława Wójcik, Hanna Grażyna Kołat, Jerzy Kołat, Joanna Kiełbasa, Anna Totoń, Alina Bożyk, Jerzy Jędrys, Archiwum TPSP oraz Kronika życia i twórczości Władysławy Iwańskiej własność Anny Totoń.

Opracowanie graficzne i skład tekstu: Jerzy Jędrys.

Wydawcą publikacji jest Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu. Druk: Drukarnia GOLDRUK, Nowy Sącz.

([email protected], fot.), © Materiał chroniony prawem autorskim.









Dziękujemy za przesłanie błędu