Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 15 maja. Imieniny: Dionizego, Nadziei, Zofii
15/01/2024 - 14:15

Pisze tak, że honorują ją nie tylko Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej, ale kupują prawa filmowe do jej powieści

Małgorzata Lebda – poetka, która zgarnia prestiżowe nagrody jedna po drugiej, felietonistka, ultramaratonka, miłośniczka rzek. To kobieta wielu talentów i pasji.

Witamy ją w gronie kandydatów zgłoszonych do XII konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Sądecki Autor”.

Małgorzata Lebda urodziła się w Nowym Sączu, a dorastała w Żeleźnikowej Wielkiej.

- Małgorzata Lebda to polska poetka, niejednokrotnie doceniana za swoją twórczość – czytamy w uzasadnieniu zgłoszenia kandydatury do XII edycji konkursu im. ks. prof. Bolesława Kumora. - Autorka sześciu książek poetyckich, w tym nagradzanych tomów „Matecznik” i „Sny uckermärkerów” (Nagroda Literacka Gdynia 2019). Ostatni tom zatytułowany „Mer de Glace” (Wydawnictwo Warstwy, 2021) został nagrodzony najważniejszą nagrodą poetycką w Polsce – Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej (2022). Jej książki poetyckie ukazały się w przekładzie na języki: czeski, włoski, serbski i ukraiński, słoweński, duński i rumuński (w tym roku ukaże się tłumaczenie na język angielski).

Doktorka nauk humanistycznych. Felietonistka, animatorka kultury, redaktorka, naukowczyni. Ultramaratonka (we wrześniu 2021 roku pokonała, biegnąc, dystans 1113 kilometrów wzdłuż najdłuższej polskiej rzeki Wisły, realizując aktywistyczno-poetycki projekt „Czytanie wody").

W sierpniu 2023 roku zadebiutowała powieścią „Łakome”, z którą wędruje po Polsce i spotyka się z czytelnikami. Spotkania takie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem i długą kolejką po autograf autorki, która oprócz dedykacji na pierwszej stronie maluje czytelnikom beskidzki las.

„Łakome” w niespełna dwa miesiące po premierze doczekały się kupna praw filmowych do powieści. Książka zyskuje uznanie również poza granicami kraju (zainteresowania tłumaczy i wydawnictw z: Wielkiej Brytanii, USA, Niemiec, Czech, Hiszpani, Holandii, Serbii…). Autorka w swoich książkach opowiada nierzadko własne historie, a czujne oko czytelnika wypatrzy w tym wszystkim sądeckie klimaty.

Nie inaczej jest również z powieścią „Łakome”, gdzie prezentowana na jej łamach miejscowość Maj, to nawiązanie do Żeleźnikowej Wielkiej. Powieść przepełniona jest relacjami ze zwierzętami, ze sobą nawzajem, a także człowieka z chorobą. Oszczędna, oddziałująca na zmysły czytających powieść łączy wrażliwość na naturę, której częścią jest człowiek, z maestrią językową. Autorka tworzy wielowarstwową opowieść o sile żywiołów i zachłanności na życie. „Łakome” to literatura piękna w najwyższym wydaniu. Fabuła w połączeniu z poetyckością słowa i wrażliwością autorki sprawiają, że o książce pamięta się przez długi czas.

Wydawnictwo Znak w przeciągu pół roku od publikacji dokonało dwóch dodruków, tejże powieści. Empik uznał „Łakome” za jeden z najlepszych debiutów 2023 r. Dziennikarz literacki Michał Nogaś uznał „Łakome” za najważniejszą książkę 2023 roku, krytyczka literacka związana z Polityką: Justyna Sobolewska wskazała powieść jako jedno z najważniejszych zjawisk literackich 2023 roku. Jedna z najlepszych książek roku 2023 uznana przez Onet.pl.

Małgorzata Lebda nie zwalnia tempa – w projekcie „Przepływy dla Odry” Autorka siedzi nad strumykami w Beskidzie Sądeckim i czyta wiersze na rzecz Odry. Jakże bliska jest jej natura i Sądecczyzna. Rzadko kiedy możemy spotkać młodego człowieka opowiadającego z taką pasją o swoim pochodzeniu, miejscu zamieszkania, otaczającej naturze.

- Doceniana w Polsce i na świecie, warta docenienia również jako „Sądecki Autor”, gdyż z twórczości i postawy naszej krajanki możemy być dumni i się chwalić jako naszą „Sądecką Autorką” – czytamy w podsumowaniu zgłoszenia kandydatki do Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora. - Małgorzata Lebda mieszka na wietrznej grani na Sądecczyźnie blisko natury i zwierząt dzieląc się pięknymi ujęciami w mediach społecznościowych.

[email protected], fot. Rafał Siderski









Dziękujemy za przesłanie błędu