Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 maja. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
12/02/2019 - 14:35

"Na szlakach poezji...": świat jej pozbawiony to świat bez przyszłości

"Wiersze zamieszczone w tym zbiorze układają się w różnoimienne opowieści i nie da się ich objąć jednym wejrzeniem, pochwycić w nagłym błysku zrozumienia - tak postrzega je prof. Wojciech Kudyba, pisząc w słowie krytycznym otwierającym antologię pod redakcją poetki Joanny Babiarz. O jakiej publikacji mowa?

"Na Szlakach Poezji. Almanach Sądeckiego Klubu Literackiego".

Antologia ukazała się w 2018 roku. Znalazła się wśród wielu publikacji zgłoszonych w tym roku do konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora w kategorii "Książka o Sądecczyźnie". Książkę rekomenduje Sądecka Biblioteka Publiczna im. Józefa Szujskiego w Nowym Sączu.

Sądecki Klub Literacki istnieje od stycznia 2017 roku. Adepci sztuki słowa spotykają się cyklicznie w Sądeckiej Bibliotece Publicznej.

W almanachu „Na szlakach poezji” zamieszczono kilkadziesiąt wierszy autorstwa członków Sądeckiego Klubu Literackiego (Joanna Babiarz, Tadeusz Basiaga, Robert Drobysz, Monika Dziedzina, Ignacy Stanisław Fiut, Wacław Jagielski, Janusz Jedynak, Antoni Kiemystowicz, Bogna Kurpiel, Jadwiga Marzec, Janusz Michalik, Maria Piniańska, Irena Pławiak, Krzysztof Słaby, Janusz Szot, Faustyna Uryga, Magdalena Węgrzynowicz-Plichta, Stanisława Widomska), a także wybrane grafiki Janusza Jedynaka i Janusza Szota.

Słowo krytyczne do Almanachu napisał prof. Wojciech Kudyba a Joanna Babiarz opatrzyła całość słowem wstępnym.

- Wiersze w Almanachu są świadectwem, określeniem osobistych postaw, ale także bardzo ważnym i konkretnym pokazaniem  dzisiejszego świata - uzasadnia rekomendację zgłaszający. - Poeci Sądecczyzny pokazują, że na tym świecie żyli lub nadal żyją ludzie wrażliwi i nadal zadziwiają innych lub dziwią się sami światu odkrywając go. „Poezja pomaga budzeniu się czy odzyskiwaniu dawnej, pierwotnej wrażliwości. Świat pozbawiony poezji to świat bez przyszłości. Świat, w którym jest miejsce tylko na prozę życia, staje się nie do wytrzymania, staje się więzieniem i obraca się przeciwko człowiekowi. Poezja jest sięganiem do korzeni - odkrywaniem swojej tożsamości poetyckiej.

- Almanach Sądeckiego Klubu Literackiego powstał z potrzeby dzielenia się tym co w nas poetach najlepsze... Nazwaliśmy go "Na szlakach poezji" gdyż jesteśmy z różnych stron Sądecczyzny. Jest to pierwsza prezentacja Sądeckiego Klubu Literackiego, a zarazem promocja poetów z regionu Sądecczyzny. (…). Uważam, że wydanie tego Almanachu jest bardzo ważnym punktem w działalności naszego Klubu, gdyż poeci Sądecczyzny mają okazję zaprezentować swoją twórczość a tym samym promować nasz region jako twórcy” – mówi Joanna Babiarz.

Tom zawiera wiersze, opisujące Sądecczyznę, małą ojczyznę poetów, dającą im natchnienie i twórczą moc. Związek zamieszczonych w almanachu poezji z regionem widoczny jest już w tytułach niektórych wierszy (np. „Cerkiew w Sękowej” Robert Drobysz, „Moje miasto – Piwniczna” Monika Dziedzina, „Mickiewicz w Nowym Sączu” Ignacy Stanisław Fiut), w innych ukryty jest między wierszami (np. „Biała woda” Tadeusz Basiaga, „Ogrody z klimatem” Monika Dziedzina).

Almanach „Na szlakach poezji” to godna polecenia pozycja dla tych, którzy w poetycki sposób chcą spojrzeć na nasze miasto i okolicę, ale i pochylić się nad istotnymi egzystencjalnymi kwestiami człowieczeństwa.

W publikacji zamieszczone są grafiki Janusza Jedynaka i Janusza Szota. Książka liczy 104 strony. Wydawnictwo SIGNO w Krakowie.

IM.









Dziękujemy za przesłanie błędu