Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 1 maja. Imieniny: Józefa, Lubomira, Ramony
04/01/2024 - 20:40

Mystków to wieś z 700 – letnią historią. Poznaj dzieje tej miejscowości

Mystków, jedna z miejscowości w gminie Kamionka Wielka w tym roku obchodzi 700 lat swojego istnienia. Leży dziesięć kilometrów od południowych granic Nowego Sącza. W publikacji autorstwa znanego sądeckiego historyka dra Łukasza Połomskiego zostały ujęte dzieje tej miejscowości od czasu założenia Mystkowa do 1918 roku, czyli znamiennego roku, gdy Polska odzyskała niepodległość.

Książka pt. "Monografia wsi Mystków 1324-1918", napisana przez dra Łukasza Połomskiego została zgłoszona do XII edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”.

9 stycznia 1324 r. król Władysław Łokietek zezwolił Mikołajowi na lokację wsi Mystków na prawie magdeburskim.

Mystków dla mieszkańców tej miejscowości jest ich małą ojczyzną. Jak pisze dr Łukasz Połomski we wstępie do tej publikacji, mystkowianie byli zawsze społecznością niezwykle aktywną i pomysłową, ceniącą tradycję i przywiązanie do ojcowizny.

Zgłoszona do konkursu książka jest pierwszą częścią dziejów Mystkowa. Obejmuje lata 1324 – 1918 i kilka istotnych okresów w historii miejscowości, które znacząco wpłynęły na jej dzieje.

- Łukasz Połomski w swojej książce "Monografia wsi Mystków 1324-1918" przenosi czytelnika w dawne i mniej odległe dzieje Mystkowa – wsi, która z jednej strony jest typową małą miejscowością w Polsce południowej, a przecież pod wieloma względami niezwykle oryginalną – można przeczytać w uzasadnieniu zgłoszenia książki do konkursu (dr hab. Tomasz Pudłocki, prof. UJ). - Poza typowymi problemami dla poszczególnych epok autor, zwłaszcza w rozdziale dotyczącym autonomii galicyjskiej, interesująco i barwnie przedstawia rolę miejscowych liderów w kształtowaniu życia badanej społeczności. Znany z historiografii trójkąt władzy, tj. pan – wójt – pleban w Mystkowie „trząsł” stosunkami miejscowymi. Pod koniec XIX w. sporo jednak do powiedzenia zaczęli mieć też inni: bogaci chłopi, nauczyciele, animatorzy życia społecznego i politycznego.

Dr Połomski pokazuje bogactwo życia wsi – od wielkich inicjatyw, jak budowa nowego kościoła na początku XX w., odpryski dnia codziennego, po kłótnie i swary, biedę, a także udział mystkowian w emigracji do USA.

Nie mam wątpliwości, że recenzowana pozycja sprawi czytelnikom dużo satysfakcji z lektury – pozwoli im odkryć wiele nieznanych kart z historii Mystkowa.

Czytelnicy, którzy wezmą do ręki tę publikację będą mogli przeczytać, jak jest położony Mystków i więcej o jego etnografii. Rozdział drugi został poświęcony czasom najdawniejszym – od lokacji miejscowości w 1324 roku po koniec XVIII wieku. W tym rozdziale znajdują się też informacje o Mystkowie w okresie upadku Rzeczypospolitej. Rozdział trzeci i czwarty opisuje dzieje Mystkowa w okresie zaboru austriackiego. Kolejny rozdział został poświęcony tej miejscowości w okresie I wojny światowej.

Niniejsza publikacja, jak wspomina autor uzupełnia dotychczasowe publikacje, wpisuje się w nurt badań nad historią regionalną, ale też nad mikrohistorią. Autor zbierając materiały do tej książki dotarł do cennych materiałów źródłowych, znajdujących się w archiwach polskich, jak i zagranicznych

Na łamach książki zostały zamieszczone archiwalne zdjęcia i skany starych map. Publikacja ma bardzo bogatą bibliografię, indeks osobowy. Książka liczy 176 stron; oprawa twarda.

Korekta: Edyta Danielska, Michał Wójcik.

Wydawca: Agencja Poligraficzna Tęcza Adam Mikusz w Nowym Sączu

Autor tej monografii Mystkowa – dr Łukasz Połomski jest historykiem, nauczycielem i publicystą. Absolwentem Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie – magister (2011) i doktor (2018). Twórcą i prezesem Stowarzyszenia Sądecki Sztetl i Centrum Edukacyjno-Muzealnego Dom Jakuba w Nowym Sączu. Od 2018 r. jest redaktorem współtworzącym kwartalnik „Sądeczanin Historia”.

Publikacja współfinansowana jest ze środków Unii  Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy "LEADER", poddziałanie "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2016-2020.  Publikacja została wydana w ramach projektu grantowego realizowanego przez  Lokalną Grupę Działania  „Korona Sądecka”.

([email protected], Fot. Wydawca książki), © Materiał chroniony prawem autorskim.









Dziękujemy za przesłanie błędu