Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 maja. Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta
27/06/2022 - 10:00

Gościnność, hojność, otwartość, czyli przyjacielskie relacje polsko-słowackie

Kraj pod Duklą wyróżnia się swoją gościnnością, hojnością oraz otwartością, co potwierdzają również partnerstwa zawierane i rozwijane nie tylko w kraju, ale też za granicą. Przykładem są miasta partnerskie, z którymi miasto powiatowe Svidník utrzymuje przyjacielskie relacje. Najliczniejsi są partnerzy zza północnej granicy, czyli z Polski.

Starostwo Powiatowe w Sanoku nawiązało współpracę międzynarodową ze Svidníkiem w 2013 roku. Obecnie powiat zamieszkuje około 100 tysięcy mieszkańców, aczkolwiek przez najbliższe lata ta liczba prawdopodobnie wzroście. Stanie się tak za sprawą stosunkowo  wysokiego przyrostu naturalnego. Powiat Sanocki znajduje się 76 km od Svidníka. Współpracę międzynarodową pomiędzy Svidníkiem i Sanokiem nawiązano w 2013 roku.

Jarosław to kolejne miasto partnerskie Svidníka. To właśnie bliska odległość od polskich granic i podobieństwo języków sprawia, że polskie miasta są najbliższymi partnerami miast słowackich. Przykładem może być m.in. partnerstwo Svidníka i Jarosławia. Jarosław jest miastem powiatowym znajdującym się w odległości ponad 140 km od Svidníka, w województwie podkarpackim. Miasto zamieszkuje ponad 40 tysięcy mieszkańców.

- Współpraca kontraktowa między miastami Svidník i Jarosław dotyczy głównie sfery kulturalnej, społecznej i gospodarczej. Jesteśmy pewni, że podobnego typu kontakty z miastami zagranicznymi wspierają rozwój naszego miasta, przynoszą nowe możliwości prowadzenia biznesu oraz dają przestrzeń dla progresu gospodarczego. Cieszymy się, że w ten sposób możemy rozpowszechniać świadomość o naszym mieście za granicą, i w imieniu mieszkańców Jarosławia serdecznie zapraszamy odwiedzić ich miasto - cieszy się Rada Miasta w Svidníku. Współpracę międzynarodową pomiędzy miastami nawiązano w 2013 roku.

Urząd Miejski w Strzyżowie również posiada status zaprzyjaźnionego miasta Svidníka. Strzyżów znajduje się nieopodal granicy polsko-słowackiej i leży w odległości 90 km od Svidníka. Miasteczko ma ponad 8 tysięcy mieszkańców i znajduje się przy trasie w kierunku na Krosno, Jasło, Rzeszów – jest doskonałym miejscem do spędzenia urlopu z elementami poznawczo-edukacyjnymi.

Miasto Strzyżów znajduje się w Dolinie Wisłoka, zwanej pogórzem Strzyżowsko-Dynowskim, 30 km na południowy zachód od miasta wojewódzkiego Rzeszowa.

- Svidník nawiązał współpracę międzynarodową z tym historycznym polskim miastem na zasadach równości i wzajemnego szacunku. Obydwa miasta podjęły współpracę w zakresie ochrony środowiska, w sferze kultury, edukacji, ruchu turystycznego oraz innych sektorach życia społecznego. Każdy z nas może wzbogacić swoje życie dzięki poznawaniu nowych miejsc, a miasto Strzyżów jest jednym z tych, które oferują nam nowe kulturowe i przyrodnicze doznania we wspólnym partnerstwie międzynarodowym - stwierdzają władze miasta Svidník w odniesieniu do nawiązanej w 2005 roku współpracy międzynarodowej.

Urząd Miasta Świdnik. Podobieństwo nazw jest niezaprzeczalne, prawda? U naszych sąsiadów z Polski również jest miasto podobne z nazwy do tego, które mamy na Słowacji. Polskie miasto Świdnik znajduje się na południowym wschodzie Polski i jest oddalone 300 km od słowackiego Svidníka.

Świdnik jest powszechnie znany z produkcji helikopterów i motocykli.  Słowackie miasto zawarło z polskim Świdnikiem przyjacielskie kontakty na zasadach partnerstwa. Nasze miasta odwiedzają się nawzajem z okazji znaczących wydarzeń w mieście i dzielą się opiniami i doświadczeniem w zakresie ochrony środowiska naturalnego, edukacji, kultury, ruchu turystycznego, rolnictwa, a także w sprawie funkcjonowania samorządu. Współpracę międzynarodową pomiędzy miastami nawiązano w 2000 roku.

Współpraca z transgranicznymi miastami partnerskimi jest intensywna. Na przykład Miasto Svidník wraz z dwoma polskimi partnerami – miastami Strzyżów oraz Zarszyn, zrealizowało dwa projekty, których celem było wsparcie kultury, tradycji i poznawania historii regionów.

Pierwszym projektem był „Polsko-słowacki jarmark kulturalny” we współpracy z oddalonym o 90 km od Svidníka miastem Strzyżów, które znajduje się w Dolinie Wisłoka w Polsce.

- Głównym celem tego projektu jest wspieranie kultury, tradycji, folkloru i sztuki w obu miastach. Svidníczanie i Strzyżowianie spotykają się na pełnym muzyki, tańców i teatru festiwalu dla dzieci i młodzieży - opisuje PR-manager miasta Svidník Kristína Tchirová.

Częścią wydarzenia był plener artystyczny, polsko-słowacki piknik z potrawami tradycyjnymi oraz koncert różnych gatunków muzycznych. W ramach projektu udział w koncercie muzyki młodzieżowej w Strzyżowie wzięły również dwa zespoły folklorystyczne ze Svidníka. Około 90 dzieci ze Svidníka odwiedziło Polskę na Festiwalu Kultury Dziecięcej.

We współpracy z polskim miastem Zarszyn z okresu Sanok miasto Svidník wzięło udział w projekcie pod nazwą „Poszukiwacze wielokulturowej historii pogranicza”. Dotyczył on w głównej mierze włączania się do zajęć mających na celu poznawanie historii wojennej pogranicza oraz wspólnych zajęć, podczas których mieszkańcy miast w ciekawy sposób mogli dowiedzieć się o wspólnej przeszłości obu miast.

Artykuł powstał przy realizacji projektu „Local Media for V4 Cooperation & Integration”
Opracowanie: Partner słowacki
Nazwa medium: Týždenník Dukla

www.e-dukla.sk  
Wydawca: KORONA Dukla s.r.o.

The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance  ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Granty Wyszehradzkie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na trwałą współpracę regionalną w Europie Środkowej.







Dziękujemy za przesłanie błędu