Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 19 maja. Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
03/11/2021 - 11:55

Zginął, walcząc o niepodległy kraj. Pamięć o naszym generale wciąż trwa

Józef Kustroń umierał za wolną Polskę ze Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari na piersi. Odznaczenie, na którym były jeszcze widoczne ślady krwi generała odesłano do jego żony. Mimo, że nie pochodził z Nowego Sącza, mieszkańcy regionu dbają, aby pamięć o bohaterze nie wygasła.

W sobotę, 30 października, mieszkańcy Nowego Sącza najpierw spotkali się pod Basztą Kowalską, a później pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Alejach Wolności. Sprawcami patriotycznego zamieszania było Stowarzyszenie Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej oraz Banderia Konna „Iskra” Dolina Dunajca. Tutaj zobaczysz całą relację z sobotniego zgromadzenia: W podziękowaniu za wolność, piękny hołd Sądeczan dla żołnierzy Piłsudskiego

Sądeczanie oddali hołd żołnierzom, którzy walczyli o niepodległość Polski. Organizatorzy nie zapomnieli również o bohaterach, których doczesne szczątki pochowane są na sądeckich cmentarzach. Po uroczystościach przy pomniku Piłsudskiego delegacja nawiedziła grób generała Józefa Kustronia na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana.

Choć postać generała jest bardzo ważna dla naszego regionu, Józef Kustroń wcale nie pochodził z Nowego Sącza. Urodził się w Stryju (niedaleko Lwowa) w 1892 roku, a dzieciństwo i młodość spędził w naszym mieście. Był Członkiem Związku Strzeleckiego, żołnierzem Legionów, uczestnikiem I wojny światowej oraz kampanii przeciwko bolszewikom, a w końcu dowódcą 21. Dywizji Piechoty Górskiej w Bielsku-Białej.

Został odznaczony wieloma orderami za zasługi, a do najważniejszych z nich należy Srebrny Krzyż Orderu Wojennego Virtuti Militari. To właśnie ten krzyż miał na piersi, kiedy zginął w walce 16 września 1939 roku w Ułazowie na Lubelszczyźnie. Zbroczone krwią generała odznaczenie zostało zdjęte z jego munduru i wysłane do wdowy po Kustroniu. Józef Kustroń był jednym z pięciu polskich generałów poległych w walce w czasie kampanii 1939 r.

W latach 1981–1984 w Nowym Sączu działało Towarzystwo im. Generała Józefa Kustronia, którego inicjatorem, a później prezesem był Jerzy Giza. Towarzystwo to dążyło do postawienia generałowi pomnika w Nowym Sączu. Organizacja przygotowała niezależne od władz komunistycznych obchody rocznicy śmierci gen. Kustronia, ufundowała także tablicę ku jego czci w kościele pw. św. Kazimierza.

W Nowym Sączu imię generała nosi Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych, tam też znajduje się pomnik Kustronia. Mimo, że został pochowany na polu walki, jego doczesne szczątki zostały przewiezione do Nowego Sącza w latach 50’ XX wieku. Tutaj spoczywają też jego rodzice. ([email protected], fot. Facebook: 1 Batalion Strzelców Podhalańskich)







Dziękujemy za przesłanie błędu