Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 19 maja. Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
02/05/2015 - 09:29

Zanosi się na deszcz. Wystawa do... posłuchania

Do 14 czerwca w Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ oglądać można wystawę brazylijskiego artysty Cadu „Zanosi się na deszcz”. Ekspozycja powstawała na miejscu, a jej twórca do tworzenia instalacji zaprosił m.in. dzieci z Pałacu Młodzieży i koronczarki z Bobowej.

Tytuł wystawy jest zapożyczeniem od utworu muzycznego Steve’a Reicha, który w roku 1965 uzyskał efekt mechanicznego zapętlenia odtwarzając na dwóch magnetofonach szpulowych słowa „it’s gonna rain”.

Wystawę „Zanosi się na deszcz” brazylijskiego artysty Cadu czyta się jak analogowy hipertekst, pełen zapętlonych narracji i topograficznych odniesień. Prace funkcjonują osobno, ale też budują wzajemne relacje jak w eksperymentalnym utworze muzycznym, w którym dźwięk dopowiedziany zostaje tekstem, ruchem, czy obiektem. Na obrzeżach tych nakładających się na siebie języków powstaje przestrzeń dla zakłóceń, szumów i zaniechań. Ich obecność jest koniecznym dopełnieniem uruchomionych na wystawie procesów, przywołaniem realności życia w kontekście sztuki, opartej na destrukcji i odradzaniu się koncepcji tworzenia – zaznacza Anna Smolak, kurator wystawy.

Prezentowane prace powstały jako otwarte na innych uczestników sytuacje, angażują lokalne potencjały i przenoszą je w obszar osobistych poszukiwań artysty. Większość z nich oparta jest na brzmieniu – zarówno odtwarzanym jako nagrana kompozycja jak i uzyskiwanym mechanicznie poprzez wprawianie w ruch urządzeń i instrumentów. Efekt „zapętlenia” ciekawie wyszedł w „żywej” instalacji, w której matka i córka, robiąc na drutach, pruły nawzajem swoje tkaniny.


***
Cadu (Carlos Eduardo Felix da Costa) - artysta i pedagog. Wielokrotnie nagradzany, stypendysta programów rezydencyjnych m.in. Residency Unlimited, Nowy Jork (2014), InSite, Mexico City (2014); London Print Studio (2001). Na zaproszenie Arts Council (UK) wykładał gościnnie w University of Plymouth (2008). W roku 2014 brał udział w projekcie Plataforma Atacama (Chile). Ostatnie wystawy indywidualne: Vermelho (São Paulo), Casa de Cultura Laura Alvim and Laura Marsiaj (Rio de Janeiro), D21 (Santiago) oraz WU (Lima). Wystawy grupowe: „Kocham albo nienawidzę Lygii Clark” – Zachęta Nardowa Galeria Sztuki (Warszawa), 13. Istanbul Biennale, 3. Festiwal Sztuki i Technologii (Moskwa), 30. São Paulo Biennale, „Art in Brazil” (Europalia Festival – Bruksela), „Panorama of Brazilian Art 2011″ (São Paulo) oraz 7. Mercosul Biennale (Porto Alegre). Cadu realizuje podoktorski program badawczy w Uniwersytecie Federalnym Rio de Janeiro. Artystę reprezentuje galeria Vermelho. Cadu mieszka i pracuje w Rio de Janeiro.

(JB)
Fot. JB






Dziękujemy za przesłanie błędu