Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 maja. Imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty
12/09/2014 - 13:44

„Z nadzieją w nowe 50”. Jubileusz pracy twórczej Grażyny Kulig

Do 10 października w zabytkowych piwnicach Sądeckiej Biblioteki Publicznej oglądać można wystawę malarstwa Grażyny Kulig, nowosądeczanki znanej portrecistki. Podczas wczorajszego wernisażu artystce gratulowano dotychczasowych sukcesów i życzono dalszej, owocnej pracy twórczej.
Wśród tłumu gości znaleźli się: wiceprezydent Bożena Jawor, przewodniczący Rady Miasta Jerzy Wituszyński, radny Artur Czernecki, Józef Kantor – dyrektor Wydziału Kultury i Sportu, Krzysztof Kuliś – prezes Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, Józef Kaczmarczyk – prezes Fundacji im. Dra Jerzego Masiora i członek Małopolskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych i Civitas Christiana.
Wystawa, którą wspólnie otwarły Anna Totoń i Barbara Pawlik, zorganizowana została z okazji 50-lecia pracy twórczej i społecznej Grażyny Kulig.
Od najmłodszych lat najbardziej ulubionym zajęciem było rysowanie. Pierwsze moje, jeszcze dziecięce prace powstawały na uklepanym piasku. Najczęściej rysowałam głowy koni. Do tej pory uważam je za najpiękniejsze i najszlachetniejsze zwierzęta, ale zainteresowanie swoje przeniosłam na człowieka. Uważa, że to właśnie człowiek jest najdoskonalsza istota na świecie i tworzenie portretów daje mi najwięcej zadowolenia – mówi o sobie Grażyna Kulig.
Wkład w nowosądecką kulturę doceniła i podkreśliła Bożena Jawor.
Z okazji Jubileuszu 50-lecia pracy twórczej oraz społecznej działalności w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych składam Pani serdeczne podziękowania z wyrazami uznania za zaangażowanie i pracę towarzyszącą realizowaniu artystycznej pasji, która na trwałe wpisała się w obszarze kultury naszego miasta dostarczając nam wielu wrażeń – zwróciła się do artystki wiceprezydent Bożena Jawor.

***
Grażyna Kulig – urodzona w Kole, z wykształcenia – kreślarz. Maluje od najmłodszych lat, najpierw pod okiem profesorów w Łodzi, później w „Pałacu pod Baranami” w Krakowie. Główną inspiracją do twórczości jest człowiek, dlatego większość jej prac to portrety (m.in. prezydentów Nowego Sącza) . Wypowiada się w technice olejnej, akwareli i pasteli. Do TPSP w Nowym Sączu należy od 1964 roku udzielając się społecznie i uczestnicząc w plenerach oraz wystawach poplenerowych i konkursowych. Ma na swoim koncie kilkanaście wystaw indywidualnych na terenie całego kraju. Jej obrazy znajdują się w muzeach , kościołach i prywatnych zbiorach w kraju i za granicą. Wiele razy nagradzana i wyróżniana, najbardziej ceni sobie „Medal 700-lecia miasta Nowego Sącza” i odznaką „Zasłużony działacz kultury”, nadaną przez Ministra Kultury RP (źródło: TPSP Nowy Sącz).

Prezentację oglądać można do 10 października (od poniedziałku do piątku w godzinach otwarcia biblioteki). Podczas wernisażu dla gości zaśpiewała Wiktoria Tracz.

(JB)
Fot. JB






Dziękujemy za przesłanie błędu