Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 maja. Imieniny: Beniny, Filipa, Judyty
19/09/2014 - 15:25

Wielka wojna, rzeźba w kamieniu i ikony w sądeckim muzeum

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza na otwarcie kilku interesujących wystaw w najbliższy piątek i w sobotę.
W Miasteczku Galicyjskim zaprezentowana zostanie tematyka związana z I wojną światową w piątek (19 września). Natomiast w sobotę (20 września) zostanie otwarta ekspozycja, również w Miasteczku Galicyjskim, poświęcona rzeźbie w kamieniu. W Krynicy Zdroju zostaną pokazane świąteczne ikony.

Wystawa Wielka Wojna Narodów zostanie otwarta 19 września (piątek) o godz. 17.00 w Miasteczku Galicyjskim.

Wystawa Wielka Wojna Narodów ma na celu upamiętnienie 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej. Życie na froncie wojny posiadało swój rytm, na który składały się działania zbrojne oraz czas między nimi. Stąd w wolnych chwilach powstawała różnego rodzaju korespondencja, fotografie oraz inne dokumenty z życia żołnierzy. Na wystawie zaprezentujemy bogaty zbiór materiałów archiwalnych: kartek pocztowych z korespondencją z frontu, fotografii dokumentujących przemarsz wojsk i działania zbrojne, dokumentów historycznych oraz eksponatów i militariów z czasów wojny. Kuratorzy wystawy są: Bartłomiej Czech i Piotr Mikołajczyk.

W ten sam dzień Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza na otwarcie wystawy "Miejsca pamięci - cmentarze z I wojny światowej". Wystawa fotografii Piotra Droździka obrazuje stan współczesny cmentarzy z I wojny światowej. Ekspozycja będzie udostępniona do zwiedzania również 19 września o godz. 17.00 w Miasteczku Galicyjskim.

Natomiast 20 września (sobota) Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza na finał III konkursu i otwarcie wystawy Współczesna karpacka rzeźba ludowa w kamieniu. Wernisaż odbędzie się o godz. 12.00 w Miasteczku Galicyjskim.

Rzeźba ludowa w kamieniu mająca w polskiej sztuce piękne i odległe tradycje, w ostatnich kilkudziesięciu latach stała się bardzo rzadko uprawianą dziedziną twórczości. Celem konkursu jest przegląd aktualnego stanu tej dziedziny sztuki ludowej na terenie Karpat i Podkarpacia, podtrzymanie zanikającej tradycji uprawiania ludowej twórczości kamieniarskiej, a także pozyskanie wykonanych na konkurs cennych prac do kolekcji muzealnej. Konkurs stanowi kontynuację projektu rozpoczętego w 2002 r., druga edycja miała miejsce w roku 2008, jest jedynym tego typu działaniem realizowanym na obszarze Karpat w ostatnich kilkudziesięciu latach. Wzięło w nim udział trzydziestu czterech rzeźbiarzy z Polski, a także dwóch twórców ludowych z przygranicznych terenów karpackich na Słowacji. Uroczyste podsumowanie konkursu w Sądeckim Parku Etnograficznym, jest ważnym wydarzeniem integrującym środowisko rzeźbiarzy ludowych tworzących w kamieniu, mieszkających na terenie Karpat.

Również 20 września (sobota) sądeckie muzeum oraz organizatorzy VI Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów zapraszają na wernisaż wystawy Ikony świąteczne. Otwarcie wystawy odbędzie się o godz. 15.00 w Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju.

Patronat honorowy objęli: Metropolita Przemysko-Warszawski ks. abp Jan Martyniak, Konsul Generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd i
Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Witalij Maksymenko

Prace eksponowane na wystawie będą prezentowane także we Lwowie, Łucku, Grodnie i Warszawie.


O konkursie czytaj: Rzeźbiarze w kamieniu pilnie poszukiwani


Oprac. (Rob)
Źródło i fot: muzeumsacz.pl
 






Dziękujemy za przesłanie błędu