Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 11 maja. Imieniny: Igi, Mamerta, Miry
02/01/2022 - 23:30

Walce, czardasze i melodie świata, w koncercie najstarszej orkiestry świata

Od Wiednia do Budapesztu, od walców Straussów poprzez czardasze i kompozycje Adama Wrońskiego. Takie motywy przewodnie tworzyły koncertowi noworocznemu w Pijalni Głównej, którego publiczność wysłuchała (2 stycznia) w wykonaniu ponad 145-letniej Krynickiej Orkiestry Zdrojowej.

W Pijalni Głównej w Krynicy (2 stycznia) publiczność wysłuchała noworocznego koncertu Orkiestry Zdrojowej im. Adama Wrońskiego. Walce przeniosły słuchaczy nad piękny, modry Dunaj do XIX-wiecznego Wiednia, czardasze do Budapesztu, a wiązanki rozmaitych melodii w najdalsze zakątki świata.

Nie zabrakło również utworów skomponowanych przez patrona orkiestry, Adama Wrońskiego, który był założycielem orkiestry i kapelmistrzem pod Górą Parkową. 

Orkiestra Zdrojowa im. Adama Wrońskiego wystąpiła w składzie: Halina Walter (skrzypce, dyrygent), Antoni Gazda (instrumenty klawiszowe, akordeon), Dariusz Hadała (trąbka), Kamila Stawiarska (flet), Andrzej Klinkowski (perkusja), Marcin Steczowicz (klarnet), Lidia Steczowicz (wiolonczela), Jerzy Repel (gitara basowa), Ewa Więcek ( fortepian), Joachim Drab (skrzypce), Alicja Bogucka (skrzypce), Tadeusz Hutek (skrzypce). Koncert noworoczny zorganizowało Centrum Kultury w Krynicy. 

Krynicka Orkiestra Zdrojowa przygrywa kuracjuszom od 1875 roku i jest jedną z najstarszych na świecie. Jej założycielem był kapelmistrz i kompozytor Adam Wroński, który tworzył mazurki, polki, walce. Od 2015 roku orkiestra nosi imię swojego założyciela

Współczesny repertuar Orkiestry Zdrojowej im. Adama Wrońskiego jest bardzo bogaty i urozmaicony. Program zawiera walce, tanga, miniatury muzyki klasycznej, a także przeboje muzyki operetkowej i operowej, melodie musicalowe, utwory muzyki rozrywkowej, tanecznej i filmowej oraz kompozycje oparte na folklorze polskim i innych narodów. (MK) fot. aut. 







Dziękujemy za przesłanie błędu