Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 1 maja. Imieniny: Józefa, Lubomira, Ramony
06/08/2023 - 18:45

Odpust ku czci Przemienienia Pańskiego w bazylice św. Małgorzaty przechodzi do historii [ZDJĘCIA]

Tegoroczny Wielki Odpust w Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu zbliża się ku końcowi. Tradycyjnie na sądecką Górę Tabor przez cały tydzień pielgrzymowali mieszkańcy Nowego Sącza i regionu oraz rzesze pątników z odległych miejscowości.

Dzisiaj ostatni dzień odpustu, który odbywał się pod hasłem: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych w naszym regionie.

Uroczystą sumę odpustową o godz. 11 odprawił biskup Andrzej Jeż. On też poświecił i odsłonił tablicę pamiątkową ks. inf. Romana Mazura w 150. rocznicę urodzin i 75. rocznicę śmierci. Biskup Jeż poświęcił też obraz Jezu Przemieniony Błogosław Nam. Obraz autorstwa Wacława Jagielskiego znajduje się w nawie głównej bazyliki. Ufundowała go rodzina Koral.

Biskup tarnowski w kazaniu nawiązywał do hasła tegorocznego odpustu. Sporo poświęcił w nim również postaci wspaniałego kapłana - ks. inf. Romana Mazura.

- Wierzę w Kościół, który jest Bożym Kościołem, Chrystusowym Kościołem – mówił biskup Andrzej Jeż. – Przed chwilą nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej ks. inf. Romana Mazura w 150. rocznicę urodzin i 75. rocznicę śmierci. W jego osobie ujawnia się kościół, który nie jest jedynie abstrakcją, ale jest mocno zakorzeniony w życiu wspólnoty sądeczan. W nim ujawniają się te dwa wymiary kościoła – wymiar ludzki i boski.

W okresie posługi kapłańskiej ks. inf. Romana Mazura, jak podkreślił biskup Jeż, Kościół zwracał bardzo mocno uwagę na wymiar społeczny. - Gdy wychodziliśmy z okresu niewoli nie tylko państwo polskie i naród polski musiał nadrabiać straty – mówił biskup Jeż. – Także Kościół katolicki.

Ksiądz inf. Roman Mazur urodził się w Tuchowie. Był proboszczem bazyliki św. Małgorzaty od 1926 r. do 1948 roku.  Wcześniej wybudował kościół neogotycki w Trzetrzewinie w gminie Chełmiec. W 1912 roku był również proboszczem w Brzesku.

- Zasadniczo jego życie osadza się tutaj w Nowym Sączu – przypomniał ks. biskup. – Tutaj bardzo mocno zaangażował się w różne wymiary życia miasta. W odbudowę sądeckiego zamku. Uwypukla się też jego mocne zaangażowanie na rzecz dzieł charytatywnych, między innymi założył zakład starców.

Był budowniczym – odnowił kaplicę szwedzką i kościół na Starym Cmentarzu. Wybudował wraz wiernymi kaplicę św. Antoniego na Falkowej w 1928 roku, w 1937 roku kościół w Paszynie, bo tak daleko wtedy sięgała parafia św. Małgorzaty. Doprowadził do utworzenia parafii kolejowej w Nowym Sączu. W latach 1928 – 1930 dokonał renowacji fary sądeckiej i konserwacji obrazu Przemienienia Pańskiego. W Jego osobie widzimy także mocny patriotyzm.

Podobnie jak w ubiegłych latach, sądecką bazylikę odwiedziły podczas Wielkiego Odpustu tysiące pątników. ([email protected], fot. IM), © Materiał chroniony prawem autorskim.

Tegoroczny Wielki Odpust ku czci Przemienienia Pańskiego w bazylice św. Małgorzaty przechodzi już do historii [ZDJĘCIA]




Tegoroczny Wielki Odpust w Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu zbliża się ku końcowi. Tradycyjnie na sądecką Górę Tabor przez cały tydzień pielgrzymowali mieszkańcy Nowego Sącza i regionu oraz rzesze pątników z odległych miejscowości.






Dziękujemy za przesłanie błędu