Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 maja. Imieniny: Floriana, Michała, Moniki
05/07/2013 - 10:30

Miejsca kultu na Sądecczyźnie: Czarnopotocka Pieta

Sanktuarium w Czarnym Potoku (gm. Łącko) słynie z Cudownego Obrazu Matki Bożej Bolesnej, który 12 września 1999 roku został koronowany przez ordynariusza diecezji tarnowskiej bpa Wiktora Skworca. Szczególnym wyrazem czci, jaką otaczana jest tu Matka Boża, są dwa doroczne odpusty: jeden w piątek przed Niedzielą Palmową, drugi w niedziele po 15 września.
W wakacje - w każdy piątek, publikować będziemy propozycję małej pielgrzymki po Sądecczyźnie. W Nowym Sączu i okolicach Beskidu Sądeckiego, znajdują się słynące łaskami wizerunki, a także urokliwe kościółki, posiadające w swych wnętrzach prawdziwe perły sztuki sakralnej. Dziś (5 lipca) historia Czarnopotockiej Piety.
***
Obraz Matki Bożej Bolesnej z Czarnego Potoku od początku otaczany był wielką czcią. Przez wiele lat podawano informacje, że malowidło pochodzi z 1648 r. Konserwacja obrazu odkryła na odwrocie datę 1649. Obraz namalowany został na desce modrzewiowej przez artystę ze szkoły sądeckiej. Przedstawiona jest na nim scena pasyjna. Główny akcent nieznany twórca o inicjale M.I. położył jednak na postać Matki Bożej. To Ona ukazuje martwe ciało Syna, aby pobudzić grzeszników do refleksji nad własnym życiem i wzbudzić chęć poprawy. Obraz szybko zasłynął łaskami, gdyż już w kilkadziesiąt lat później, w 1727 roku założono pierwszą księgę łask. Pojawiły się także liczne wota. Kult Matki Bożej od 1867 r. szerzyło miejscowe Bractwo Różańcowe. Należało do niego 1000 osób. Najstarszą z wyproszonych tu łask jest uzdrowienie w 1678 r. Jędrzeja Szwarcenberga, syna stolnika wołyńskiego, za co złożył on 13 grzywien srebra na korony i sukienki.
Starania o koronację wizerunku Matki Bożej Bolesnej trwały dosyć długo. Zgodnie z przepisami Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wizerunek, aby być koronowany, musi spełniać trzy warunki: obraz musi być starodawny i od dawna czczony, musi słynąć łaskami wypraszanymi przez wiernych za wstawiennictwem Matki Najświętszej oraz musi być otoczony żywym kultem. Wizerunek czarnopotockiej Madonny wszystkie te klauzule spełniał. 8 czerwca 1997 r. Ojciec Święty Jan Paweł II na krakowskich błoniach poświęcił przygotowane dla Maryi korony. Jeszcze w tym samych roku, w komunikacie zapowiadającym przyszłą koronację czarnopotockiej Piety ówczesny ordynariusz bp Józef Życiński napisał: "Koronacja obrazu, który przyciągał tak liczne rzesze pielgrzymów, jest wyrazem uznania Waszej gorącej pobożności. Dziękuję Wam za to, że tak jak Maryja na Golgocie staracie się trwać przy Chrystusie w chwilach życiowych niepowodzeń i przeciwności. Pragnę wyrazić me głębokie uznanie za postawę konsekwentnej wiary spotykaną tak często wśród czcicieli Maryi nawiedzających sanktuarium w Czarnym Potoku. Ufam, że okres duchowego przygotowania do koronacji zjednoczy nas wszystkich w umiłowaniu tych wartości, które wspominamy wpatrując się w zmienione przez ból rysy Matki Chrystusa, czczonej przez wiernych z okolic Limanowej i Sącza".
Uroczystość koronacyjna odbyła się dwa lata później. 12 września 1999 r. biskup tarnowski Wiktor Skworc, po uzyskaniu zgody Stolicy Apostolskiej, w obecności licznie zgromadzonego duchowieństwa i wiernych z całej diecezji dokonał uroczystej koronacji Piety czarnopotockiej.
Będąc w okolicach Czarnego Potoku warto także odwiedzić kościół parafialny w Zabrzeży, gdzie kilka miesięcy temu powstała kaplica poświęcona, pochodzącej stąd bł. siostrze Celestynie Faron oraz świątynię w Jazowsku, gdzie czczona jest Matka Boża Szkaplerzna.
***
Czekamy na sugestie od naszych czytelników które miejsca – znane bądź mniej oblegane, warto zobaczyć na Sądecczyźnie? Propozycje można wysyłać na adres [email protected]

Oprac. (KB) na podstawie materiałów parafii w Czarnym Potoku
Fot. arch. parafii w Czarnym Potoku






Dziękujemy za przesłanie błędu