Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 maja. Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta
26/12/2023 - 20:25

Ksiądz wśród więźniów. Tutaj największą bolączką jest brak wolności

Choć od wielu lat nie mieszka w Tabaszowej, to często odwiedza to miejsce. To tutaj się urodził i wychował. To tutaj jest jego dom rodzinny. Teraz mieszka w Kielcach i jest kapelanem aresztu śledczego. Rozmawiamy z pochodzącym z Tabaszowej ks. Stanisławem Saczką, który opowiedział nam o swojej niełatwej posłudze duszpasterskiej w więzieniu.


Pochodzi ksiądz z Tabaszowej. To tutaj się ksiądz wychował i spędził młodzieńcze lata. To tutaj mieszkają księdza bliscy i to tutaj zrodziło się i dojrzewało księdza powołanie do kapłaństwa. Jakie wspomnienia towarzyszą księdzu z tym miejscem? Czy wciąż zajmuje ono ważne miejsce w księdza sercu?

- Urodziłem się w Tabaszowej, bo wtedy dzieci rodziły się w domach. W tamtym czasie była to wioska spokojna. Jedyna droga, która prowadziła do wioski była wąska, że przejechać mógł tylko wóz konny i wiodła przez wąwóz, który miejscami miał cztery metry głębokości, a woźnica musiał iść górą, bo nie zmieścił się z wozem. Zimą ten wąwóz był zasypany i już nie można było wjechać do wioski. Teraz miejscowość ma drogi asfaltowe i stała się letniskową. Tutaj spędziłem szczęśliwe dzieciństwo aż do ukończenia szkoły podstawowej. Potem wyjechałem do szkoły średniej i zamieszkałem na stancji i w internacie, ale na niedziele przyjeżdżałem do domu. Tu też były początki mojego powołania, bo czasem bawiłem się w księdza i odprawiałem msze święte. Miejsce rodzinne jest i zawsze było drogie mojemu sercu i zawsze chętnie wracam tutaj, jak tylko mogę. Co roku wakacje spędzam tylko w domu rodzinnym, nigdy w innym miejscu, chyba że idę na pielgrzymkę.


Od wielu lat jest ksiądz kapelanem Aresztu Śledczego w Kielcach? Na czym polega ta posługa?

- Od sierpnia 2007 roku pracuję w Parafii Świętego Krzyża w Kielcach, a od 1 sierpnia 2012 r. posługuję jako kapelan Aresztu Śledczego w Kielcach. Praca duszpasterska w więzieniu nie różni się od pracy w parafii, tylko jest trudniejszy kontakt z osadzonymi, bo są pozamykani w celach. Choć jest to areszt, to jest cała gama osadzonych. Od tymczasowo aresztowanych, którzy czekają na rozprawę i uwolnienie lub skazanie na odsiadkę, aż do wyroków dożywocia. Osadzonych jest około 1000, a wszystkich miejsc w celach 1081. Aktualnie jest budowany nowy pawilon. Praca duszpasterska polega na sprawowaniu mszy świętej: w soboty dwie, w niedziele dwie i w środy dwie dla tymczasowo aresztowanych. Przed każdą eucharystią jest okazja do spowiedzi. Jest kilka osób, które spowiadają się bardzo często. Osadzeni mogą wyspowiadać się również przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy, ale korzysta z tej możliwości około 10 procent osób. Istnieje także możliwość rozmowy indywidualnej. Na niektórych oddziałach jest prowadzona katecheza i przygotowanie do bierzmowania. Obecnie jest sześciu kandydatów. Co roku odbywa się kolęda i świecenie pokarmów. Do tej pory udzieliłem sześciu osobom sakramentu chrztu świętego i pobłogosławiłem dwa związki małżeńskie. Przed świętami rozdaję opłatki i kartki świąteczne. Po mszy świętej osadzeni mogą zabrać prasę katolicką, obrazki święte, medaliki, książki religijne, różańce. Rozdałem ich już tysiące.

Czy osoby osadzone w areszcie potrzebują obecności i wsparcia kapłana? Jak reagują na księdza widok?

- Osadzeni to ludzie, którzy żyli w społeczeństwie, ale z różnych powodów popadli w konflikt z prawem. Widzimy, że w naszym społeczeństwie słabnie religijność, a w więzieniu jest jeszcze gorzej. Jest duża część osadzonych, którzy potrzebują obecności i wsparcia kapłana. Spotykam się z wielką życzliwością zarówno ze strony pracowników, jak i więźniów. Dotychczas nie miałem żadnej przykrej sytuacji.


Z jakimi problemami borykają się osadzeni? Co jest ich największą bolączką?

- Chociaż mówi się, że więzienie to prawie sanatorium, to pierwszą bolączką jest brak wolności. Zamknięcie trzech osób na powierzchni 9 metrów kwadratowych na 24 godziny, z możliwością dziennego spaceru. Jeśli ktoś nie ma pomocy z zewnątrz lub własnych środków finansowych, to wszystkiego mu brakuje, nawet papierosów. Jeżeli ma pieniądze na koncie, to może trzy razy w miesiącu na tak zwaną „wypiskę” zamówić artykuły, które go interesują, z wyjątkiem alkoholu.

Za jakie przestępstwa trafiły do więzienia osoby, które spotyka ksiądz w areszcie? Czy wśród nich są tacy, którzy odsiadują najwyższy wyrok, jakim jest dożywocie?

- Do naszego aresztu trafiają różni osadzeni. Są tacy, którzy zostali skazani za niepłacenie mandatów, za niesprzątanie po psie w parku, ale są i tacy którzy mają karę dożywocia. Aktualnie jest pięć takich osób, ale ta liczba ciągle się zmienia. W naszym areszcie są także dwa oddziały dla kobiet i jest aktualnie około 100 osadzonych. Tak jak w społeczeństwie, również w areszcie kobiety chętnie i liczniej uczestniczą w mszach świętych.

Czy więźniom trudno jest się otworzyć przed duchownym? Czy chętnie opowiadają o swoich problemach, o tym jak trafili do więzienia?

- Ja nigdy nie pytam osadzonych za co trafili do więzienia. Najczęściej opowiadają o tym w sakramencie pokuty. Osadzeni odsiadują wyroki za całą gamę przestępstw – począwszy od niepłacenia mandatów, jazdę na rowerze po pijaku, niepłacenie alimentów, aż po rozboje, kradzieże i zabójstwa. Ci, co rozpoczynają karę więzienia i zatrzasnęło się za nimi wiele drzwi, bardzo to przeżywają i chętnie rozmawiają , żalą się, płaczą, ale później nieco okrzepną i muszą pogodzić się z sytuacją, która ich spotkała.

Cały wywiad z ks. Stanisławem Saczką oraz wiele innych ciekawych informacji na temat Parafii Św. Mikołaja Biskupa w Tabaszowej, znajdziecie w grudniowym wydaniu miesięcznika „Sądeczanin”, który możecie zakupić w kioskach oraz w parafii Tabaszowa. Zachęcamy do lektury.

Gdzie można kupić  miesięcznik "Sądeczanin"? 

Nowy Sącz:

Księgarnia ALFABET, Nowy Sącz, ul. Jagiellońska 5
Księgarnia-Antykwariat BESTSELLER, Nowy Sącz, ul. Sobieskiego 1
Firma Handlowa DANEK, Nowy Sącz, ul. Barbackiego 45
MUSICBAN, Nowy Sącz, ul. Barbackiego 15
Kiosk wielobranżowy, Nowy Sącz, ul. Jagiellońska 23
Spółdzielnia Ogrodnicza Ziemi Sądeckiego, Nowy Sącz, ul. Chopina 10
Sklep Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej, Nowy Sącz, ul. Sobieskiego 22
ADeeM – Dariusz Migacz, ul. Lwowska 66A, Nowy Sącz
Miasteczko Galicyjskie (ratusz) Lwowska 226

Poza miastem:

Kamianna: Pasieka Barć Kamianna, Kamianna 17 (gmina Łabowa)
Brzezna: Sklep spożywczo-przemysłowy BEATRICZE, Brzezna (gmina Podegrodzie)
Łącko: Firma Handlowa PASOŃ, Łącko 214
Grybów: SHP SKŁADNICA GRYBÓW, ul, Rynek 1, Grybów
Stary Sącz: Kiosk TRAFIKA, ul. Rynek 12, Stary Sącz

Przypominamy o ofercie prenumeraty naszego miesięcznika, którą można rozpocząć w dowolnym momencie. Po wykupieniu prenumeraty "Sądeczanina" co miesiąc na wskazany adres będziemy wysyłać za pośrednictwem poczty najnowsze wydanie periodyku. Więcej informacji:

Bogusława Berdychowska - tel. 18 475 16 26, mail: [email protected]

[email protected] 







Dziękujemy za przesłanie błędu