Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 10 maja. Imieniny: Antoniny, Izydory, Jana
14/11/2016 - 11:40

Kapelan ze Śnieżnicy podporucznikiem Wojska Polskiego

„Te nominacje są jedynie skromnym symbolem, którym ojczyzna znaczy waszą wielką służbę" - mówił Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej do kapłanów, którzy na początku swojej formacji seminaryjnej zostali przymusowo wcieleni do specjalnych jednostek utworzonych dla kleryków w strukturach Ludowego Wojska Polskiego.

11 listopada, w 98. rocznicę odzyskania niepodległości księża-żołnierze przyjechali z całej Polski do Warszawy, do kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. Dlaczego właśnie tam? W tym kościele swoją kapłańską posługę pełnił ks. Jerzy Popiełuszko, dziś błogosławiony kapłan-męczennik i alumn-żołnierz jednostki specjalnej w Bartoszycach, tej samej do której został wcielony kleryk Jan Zając, dziś duszpasterz Młodzieżowego Ośrodka Rekolekcyjnego na Śnieżnicy.

W roku 1966, w połowie drogi ku kapłaństwu, losy późniejszego kapelana Solidarności i kapłana-męczennika Jerzego Popiełuszko, splotły się w przedziwny sposób z losami młodego górala ze Rdzawki, tak samo, jak alumn Jerzy, wcielonego do kleryckiej jednostki w Bartoszycach. Na dwa lata obaj, podobnie jak setki polskich kleryków, zmuszeni zostali do zamiany sutanny na żołnierski mundur.

Kleryk Jan Zając wrócił po dwóch latach do krakowskiego seminarium i w maju 1971 roku z rąk abp. Karola Wojtyły przyjął kapłańskie święcenia. Jako wikary pracował w Poroninie, Drogini, na krakowskiej Krowodrzy w tworzącej się dopiero parafii św. Jadwigi Królowej, Jawiszowicach-Brzeszczach.

W latach 1994-97 podjął misjonarską posługę w okolicach Sambora (archidiecezja lwowska) na Ukrainie, a w czasie wojny na Bałkanach opiekował się uchodźcami przybyłymi do Polski.  Był też kwestorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

Od roku 1997, nieprzerwanie do dziś, mieszka w... lesie, u podnóża Śnieżnicy.  Odbudował i przywrócił pierwotny charakter tego uroczego zakątka wszystkim, którzy w ciszy, z dala od miejskiego zgiełku szukają wytchnienia dla duszy i ciała.

Kto choć raz to miejsce odwiedził, będzie tam wracać przy każdej nadarzającej się okazji - życzliwość i dobroć Gospodarza -Leśnego Kapelana, znakomite jadło, cisza i spokój, a nade wszystko bliskość Boga i natury, uczyniły z tego miejsca bardzo ważne miejsce na mapie Beskidu Wyspowego.

Na koniec wróćmy jednak do Warszawy, bo tam po prawie 50 latach postanowieniem Prezydenta RP 132.  księży reprezentujących niemal wszystkie diecezje w Polsce zostało mianowanych na pierwszy stopień oficerski.

Nowym podporucznikom w sutannach akty nominacji wręczył Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej. Po uroczystej mszy św. której przewodniczył Ordynariusz Polowy Wojska Polskiego bp. Józef Guzdek, nominowani księża wraz z ministrem Antonim Macierewiczem i ordynariuszem polowym WP udali się na grób bł. ks. Jerzego Popiełuszko. Modlitwą i kwiatami oddali hołd swojemu koledze z czasów wspólnej służby wojskowej.

Tadeusz Filipiak, fot. autora

Ksiądz Jan Zając










Dziękujemy za przesłanie błędu